Gyökerekbe kapaszkodva
Székelykevén szombaton rendezték meg a Dél-bánáti Magyar Művelődési Egyesületek XXII. Szemléjét, amelyen négyszáz műkedvelő mutatkozott be, a házigazdája pedig a helybeli Petőfi Sándor Művelődési Egyesület volt.
Fellépett a torontálvásárhelyi József Attila Művelődési Otthon, a pancsovai Petőfi Sándor M. E., a székelykevei Szalmaszál M. E., a verseci Petőfi Sándor Kultúregyesület, a székelykevei Žarko Zrenjanin Á. I., a torontálvásárhelyi Magyar Művelődési és Művészeti Központ, a kevevári Keve M. M. E., a fejértelepi Ady Endre M. E., a hertelendyfalvi Tamási Áron Székely M. M. E., a fehértemplomi Magyar Kultúrkör, az ürményházi Petőfi Sándor M. E.., a sándoregyházi Bonnáz Sándor M. M. E. és a Kevevári Betyárok tamburazenekar.
A rendezvényt Szablyov István, a szervezőbizottság elnöke nyitotta meg, a fellépőket köszöntötte Korhecz Tamás, az MNT elnöke. A vendégek között volt Nikowitz Oszkár, a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövete, Pótápi Árpád (FIDESZ) magyar országgyűlési képviselő, Bonyhád polgármestere, Hajnal Jenő, az MMI igazgatója.
A rendezvény tanácskozással kezdődött. Salamon Géza előadásában ismertette, hogy Dél-Bánát négy településén (Székelykeve, Torontálvásárhely, Ürményháza és Udvarszállás) 24 magyar tagozat működik, 134 gyerek pedig anyanyelvápolásra jár. Kovács Antal a dél-bánáti művelődési élet helyzetét ecsetelve a tagság elöregedését, az anyagiak hiányát és a középiskolások elköltözésének a problémáját hangsúlyozta. Szatmári Mihály a tájékoztatásról, Orosz János pedig a hivatalos nyelvhasználat kérdéseiről értekezett.
Bemutatták a helyi kézimunkázók munkáit, és megnyílt a falu Emlékháza, amelybe összegyűjtötték a székelyek, a Szeged környékéről idetelepült magyarok és a bolgárok hagyatékát. A rendezvény a részvevők látványos felvonulásával, ökumenikus istentisztelettel folytatódott, majd pedig a műkedvelők háromórás fellépésével ért véget.
A jövő évi szemle házigazdája Torontálvásárhely lesz.
1969. november 27-én a hertelendyfalvi, székelykevei, pancsovai, kevevári és torontálvásárhelyi magyar művelődési egyesületek kezdeményezésére Hertelendyfalván megrendezték a Dél-bánáti Magyar Művelődési Egyesületek első szemléjét, amelyen részt vettek Dél-Bánát magyarlakta helységeinek műkedvelői. A szemlék mutatós műsorát fontos tanácskozás előzte meg. Ezeken a kultúra alapkérdéseit vitatták meg és a művelődési élet ápolását tűzték a szemlék zászlajára. A tanácskozások olyan szintűek voltak, hogy a vidék kultúrparlamentjének nevezték. A szemlét 1977-ben az akkori hatalom megszüntette. A pancsovaiak kezdeményezésére 1997-ben indult újra. |