Megfeszített munkával zárja az MNT az évet

Dr. Korhecz Tamás: Remélem, hogy ezentúl egyetlen önkormányzat sem fog politikai indíttatásból szembemenni az MNT-vel

A Magyar Nemzeti Tanács fáradtságot nem ismerve fejezi az idei évet: jövő csütörtökön, december 29-én tartja meg idei utolsó ülését, amelynek napirendjére rekordszámú, 29 pontot tűztek ki. Dr. Korhecz Tamás , az MNT elnöke szerdán Szabadkán megtartott sajtótájékoztatóján beszámolt a legfontosabb napirendi pontokról. Ezek közül egyik a tanács utolsó, még hiányzó fejlesztési stratégiája, a 2012–2017 időszakra vonatkozó hivatalo s nyelvhasználati stratég ia. Ezzel befejeződött a stratégiai tervezés beígért munkafolyamata, így a jövő év a stratégiák végrehajtásának és eredményének az éve lesz – hangsúlyozta Korhecz Tamás.

– A pótköltségvetésre vonatkozólag szintén döntési javaslatot terjesztettünk elő. Lényeges módosítás nem lesz büdzsénkben, csak év végén összegezni kell, hogy hol maradt ki pénz, és milyen területeken lenne szükség újabb eszközökre. Következő ülésünkön napirendre kerül a tanács jövő évi költségvetése is, amely valamivel nagyobb lesz a pótköltségvetéstől. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy az állami költségvetésből a nemzeti tanácsok működésére szánt keret várhatóan 7 százalékkal növekszik. Jövő évi költségvetésünk tartalmazza a már elkezdett programok folytatását, valamint a stratégiák hatékony végrehajtásához szükséges pénzt. Elfogadásra fogjuk bocsátani a tanács 2012-es munkatervét is, valamint az oktatásfejlesztési stratégia idei végrehajtásáról szóló jelentést. A szóban forgó stratégia sikerességével kapcsolatban megemlíteném, hogy a dokumentumban megfogalmazott programoknak több mint a háromnegyede sikeresen és időben megvalósult. Némely program eredményei megegyeznek az ötéves ciklusban elvárt eredményekkel. Csak egy dolgot emelnék ki: az oktatásfejlesztési stratégiában ígéretet tettünk arra, hogy öt év alatt 80 százalékról 85 százalékra növeljük az általános iskolákban magyarul tanuló diákok arányát. Ezt már idén sikerült elérnünk – részletezte Korhecz.

A sajtótájékoztató folytatásában kiderült, hogy mindezen kívül a következő ülésen napirendre kerül a Hét Nap és a Magyar Szó 2012-es munka-, valamint pénzügyi terve, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és Forum Könyvkiadó jövő évi munkaterve, valamint a Pannónia Alap újonnan felálló igazgatói és felügyelő bizottságának a tagjaira vonatkozó javaslat.

Korhecz az MNT által indított közigazgatási perekről is beszélt, amelyeket a zentai önkormányzat iskolaszékekre és különböző igazgatói bizottságokra vonatkozó törvénysértő döntései, kinevezései miatt volt kénytelen elindítani.

– Mind a hét folyamatban lévő keresetünket elbírálta a Közigazgatási Bíróság, az utolsó három ítélet ma, szerdán érkezett meg hivatalunkba. A bíróság minden egyes keresetünknek helyt adott, és érdemi ítéletet hozott, megsemmisítvén a zentai önkormányzat összes megtámadott határozatát. A bíróság kötelezte a zentai önkormányzatot az MNT jogosítványainak maradéktalan tiszteletben tartására. Remélem, hogy ezentúl egyetlen önkormányzat sem fog zsigerből, politikai indíttatásból szembemenni az MNT-vel, amikor annak jogosítványainak a gyakorlásáról van szó. A 2010 óta megnyert 17 per szerintem mindenkit kijózanított, aki ilyesmit forgatott a fejében. Remélem, hogy végre elkezdhetjük következetesen gyakorolni jogainkat, közösségünk és szélesebb közösségünk érdekében – összegezte Korhecz.


Újságírói kérdésre válaszolva Korhecz Tamás a szabadkai városi tanács által elfogadott jövő évi városi költségvetés javaslatának nemzeti tanácsokra elkülönített részét – 2,1 millió dinár – is értékelte.

Az idei költségvetésben a nemzeti tanácsokról szóló törvény ide vonatkozó rendelkezésével ellenben kezelték a nemzeti tanácsokat.

– Az idei évi helyzetet nem módosíthatja a tény, hogy a jövő évi költségvetésben megfelelő összeget irányoztak elő a nemzeti tanácsoknak. Ugyanakkor abban reménykedünk, hogy az idei költségvetés törvényes jellege többek között az MNT és a szabadkai önkormányzat kapcsolatának a jobbá válását is sugallja, tehát üdvözlöm a döntést. A szabadkai önkormányzat és az MNT közötti kapcsolat nem kielégítő jellegéről a közelmúltban Saša Vučinić polgármesterrel is beszéltem, és megállapodtunk, hogy lépésről lépésre új jellegű kapcsolatot építünk ki. A polgármesterrel arról is megegyeztünk, hogy jövőre megkezdjük a magyar közösség számára kiemelt fontosságú kulturális intézmények kérdésének a rendezését.