Népi hagyományaink ünnepe Csonoplyán
Az útzárlatok ellenére sikerrel rendezték meg a Durindót és a Gyöngyösbokrétát
- Minden, ami a hazafiakat összefogja, hasznos és jó - idézte köszöntőjében Széchenyi Istvánt a magyar Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, Pirityiné Szabó Judit a hétvégén Csonoplyán megrendezett 35. Durindó és 48. Gyöngyösbokréta népművészeti fesztiválon, amely az idén Liszt Ferenc születésének 200. és a szatmári béke megkötésének 300. évfordulója jegyében zajlott le. Mint a főosztályvezető asszony mondta, a nemzeti összefogás napja előestéjén megnyíló rendezvény azt példázza, hogy csak az összefogó nemzet képes a nemzeti megújulásra és a velük együtt élő népekkel való együttműködésre. Széchenyi szavainak pedig különösen nagy jelentőségük van egy ilyen kis településen, hiszen itt minden kis részletre odafigyelnek az emberek.
A háromnapos rendezvény megnyitó ünnepségén köszöntőt mondott még a nyugat-bácskai falu tanácsának elnöke, Željko Sekulić, örömét fejezve ki, hogy 73 év után ismét otthont adhattak a rendezvénynek, és hogy részesei, közvetlen szemlélői lehetnek a magyar népi kultúra fesztiváljának. Az ünnepi megnyitó előtt Dudás Károly, a Magyar Művelődési Szövetség elnöke hetvenötödik születésnapja alkalmából köszöntötte dr. Szöllősy Vágó Lászlót, a fesztiváltanács elnökét. Köszöntőjében elmondta azt is, hogy az utakat elzáró traktorkordonokat kellett áttörni, vagy szántóföldeken, nyári utakon megkerülni ahhoz, hogy a rendezvényre eljuthassanak az emberek.
Ezután dr. Szöllősy Vágó László megnyitotta a rendezvényt, hangsúlyozva, hogy a hagyomány a mi megtartó erőnk, amelyből erőt kell merítenünk a megmaradáshoz. Miután pedig főtisztelendő Horváth Endre, Csonoplya plébánosa megáldotta a rendezvényt és annak részvevőit, megkezdődött a népdalénekesek és -kórusok fellépése.
A hagyományaink ünnepének harmadik napján a délvidéki művelődési egyesületek, valamint a mohácsi és a csákováci néptánccsoportok népviseletbe öltözött táncosai körüljárták a falut, majd a Miroslav Antić Általános Iskola udvarában felállított színpadhoz vonultak. A néptáncosok seregszemléjét, a Gyöngyösbokrétát köszöntötte Nikovitz Oszkár, a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövete, dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a házigazda nevében pedig a csonoplyai Szakács Csaba, Zombor község képviselő-testületének tagja is.
- Június harmadikán a Durindót, ma, ötödikén pedig a néptánc-fesztivált, a Gyöngyösbokrétát nyitjuk meg. A közte levő nap, negyedike pedig a nemzeti összetartozás napja. Nem gyásznapként éljük meg tehát már az évfordulót, hiszen több mint kilencven évvel a trianoni békediktátum után is él a magyar kultúra, él a magyar. Új fejezet írunk nemzeti közösségünk életében, van jövőnk a szülőföldünkön. Az MNT abban igyekszik segíteni, hogy nemzeti közösségünk megmaradjon az ezeréves szülőföldünkön - emelte ki köszöntőjében dr. Korhecz Tamás. Mint mondta, a délvidéki magyar közösség nem mondott le jövőjéről, és eltökélt szándéka, hogy az elkövetkező századokban is itt éljen, együtt más népcsoportokkal.
A néptáncosok fesztiválját, a Gyöngyösbokrétát ugyancsak a fesztiváltanács elnöke, dr. Szöllősi Vágó László nyitotta meg.
- A hagyomány ünnepe ez, hiszen némelyek éltető erőt látnak benne, mások a jövő zálogaként tekintenek rá. A jövő záloga azonban mégsem a múlt, hanem a jelen, és azok a fiatal részvevők, akik napokon keresztül együtt vannak itt velünk Csonoplyán - mondta.
A fesztiváltanács javaslatára a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség az idén három díjat alapítottt, a Bodor Anikó és a Király Ernő Népzenei, valamint a Tamaskó József Néptáncosi Díjat. A Bodor Anikó Népzenei Díjat az idén a tóthfalui Fehér Akác Művelődési Egyesület énekcsoportja és citerazenekara kapta. Művészeti vezetőjük Püspök Mária. A Király Ernő Népzenei, valamint a Tamaskó József Néptáncosi Díjban pedig három évente részesülhet valaki azok közül az oktatók, csoportvezetők közül, akiknek az énekegyüttese vagy néptánccsoportja három egymást követő évben magas színvonalon szerepel a gálán.