Nyomásgyakorlással a magyar oktatás ellen
Az oktatási minisztérium ismét megkísérli törvénytelen módon kieszközölni bizonyos kis létszámú magyar tagozatok összevonását
A Magyar Nemzeti Tanács hétfői, tizenharmadik ülésén állást foglalt a kis létszámú magyar tannyelvű tagozatok összevonása ellen. Emellett többek között döntés született újabb kis létszámú tagozatok megnyitásának a támogatásáról, valamint a magyar nyelvű tankönyvek alkalmazásának a javaslatáról az oktatási-nevelési folyamatban.
Joó Horti Lívia, az MNT Közoktatási Bizottságának elnöke elmondta, hogy a köztársasági oktatási és tudományügyi minisztérium idén ugyanazzal a nyomásgyakorlással próbálja meg kieszközölni bizonyos iskolákban a magyar tannyelvű tagozatok összevonását, mint tavaly. A minisztérium munkatársai, az MNT-t és a tartományi oktatási titkárságot megkerülve, telefonon utasítják az iskolák igazgatóit a tagozatok összevonására – közölte Joó Horti, hozzátéve, hogy javarészt olyan osztályokról van szó, amelyek esetében az MNT, hatáskörével összhangban javasolta a kis létszámú tagozatok megnyitását, a tartományi oktatási titkárság pedig jóváhagyását adta ezeknek a tagozatoknak a megnyitására.
A jogfolytonosság értelmében az MNT követeli, hogy azoknak a kis létszámú tagozatoknak a létét, amelyek megnyitását az MNT javasolta, a tartományi titkárság pedig jóváhagyta, senki se kérdőjelezze meg – hangsúlyozta Joó Horti.
Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke csalódottságának adott hangot a legújabb események kapcsán, mert, mint mondta, Žarko Obradović illetékes tárcavezető tavaly ígéretet tett arra, hogy többé nem fordulnak elő kísérletek az előzőleg engedélyezett tagozatok összevonására. Az MNT elvárja az államtól, hogy az oktatás racionalizációját úgy hajtsa végre, hogy az ne veszélyeztesse a vajdasági magyarság érdekeit – szögezte le Korhecz. Hozzátette: az MNT írásos formában megfogalmazott tiltakozását eljuttatják a minisztériumba, és ha ennek ellenére is történnek lépések a tagozatok összevonására, akkor más jogi eszközöket is megragadnak a szülők és gyermekek érdekeinek megvédése céljából.
Rácz Szabó Lászlótámogatta a kezdeményezést, bár hozzátette, hogy véleménye szerint a tiltakozás nem elegendő az MNT részéről, mivel azt senki sem köteles figyelembe venni. Rácz Szabó úgy véli, hogy a tanácsnak meg kell vétóznia a minisztérium eljárását.
Az MNT tiltakozásában többek között az áll, hogy a már engedélyezett tagozatok összevonása sem pedagógiai, sem jogbiztonsági szempontból nem elfogadható. A tanács egyedül az öt főnél kisebb létszámú tagozatok összevonását tartja elfogadhatónak, mert ez pedagógiai és gazdálkodási szempontból is indokolt – olvasható a tanács állásfoglalásában.
KOLLÉGIUMAINK BEFOGADÓKÉPESSÉGE
A tanács a folytatásban a Közoktatási Bizottság ajánlása nyomán elfogadta a diákjóléti intézmények férőhelyének betöltésével kapcsolatos véleménynyilvánításról szóló záradékot. Ennek értelmében a következőképpen alakul kollégiumaink befogadó kapacitása: Középiskolások diákotthona: Újvidéken 190 férőhely, Zomborban 225, Szabadkán 315, Versecen 145, Nagykikindán a Nikola Vojvodić kollégiumban 150, Újvidéken a Brankovo kolo diákotthonban 411, Bácskeresztúron a Petro Kuzmjak otthonban 56, Futakon a Mezőgazdasági Iskola és Kollégiumban 171, Zentán a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégiumban 125 férőhely.
