„Nem áldoztunk fel semmiféle iskolát”
Korhecz Tamás: Ötven tagozatot terveztek összevonni, az esetek több mint felében eredményesen álltunk ki érdekeinkért
KOCSIS Árpád
A vajdasági magyar általános iskolai tagozatok összevonása, az összevonások elleni küzdelem, a racionalizációs törekvés visszavonása az elmúlt egy hétben a tartományi magyar média vezető témája volt. A következtetések levonására kértük meg dr. Korhecz Tamást, az MNT elnökét, valamint hogy nyilatkozzék a lemondatását követelő, több párt és civil szervezet által aláírt levél újabb fejleményeiről.
– Az ésszerűsítés jelszava alatt jóval több szerb tagozatot vontak össze Szerbia területén, mint magyart. Érthető, hisz jóval több tagozat is van, persze ez minket kevéssé érint. Magyar tagozatok összevonása viszont csakis az MNT-vel egyeztetve történhet, hiszen mi látjuk át a legteljesebben, hogy az általános oktatási szint csökkenése nélkül ez hol mehet végbe, s a kis tagozatok fennmaradása hol létfontosságú. Az egyeztetések elmaradtak, mi pedig ellenszegültünk a minisztériumi akaratnak. Ötven tagozatot terveztek összevonni, az esetek több mint felében eredményesen álltunk ki érdekeinkért. Az még nem világos, hogy hol nem sikerült, kevés az írásos adat. Az iskolák bejelentésére várunk, a minisztérium ugyanis telefonhívással utasította az igazgatókat.
Mit terveznek annak érdekében, hogy jövőre elkerüljék az idén, tavaly és tavalyelőtt előállt helyzetet?
– Folyamatosan keressük a párbeszédet. De tudni kell, hogy minden centralizáció az ún. partikuláris érdekek háttérbe szorításával jár. A szerbiai központosított államrendszer alkalmatlan arra, hogy a magyar kisebbségi igényeket kielégítő oktatási rendszert tiszteletben tartsa, nincsen tudomása a specifikus problémákról. Nem hiába vagyok a központosított rendszer ellensége.
Az újvidéki Nikola Tesla iskola elsős osztályának megszűnése élénk visszhangot keltett. Szárnyra kelt a hír, hogy az iskolát a másik négy magyar tagozattal bíró iskoláért feláldozták. Mit gondol Ön erről?
– Nem áldoztunk fel semmiféle iskolát. Az MNT mindent megtett, hogy a magyar szülők Újvidéken a magyar osztályokba írassák gyermekeiket. Sikernek tartom, hogy tavalyhoz mérten idén több elsős kezdte meg magyarul az iskolát. A Teslába az iskolakezdés előtt 5-ről háromra fogyatkozott az elsősük létszáma.
Pártok és civil szervezetek nyilvános levélben lemondásra szólították fel. Ezen olvasható volt a Nagybecskereki Diáksegélyző Egyesület (NDE) neve is, amely később visszakozott. Nagy Margit, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke keddi blogbejegyzésében arról ír, hogy az NDE úgy értesítette, hogy azért nem támogatta a levelet, „mivel ez esetben az MNT megvonja tőlük a kombi vásárlására tervezett támogatásukat”. Mi a véleménye Korhecz Tamásnak?
– Ha nekem mint az MNT elnökének erre reagálnom kell, hogy maga mint újságíró úgy gondolja, hogy ez fontos és téma, akkor én a Magyar Szó kedvéért megválaszolom. Ez nincs azért teljesen rendjén. Tehát, megjelent egy közlemény, melyben az állt, hogy a felsorolt szervezetek támogatják a közleményt. A szervezetek viszont sorra tűntek el a közleményből nap nap után, anélkül hogy mi bármit tettünk volna. Jelentkeztek a szervezetek, hogy ők nem támogatták a kezdeményezést. Nem zsaroltunk meg senkit, nem is foglalkoztunk az üggyel. Az NDE jelezte, hogy a levelet, mely alatt ott áll a szervezet neve, nem írták alá, nem látták sohasem. De nem ők az egyetlenek. A feltüntetett szervezetek fele már nincs ott a levélen. Erről kellene beszélni, nem magyarázkodni, nem a hamisítást igazolni. Nem vonták vissza az aláírást, nem is írták alá!