MNT: Megszavazták az új Alapszabályt
Még 69-en pályázhatnak majd a felsőoktatási ösztöndíjra
A Magyar Nemzeti Tanács mai, tizenötödik ülésén elfogadta az intézmény módosított Alapszabályát. Most is, mint ahogy máskor is, a Pannon RTV élőben közvetítette az ülést, ezt egyesek kihasználva hosszú időn keresztül boncolgatták az új alapszabály szövegét, amely lényegében a régi okmány csiszolt, nyelvileg szabatosabb, érthetőbb változata. Rácz Szabó László képviselő a napirendi pontok elfogadása előtt javaslatot tett arra, hogy vegyék le az új Alapszabállyal kapcsolatos pontot, szerinte ugyanis a dokumentum meghozását a régi szabályozás előírásainak kötelező betartása mellett lehet meghozni. Mint mondta bizonyítható az, hogy az Alapszabály módosítását, az érvényben lévő szabályozás megsértése mellett akarják végrehajtani, ugyanis a dokumentum elfogadását a tanács legalább 10 tagja kezdeményezheti, ezzel szemben a javaslatot az elnök terjesztette be. Várkonyi Zsolt, az MNT jegyzője elmondta, az intézmény júniusi ülésén döntöttek arról, hogy szükség van egy új Alapszabály kidolgozására, amit meg is indokoltak, egyébként 10 tanácstag kezdeményezte a javaslatot.
Dr. Korhecz Tamás az új Alapszabállyal kapcsolatban rámutatott arra, hogy a júniusi beterjesztés óta egyetlen javaslat sem érkezett a készülő dokumentumra, holott többen is kifejezték elégedetlenségüket annak egyes paragrafusaival kapcsolatban. Dr. Korhecz számára érthetetlen hogy egyesek — annak ellenére, hogy nem tettek javaslatot a dokumentumra — miért az üléseken hozakodnak elő ,,korszakalkotó’’ elképzeléseikkel. Az új Statútum egyébként nyelvi, jogtechnikai, normatani szempontból csiszoltabb, következetesebb a korábbinál. Néhány módosítás érdemben is megváltoztatja az MNT működését, például a dokumentumban megfogalmazták az intézmény alapvető céljait, egyebek között feladata az intézménynek a Szerbiában élő magyar nemzeti közösség és a közösséget alkotó egyének önazonosságának megőrzése és erősítése a szülőföldön, de a magyar önazonosság és megőrzését és erősítését szolgáló oktatási, művelődési és tájékoztatási intézményrendszer fejlesztése, támogatása és bővítése is.
Az új Statútummal kapcsolatos vitában Rácz Szabó László elmondta, hogy a dokumentum egyetlen ember érdekét szolgálja, szerinte a Tanács-, és a Közigazgatási Hivatal elnökének nem szabadna egy embernek lennie. Dr. Csengeri Attila felszólalásában elmondta, hogy számára, nem világos az, hogy a Tanács a tiszteletbeli tagját milyen feltételek alapján választják meg, és több esetben a Tanács elnökének szerepe túlhangsúlyozott, valamint nehezményezte azt is, hogy a mintegy 130 ezer nevet tartalmazó magyar választói névjegyzéken szereplő nevek közül miért nem lehetett egy alkalmas embert találni a Közigazgatási Hivatal elnöki tisztségére. Sirková Anikó szerint alapvető baja az alapszabálynak az, hogy a törvényhozó és végrehajtó hatalom összemosódik. Vass Tibor pedig összeférhetetlenségről beszélt. Dr. Korhecz Tamás az elhangzott vádakra válaszolva elmondta, hogy szerinte egyesek nem olvasták el a másfél éve hatályban lévő Alapszabályt, mint mondta az új Statútum szakaszainak többsége formailag változott, ám voltaképp azok a paragrafusok, amelyeket a legvehemensebben bírálnak változatlanok maradtak. Tehát ezeket a szakaszokat nagyon jól ismerhetik a képviselők, illett volna megfogalmazni az ezzel kapcsolatos módosítási elképzeléseket. ,,Senki nem vette a fáradságot, észrevételeinek megfogalmazására’’ — mondta, majd a centralizációval kapcsolatban hozzátette: valóban a hatalommegosztás elve az államok működésének elfogadott ismérve, azonban a Magyar Nemzeti Tanács egyetlen testület, és minden hatalom a Tanácsé, végrehajtó szerve, a Közigazgatási Hivatal pedig szolgálja az intézményt. Az új Alapszabályt végül többségi szavazattöbbséggel fogadták el.
Az ülésen módosították az MNT felsőoktatási ösztöndíjpályázatát, dr. Lengyel László tanácsos a napirendi ponttal kapcsolatban elmondta, hogy az intézmény az első éves hallgatók számára 500 ösztöndíjat írt ki, 436-an pályázat érkezett, 5-en visszaléptek, így 69 szabad hely marad, amire újra lehet majd konkurálni, ha a tanács elfogadja a javaslatot. A demonstrátori ösztöndíjra összesen 267-en jelentkeztek, azonban csak 70 hallgatót tudnak támogatni. A beterjesztett záradékjavaslat szerint az akkreditált szakokon tanulókat támogatnák, azokat, akiknek legalább 8-as a tanulmányi átlaguk, illetve magyar nyelven fejezték be az általános, és a középiskolát. A továbbiakban elfogadták Nagybecskerek, Szabadka, Fehértemplom és Bács iskoláskor előtti intézményeinek, illetve Apatin általános iskoláinak hálózatára vonatkozó véleménynyilvánításáról szóló záradékjavaslatot. Az ülésen javasolták a magyar nyelvű hazai tankönyvek oktatási nevelési folyamatban történő használatát is.