Új értékrend felé

    Dr. Korhecz Tamás, az Magyar Nemzeti Tanács elnöke összegezte az idei évi tevékenységet, az oktatást helyezve fókuszba. Korhecz szerint egy új értékrend - a tudásalapú - van kialakulóban. A mai fiatal generációkban tudatosodott, hogy a tudás a legbiztosabb előrelépési, kiemelkedési lehetőség.

Az ambíciókról

    - A 2011-es év az MNT által megfogalmazott ambíciók vonatkozásában egy pörgős, erőltetett menetű esztendő volt, elsősorban azért, hogy megvalósuljanak az MNT céljai, másrészt pedig azért, hogy belakjuk azt a teret, amit a kulturális autonómia biztosít számunkra. Ez utóbbi azért fontos, mert az MNT munkája nemcsak a vajdasági magyarság számára tartalmaz lehetőségeket, hanem nemzetpolitikai jelentősége van, az autonómiatörekvéseknek a szakítópróbája. A törvény adta, jogi keretekből való maximum kihozása az igazi tétje ennek a munkának. Ha e téren valóban érdemi előrelépést tudunk elérni a magyar közösség javára, akkor az hosszú időre meg fogja határozni a nemzetpolitikát. Ha ebbe belebukunk, akkor az autonómia esélyei is nagyrészt elúsznak.
    Az idei esztendő immár nem a felkészülés éve volt, hanem a konkrét erőfeszítések, konkrét programok megvalósításának jegyében telt el. 2010 elsősorban azoknak a személyi, műszaki, szervezési feltételeknek a megteremtésével telt el, amelyek lehetővé tették az országos kisebbségi önkormányzat működését és érdekérvényesítését.

A jogsértési perekről

    - Ugyancsak fontosnak tartom a magyar intézményrendszernek a működtetését. Ezzel összefüggésben kellett felvenni a harcot azokkal a jogsértésekkel, amelyek a magyarság egyéni és kollektív jogait veszélyeztették. E téren rengeteg per, kereset végrehajtására került sor, nem kevés eredménnyel. Úgy vélem, hogy a közigazgatási bíróság előtt indított 17 per jogerős megnyerése precedens értékű. A zentai önkormányzat törvénysértő rendelkezései vonatkozásában érdemben mondta ki a bíróság azt, hogy az MNT jogosítványainak a megkerülése az iskolaszékekben törvénysértő volt az önkormányzat részéről, s kötelezte a törvényes döntések meghozatalára. Ez két szempontból is fontos. Bebizonyosodott, hogy lehet a jogrendszert arra használni, hogy a magyarság egyéni és kollektív jogainak a megsértése esetében jogorvoslatot kapjon a közösség. A levelező stílusú politizálást tehát e téren felválthatja a jogérvényesítés olyan formája, amely kötelező erejű bírósági döntésekkel küszöböli ki a sérelmeket. Másrészt a bíróság a mostani ítéletekkel demonstrálta, hogy a törvény mit jelent. Immáron lehetetlen nyelvi zsonglőrködéssel és bűvészkedéssel magyarázni a lehetetlent. Ettől kezdve nem nyelvészkedés kérdése az értelmezés, hanem világos helyzet áll fenn: egyetlen önkormányzat sem cserélheti fel saját tagjaival az MNT által javasolt személyeket.

Az ösztöndíjprogramról

    - A stratégiai tervezés fontosságára, jelentőségére, pozitív potenciáljára semmi sem mutatott rá jobban, mint azok a programok, amelyeket az idén hajtottunk végre. Ezek közül az ösztöndíjprogram az egyik legütősebb, a legtöbb embert megmozgató újítási program. Egy olyan komplex erőfeszítés jellegű csomag, amelynek a leglényegesebb eleme az, hogy azok az elsőévesek, akik bejutottak állami költségvetésre, egy fizetésnyi ösztöndíjat kapnak minden hónapban. Ezért egyetlen dolgot kell csinálniuk: következetesen kell tanulniuk. Egy nagy löketet adott ez a magyar embereknek a továbbtanulás szempontjából, az itthon érvényesülés vonatkozásában. Egy új értékrend, a tudásalapú értékrend van ennek köszönhetően kibontakozóban. Maga a program nemcsak ebből áll. Egyrészt segítünk az embereknek bejutni az intézményekbe. Van egy komplex felkészítő program. Aki ebben részt vesz, annak garantálni tudjuk, hogy bejut ezekbe az intézményekbe. Másrészt van egy szerb nyelvű felzárkóztatási része is ennek. Azok, akik ezt vállalták, ma elmondhatják, hogy ledolgozták azt a hátrányt, ami miatt sokan nem mernek jelentkezni az egyetemekre. A karrierépítő mentori rendszer is része mindennek, amely a munkahelyteremtés szempontból jelentős.

Az anyanyelvű tanulás lehetőségeiről

    - A nyolcadikosok körében igen jelentős kampányt fejtettünk ki, hogy vállalják a középiskolai továbbtanulást. Az idén először történt meg, hogy a magyarok ugyanakkora arányban, mint a szerbek - tíz százalékkal többen, mint eddig, azaz immár 92 százalékban - iratkoznak be középiskolába. A magyarul tanulók 80 százaléka pedig négyéves középiskolába megy immár tovább. Ez egy kevésbé látványos program, de a tudásalapú gondolkodás fontos eleme, amikor a szülők és a fiatalok is belátják, hogy a tudás a legbiztosabb előrelépési lehetőség.
    Az iskolabusz-program keretében gyakorlatilag minden családot felkerestünk. Arról próbáltuk meggyőzni a szülőket, hogy kifizetődő magyarul tanulni. Ennek eredményeként 30-40 család döntött úgy, hogy gyermekét magyar osztályba íratja. Az idén 85 százalékra nőtt az anyanyelven tanulók aránya.
    Mindezek a sikerek a közösség támogatásának, illetve a legnagyobb pártnak, a VMSZ-nek tulajdonítható. Mindehhez kellettek a szakmai szervezetek, a civilek.

A kollégiumokról

    - Sajnos, a kollégiumok vonatkozásában vannak lemaradások. Mindkét kollégiumot - a szabadkai diákotthont és az újvidéki Európa kollégiumot - tovább építettük, de lemaradás van. A szabadkait a jövő év első felében be fogjuk fejezni, s ezáltal senki sem kerül olyan helyzetbe, hogy helyhiány miatt elutasítják. Az újvidéki esetében megvan az esély, hogy a jövő tanévre ott is sikerül elvégezni a munkálatokat.