Egyhangú MNT-döntés a demonstrátori ösztöndíjakról
A Magyar Nemzeti Tanács hétfői viharosra sikeredett ülésén parázs vita alakult ki a kulturális és oktatási intézmények alapítói jogainak részbeni átvétele körül. Rácz Szabó László diktatúrának nevezte azt, hogy az MNT átveszi a magyarság számára jelentős intézmények részbeni irányítását, nem ismerve el, hogy ezzel gyakorlatilag él - nem pedig visszaél - a nemzeti tanácsokról szóló törvényben meghatározott hatáskörével.
Rácz Szabó László a miloševići időkre visszavezethető módszernek nevezte, hogy a Magyar Nemzeti Tanács kezdeményezi az alapítói jogok részbeni átvételét több kulturális és oktatási intézményben. Az MNT rátenyerel az intézményrendszerre hangoztatta a zentai MNT-tag, aki egyébként a községi képviselő-testület elnöke.
Dr Korhecz Tamás, az MNT elnöke sajnálatának adott hangot, hogy mielőtt még az autonómiát belakhatnánk azzal vádolják az MNT-t, hogy visszaél a törvényes jogaival.
- Az a célunk, hogy belakjuk azt a teret, amit a törvény biztosít, s hogy bizonyítsuk és igazoljuk, hogy a Magyar Nemzeti Tanács édesanyja, jó gazdája tud lenni ezeknek az intézményeknek, és hogy a koordináció ezek között az intézmények között magasabb szintű lehet, s hogy az egész folyamat igazából a magyar kulturális élet bizonyos felvirágzásához fog vezetni - nyilatkozta a magyar képviseleti testület elnöke a Pannon RTV-nek.
Az MNT döntött az ösztöndíjprogramjának kiszélesítéséről is. Demonstrátorok azok az felsőbb éves, eredményes egyetemisták lehetnek, akik magyarul végezték az általános és középiskolát, és vállalják, hogy 5-10 egyetemi hallgatónak segítik a beilleszkedést a tanintézményekbe. A sikeresen pályázó főiskolások, illetve egyetemisták havi 130-150 euróra jogosultak.
- Ezek a hallgatók azon kívül, hogy tisztességes ösztöndíjban részesülnek, gyakorlatilag egy olyan kötelezettséget is felvállalnak, hogy heti rendszerességgel támogatják, pátyolgatják, tanácsokkal látják el, segítik azokat az elsősöknek a tanulását, akik gólyaként most jutnak majd be a felsőoktatási intézménybe - nyilatkozta dr. Korhecz Tamás.
Az MNT elfogadta a gimnáziumok, a szakközépiskolák és művészeti iskolák magyar osztályai számára kidolgozott anyanyelv és irodalom nevelési programot, amelyet az újvidéki Magyar Tanszék munkatársai dolgoztak ki a Magyar Nemzeti Tanács felkérésére.
***
A következő 13 kulturális intézmény társalapítói jogainak átvételét kezdeményezte az MNT: az adai Szarvas Gábor Könyvtár, a zentai Thurzó Lajos Közművelődési Központ és a Zentai Magyar Kamaraszínház, a magyarkanizsai József Attila Könyvtár, valamint a Cnesa Oktatási és Művelődési Központ, a Topolyai Népkönyvtár, az Óbecsei Népkönyvtár, a szabadkai Gyermekszínház, a Népszínház, a Kosztolányi Dezső Színház, a Városi Múzeum és a Városi Könyvtár, valamint az Újvidéki Színház.
Az MNT az alábbi általános iskolák, illetve középiskolák társalapítói jogait veszi át: az adai Cseh Károly Általános Iskola, a topolyai Csáki Lajos Általános Iskola, az óbecsei Samu Mihály Általános Iskola, a péterrévei Samu Mihály Általános Iskola, a horgosi Október 10. Általános Iskola, a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, a kishegyesi Ady Endre Általános Iskola, a zentai Stevan Sremac Általános Iskola, a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola, a palicsi Miroslav Antić Általános Iskola, a szabadkai Gróf Széchenyi István Általános Iskola, a nagybecskereki Sonja Marinković Általános Iskola, az adai Műszaki Iskola, a magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont, a Zentai Gimnázium, a Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola, valamint az Egészségügyi Középiskola és a topolyai Mezőgazdasági Iskola.