Önállósodhat a tordai iskola?
Az Európa Kollégium építésébe az oktatási minisztérium nem tud anyagilag beszállni, de a létesítmény bekerülhet az államilag finanszírozott kollégiumok rendszerébe – Szeptemberre elkészülhet a szabadkai Diákotthon új szárnya -- Mikor szakvizsgázhatnak a pedagógusok Vajdaságban?
Több témával kapcsolatban is folytatott tárgyalásokat Žarko Obradović oktatási miniszterrel Korhecz Tamás. A Magyar Nemzeti Tanács elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, hamarosan kiderül, hogy a parlament elfogadta-e az oktatási kerettörvénnyel kapcsolatos módosítási indítványokat, amelyeket a VMSZ-es képviselők nyújtottak be és amelyeknek az a célja, hogy teljesen megoldják azokat a meglevő összefésületlenségeket, ellentmondásokat, amelyek az oktatási kerettörvény és a nemzeti tanácsokról szóló törvény között van a nemzeti tanács hatásköreivel kapcsolatban az iskolaszékek és az igazgató választásának folyamatában. A miniszter azt mondta, hogy ezt támogatni fogja.
A megbeszélésen elhangzott az is, hogy a minisztérium nem gördít akadályt és záros határidőn belül lezárja azt a folyamatot, amellyel a 20, nagy magyar többségű vagy teljesen magyar általános iskola esetében az MNT ezen intézmények alapítójává válik. Ehhez kormánydöntés kell, s ezt a minisztériumnak kell beterjesztenie. Abban állapodtak meg, hogy a nyár folyamán ezt a folyamatot be is fejezik.
– Ez fontos, mert az autonómiák legfontosabb ismérve, hogy az identitásunkat szolgáló oktatási és kulturális intézményrendszer az MNT alá kerüljön és ezen keresztül majd az MNT bizonyítsa, hogy nagyon jó gyámja ezeknek az intézményeknek – hangsúlyozta Korhecz.
A következő dolog, amiben megállapodtak, az egy tízéves problémának a megoldása. A tordai Ady Endre Általános Iskola önállósulhat a Banatsko Karađorđevó-i Nikola Tesla Általános Iskolától, amelyhez igazából jogi szemponton kívül más közük nincsen. A miniszter azt mondta, felvállalja ennek a folyamatnak a befejezését, s őszre talán sikerülne is az önállósulás.
Szó esett a szerb nyelv tanulásának programjáról is, azaz arról, hogy a szerb nyelv tanítása az idegen nyelv tanításának módszereivel történjen.
– Erről már többször szó esett, és bürokratikus ellenállást tapasztaltunk. Most a miniszter megígérte, hogy világos utasításokat fog adni az alárendelt intézetnek illetve a munkatársainak, hogy abban az irányban, ahogyan azt az MNT javasolta, változzon a program – hallottuk az elnöktől. – Még egy kérdés van: az Európa Kollégium. A minisztériumból határozott választ kaptunk: az idei költségvetésben nincs pénz arra, hogy a minisztérium beszálljon ebbe a projektumba, de a következő évben valószínűleg lehet pénzt találni erre a célra. Hacsak addig nem készül el a kollégium. De ez a költségvetés betervezéséig ki fog derülni. A cél, hogy az Európa Kollégium bekerüljön az államilag finanszírozott kollégiumok rendszerébe. Ennek a jogi kereteit meg kell teremteni, ebben nyitottságot mutatott a miniszter.
Ha már a kollégiumok kerültek szóba, az elnököt a szabadkai Diákotthon épülő új szárnyával kapcsolatban is kérdeztük. Mint arról már írtunk, ott is finanszírozási nehézségek adódtak.
– Azt kell mondjam, hogy ott kisebb a baj, mert kevesebb pénzre van szükség. Az MNT anyaországi forrásokból biztosítani tudja az összeget, és így nagy valószínűséggel már az iskolakezdésre befejeződhet ez az építkezés. Itt a minisztérium segítségére nincs szükség, valószínűleg az eddigi tartományi vállalások mellé sikerül előteremteni azt a 300 ezer eurót, amivel folytatni lehet és be lehet fejezni ezt az építkezést. Remélem, hogy szeptemberben megtörténik az új szárny átadása.
Mikor szakvizsgázhatnak a pedagógusok Vajdaságban?
Szeptemberre el kell készülnie a pedagógusok szakvizsgájára vonatkozó új szabályzatnak, legalábbis a minisztérium ígérete szerint. Ez a több éves késlekedés elsősorban a magyar ajkú óvónők, tanítónők és magyar szakos tanárok számára jelent óriási problémát.
– Tudok erről a problémáról, de nem kifejezetten az MNT jogkörébe tartozó kérdés – mondta dr. Korhecz Tamás. – A törvény szerint már át is került a tartományba a vizsgázás lehetősége, de van itt egy nagyon faramuci helyzet. A törvény kimondta, hogy a szakvizsgákat Újvidéken, a tartományi titkárság szervezésében lehet letenni, és így biztosítva lenne az anyanyelven történő szakvizsgázás a magyartanárok esetében. Ezt törvény mondja ki, ugyanakkor a miniszter ezt a törvényt a mai napig nem alkalmazta végrehajtási jogszabályok szintjén. A végrehajtási jogszabályok, amelyek ezt a kérdést szabályozzák, mind a mai napig ezt a lehetőséget nem nyitják meg. A törvényeket nagyon gyakran nem lehet közvetlenül alkalmazni végrehajtási jogszabályok nélkül.
Itt több megoldási lehetőség lehetne. Az egyik, hogy a miniszter a számomra ismeretlen okokból fennálló ellenállását leküzdené. A másik, hogy az omnibusz 2 törvény értelmében gyakorlatilag a tartomány maga is hozhatna egy ideiglenes rendeletet erre vonatkozólag, amivel ezáltal lehetővé tennék és megoldanák 2500 pedagógus a problémáját, ugyanis jelenleg ennyi ember vár vizsgára Vajdaságban. Ez a tartomány elhatározásán múlik, én nem vagyok kompetens arról nyilatkozni, hogy miért nem hoznak ilyen ideiglenes rendeletet.
Deli Andortartományi jogalkotási, közigazgatási, nemzeti közösségi és oktatási titkár elmondta, a minisztériumban készül a szakvizsgára (licencvizsgára) vonatkozó új szabályzat. Mivel az elkészülés végső határideje 2011. szeptember 11-e, addig a tartomány türelmesen kivár, hiszen erre a nyári időszakra, amikor úgysem vizsgáznak a pedagógusok, nem lenne ésszerű ideiglenes rendeletet hozni. Ám az ideiglenes rendelet meghozásának a lehetősége is fennáll, ha a minisztérium mégsem tartja magát a szeptember 11-i határidőhöz.