Megszólítva
A nyolcadikos diákok idei ballagásán volt egy meglepetés: az Emléklap. Az az arany színű, névre szóló Emléklap, amellyel a magyar gyerekeknek az általános iskola sikeres elvégzéséhez gratulált a Magyar Nemzeti Tanács. A felköszöntött fiatalok megörültek a név szerinti megszólításnak. Szüleiket, nagyszüleiket meghatotta, megindította ez a szép gesztus. Később, hogy túl voltak a ballagás megkönnyezett ceremóniáján, figyelmesen elolvasták az Emléklap továbbtanulásra buzdító üzenetét is. ,,Nem árt, ha idejében elfogadjátok azt az alapigazságot, hogy az ember számára a tudásszerzés, a tanulás a legjobb befektetés. A diplomán, a tudáson át vezet az út a tartalmas és értelmes élethez, a társadalmi elismeréshez, a jó és jövedelmező munkahelyhez, a kiszámítható, biztonságos családi élethez'' - írta az Emléklapra dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke. Nem tudhatjuk, hogy ez a gesztus hány családban befolyásolta a döntést, billentette a mérleget a továbbtanulás javára. Számokkal az sem mérhető, hány továbbtanulási döntést határozott meg az a tény, hogy aki befejezi a középiskolát, az pályázhat és jó eséllyel számíthat az MNT felsőoktatási ösztöndíjára. Ami viszont számokkal is bizonyítható, s amit dr. Korhecz egy minapi nyilatkozatában (Pannon TV) megállapíthatott: az idén jelentősen növekedett a középiskolákban továbbtanuló magyar diákok száma.
,,A nemzeti összefogás, szótértés, otthonteremtés, jövőépítés kiemelkedő eredményének tartom, hogy évtizedek óta először megtöltöttük a magyarul nyíló középiskolai négyéves szakok mindegyikét, nincsenek üres helyek a magyar tannyelvű gimnáziumi osztályokban sem! Az elfogadásra került oktatási stratégia alapján kísérleti jelleggel beindítottuk az iskolabusz-programot, sikeres kampányt folytattunk az elsősök magyar osztályba íratása érdekében, az első pozitív eredmények is láthatók, de ez a munka hosszabb távon lesz eredményes. Bebizonyosodott: a közösség tagjai méltányolják, hogy megszólítjuk őket. A hiteles szónak nagy hatása van'' - mondta Pásztor István, a VMSZ elnöke Palicson, augusztus 20-án, a Szent István-napi központi ünnepségen, a tavalyi ünnepségtől eltelt időben végzett munka kapcsán.
A beiskolázási kampány? Az első, szervezetten és célirányosan vezetett akció során az iskolák dolgozói és az aktivisták a szórványban - közös szülői értekezletekkel, szórólapok osztásával, a szülők személyes felkeresésével, megszólításával - azon fáradoztak, hogy meggyőzzék a szülőket: miért előnyösebb anyanyelvű osztályba íratni a gyereküket. Ennek az ,,eddig még soha nem volt'' akciónak az eredményeként az idén majd 140 olyan magyar gyereket írattak be az elemi magyar tannyelvű első osztályába a szülők, akik nem anyanyelvükön végezték az előkészítőt (s vélhetően szerb tagozatra akarták adni őket). A demográfiai mutatók katasztrofálisak - az idén kevesebb gyerek lesz az első osztályokban, mint tavaly -, a szórvány magyar tagozatain mégis több lesz az elsős, mint az előző tanévben.