KIS LÉTSZÁMÚ TAGOZATOK JÓVÁHAGYÁSA
Az MNT újabb kis létszámú tagozatok jóváhagyását javasolta a következő iskolákban: Újvidék, a Bogdan Šuput Tervezői Iskola I. osztályában 10 fő képzőművészeti technikus szakon, Topolyán a Sinkovics József Műszaki Középiskolában I. osztályában tapétázó-keramikus szakon 14 fő, szintén a Sinkovics József Középiskolában I. osztályban női és férfi fodrász szakon 13 fő, Zomborban a Veljko Petrović Gimnázium I. osztályában 10 fő, Temerinben a Lukijan Mušicki Középiskola I. osztályában gépészet és fémmegmunkálás szakon 8 fő, Újvidéken a Sonja Marinković Általános Iskola I. osztályában 7 fő, Bácsgyulafalván a Kis Ferenc Általános Iskola I. osztályában 13 fő, Bajmokon a Vuk Karadžić Általános Iskola I. osztályában 12 fő, Újvidéken a Petőfi Sándor Általános Iskola I. osztályában 6 fő, Temerinben a Petar Kočić Általános Iskola I. osztályában 12 fő, Szabadkán az Október 10. Általános Iskola I. osztályában német tagozaton 11 fő, a tiszaszentmiklósi Ostojić Általános Iskola hódegyházi kihelyezett tagozata I. osztályában 10 fő, II. osztályában 10 fő, III. osztályában 10 fő és IV. osztályában 8 fő, Szabadkán a Széchényi Általános Iskola I. osztályában 8 fő, a másik első osztályban 13 fő, a csókai Jovan Popović Általános Iskola feketetói kihelyezett tagozata I–VI. osztályában 12 fő két kombinált tagozatban, Nezsényen a Braća Stefanović Általános Iskola I–IV. osztályában osztatlan tagozaton 6 fő, Szilágyin a Kis Ferenc Általános Iskola I-II. osztályában kombinált tagozaton 7 fő, Nagykikindán a Sveti Sava Általános Iskola I. osztályában 7 fő, az oromhegyesi Kis Ferenc Általános Iskola oromhegyesi tagozata I. osztályában 11 fő, az oromi kihelyezett tagozatán 12 fő és a tótfalusi kihelyezett tagozatán 7 fő, a szabadkai Đuro Salaj Általános Iskola I. osztályában 7 fő, a budiszavai Ivo Andrić Általános Iskola I. osztályában 5 fő, az újvidéki József Attila I. osztályában 8 fő, Beodrán a Dr. Đorđe Jovanović Általános Iskola I–III. osztályában kombinált tagozaton 5 fő, II–IV. osztályában kombinált tagozaton pedig 8 fő.
TANKÖNYVEK VÉLEMÉNYEZÉSE
A tanács Közoktatási Bizottságához tankönyvek is érkeztek véleményezésre. A bizottság és az MNT az alábbi magyar nyelvű tankönyveket javasolja alkalmazásra az oktatási-nevelési folyamatban: a Belgrádi Tankönyvkiadó Intézet kiadásában: 6. osztályos Földrajz munkafüzet, 8. osztályos Műszaki Oktatás és Informatika, 8. osztályos Földrajz tankönyv, 2. osztályos gimnáziumi Történelem tankönyv, 8. osztályos Fizika tankönyv, 8. osztályos Fizika-Feladatgyűjtemény laboratóriumi gyakorlatokkal. A Gerundijum Kft. kiadásában: 8. osztályos Matematika tankönyv, 8. osztályos Feladatgyűjtemény matematikából. A Klett Kft. kiadásában az 5. osztályos Történelem tankönyv. A Didakta Kft. kiadásában óvodák részére: Játék és tudás, A betűig, Zebra-közlekedésoktatás, Kreativan-rajzolás, festés.
A tanács emellett indokoltnak és elfogadhatónak tartja a zentai Közgazdasági-Kereskedelmi Iskolába átképzésre és továbbképzésre beiratkozó tanulók számát a 2011/2012-es tanévben. Ennek értelmében 5 tanuló hároméves kereskedelmi szakon vesz részt átképzésen, 15 tanuló pedig négyéves kereskedelmi-technikus szakon képezteti magát tovább.
A tanács elfogadta az általános iskolai felnőttképzés magyar nyelvre vonatkozó funkcionális programjának és tantervének javaslatáról szóló záradékot.
BEISKOLÁZÁSI TANSZERCSOMAGOK KIOSZTÁSA
Az MNT a Humentis képviselői csoport beadványát is megvitatta. A Humentis javasolta, hogy az MNT által pénzelt beiskolázási tanszercsomagok ne az iskolákban, hanem művelődési egyesületekben vagy civil szervezetekben kerüljenek kiosztásra. A Humentis, illetve dr. Csengeri Attilabeterjesztő szerint, ha a tanszercsomagokat az iskolákban osztanák ki, az a más nemzetiségű kisdiákok diszkriminációját jelentené. Vajdaság iskoláiban több nemzeti kisebbség tagjainak a gyermekei tanulnak és sajnos nem minden nemzeti kisebbség nemzeti tanácsa rendelkezik a megfelelő pénzalappal hasonló tanszercsomagok megvásárlására – olvasható a beadványban. Az ülésen dr. Csengeri nem volt jelen, azért mgr. Borsos Csilla, a Humentis képviselői csoport tagja, az MNT alelnöke terjesztette be a javaslatot. Borsos szóban már másképpen fogalmazott és megállapította, hogy talán az lenne a legfontosabb, hogy a csomagokat ne az elsősök közös fogadóünnepségén, hanem a tantermekben osszák ki.
Korhecz erre válaszként elmondta, hogy csakis a teljes egészében magyar tannyelvű iskolákban tervezték a fogadóünnepségen kiosztani a csomagokat, a vegyes tannyelvű iskolákban pedig a tantermekben osztják ki az értékes csomagokat. Ennek függvényében a Humentis visszavonta beadványát.
Az MNT végezetül elfogadta a Forum Könyvkiadó Intézet 2011. évi pénzügyi terve, illetve kiadói és munkaterve módosításának a véleményezéséről szóló záradékjavaslatot, valamint a hat hónappal ezelőtt lemondott Gubás Ágota helyére a Civil Konzultatív Testület tagjává kinevezte Béres Zoltán matematikatanárt, a Vajdasági Magyar Civil Szövetség (Cisz) elnökét.