Őket, a magyar elsősöket az MNT egyedülálló módon köszönti az idén. Szeptember 1-jén, a tanévnyitón és az azt követő napokban az MNT illetékesei felkeresik magyar a tagozatokat, hogy kisebb ünnepség keretében - és egy illedelmes, a szülőknek szóló levél kíséretében - átadják a gyerekeknek a beiskolázási csomagokat. A csomagban minden lesz: a tolltartótól kezdve a füzeteken át a tornazsákig. És a szülőknek írt levélben? Nyilván arról szól majd a levél, hogy az idei ősztől startoló MNT-ösztöndíj nem pusztán tanulmányi támogatás, hanem: életpályamodell. Ennek a modellnek a kezdetén pedig a beiskolázás áll: az anyanyelvű tanulás választása már az elemi iskola első osztályától. ,,Nem ráolvasással kell rávenni az embereket arra, hogy vállalják a magyarságukat, hanem a meggyőzésükkel: hogy büszkék lehetnek rá, s hogy érdemes. Érdemes, hiszen mi, az MNT-ben az életpályamodell minden stációjában próbálunk segíteni'' - mondta a már említett minapi interjújában dr. Korhecz. Arról is beszélt, hogy augusztus utolsó napjaiban dől el: Palánkán sikerül-e magyar tagozatot nyitni, ott, ahol több mint három évtizede nem volt magyar osztály. ,,Oktatásfejlesztési stratégiánk célkitűzéseire ennél nagyobb megerősítést már nem is kaphatnánk. Mert ez a megerősítés onnan jönne, ahol a magyarságra feladták már az utolsó kenetet is.''
Bácspalánka? A Duna-parti kisvárosban egész nyáron át kemény kampány folyt. Nagyon sok munkát fektettek abba az aktivisták, hogy megnyerjék az ügynek, meggyőzzék a magyar szülőket: írassák anyanyelvű első osztályba a gyereküket, mert 5 diákkal megnyílhat a magyar tagozat. Ezt Joó Horti Líviától, az MNT közoktatási bizottságának az elnökétől tudom, aki a múlt szerdán személyesen járt Palánkán. A településen, ahol az illetékesek részéről, így az iskolaigazgató részéről is teljes jóindulatot tapasztalt: ,,Mindenki támogatja a magyar tagozat megnyitását''. Már csak a szülőktől függ. Hogy 43 év után Bácspalánkán lesz-e ismét magyar tagozat. Mivel lapzártáig ez nem derült ki, csak ennyit mondhatunk: nem is kis vállalás lenne ez a szülők részéről sem - 43 év, majd fél évszázad után.
Ami már biztos: Belgrád alatt, a ,,legszórványabb szórvány''-ban, Hertelendyfalván örömünnep lesz szeptember 1-je: 5 év után megint lesz magyar tagozat 5 elsőssel. Ürményházán 6 gyerek ül majd be először az iskolapadba, hogy anyanyelvén tanulja a betűvetést. Székelykevén 21, Torontálvásárhelyen 25 elsős lesz a magyar tagozaton. Nagybecskerek városában az eredeti 3 helyett 11 diákkal indul a magyar első osztály. Szentmihályon (a nagybecskereki iskola kihelyezett tagozatán) a tanévnyitón 10 magyar elsőst köszöntenek. Újvidéken az eredeti 15 magyar elsős helyett plusz 12 diákot eredményezett a beiskolázási kampány - így a székvárosnak mind a 4 iskolájában, ahol eddig is volt, ősztől is lesz magyar első osztály... Mindenütt ünnepség lesz, és csomagosztás ezen a tanévnyitón.
Budiszaván is!
A 15 főnél kevesebb diákot számláló tagozatok megnyitását a tartományi oktatási titkárságnál kell kérvényezni. Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkártól származik az adat, hogy augusztus derekáig Vajdaság 44 iskolájából érkezett ilyen kérvény. A 44-ből 32-ben magyar tannyelven is folyik oktatás. A magyar tagozatok esetében a kérvényeket előzetesen az MNT véleményezi, mely testület olyan álláspontot alakított ki, hogy sem szakmai, sem anyagi szempontból nem indokolható az 5 tanulónál kisebb létszámú tagozatok megnyitása. Ezért két héttel ezelőtt úgy tűnt, hogy az idén három településen - Nezsény, Szilágyi és Budiszava (Tiszakálmánfalva) - nem nyílhat tagozat. Budiszaván azonban sikerült ezt az 5 fős minimumot biztosítani, így pénteki ülésén az MNT közoktatási bizottság támogatta a tiszakálmánfalvi magyar első osztály megnyitását.