Sajtóközlemény
A Magyar Nemzeti Tanács Hagyatéki Bizottsága február 6-án megtartott ülésén foglalkozott a 2012. február 2-án megalakult Baranyi Alapítvánnyal, melynek elnöke a VMDP javaslatára Losoncz Alpár párton kívüli, tagjai Csorba Béla (VMDP), Jánosi -Zeljković Stojanka (DP), Erős Ernő (Szerb Szocialista Párt) és Simunovics Rozália (VMSZ).
Az Alapítvány legfontosabb feladata a hagyaték őrzése, gondozása valamint a műalkotások állandó kiállításának biztosítása.
Az MNT Hagyatéki Biztottsága üdvözli, noha kissé megkésettnek tartja az Alapítvány létrehozását, hiszen a tavaly novemberben elfogadott Vajdasági magyar kulturális stratégia 2012–2018 részletesen és feladatmeghatározás szintjén foglalkozik a Baranyi-hagyatékkal (V.6. vajdasági magyar képzőművészeti közgyűjteményi örökség állandó kiállításai fejezetben a jogilag nem múzeumi intézményekhez tartozó kiemelt közgyűjtemények helyzete, 200. oldal), ugyanakkor az MNT 2012-es munkatervében, melyet 2011. december 29-i ülésén fogadott el az MNT, a kultúra címszó alatt szerepel a Baranyi-hagyaték felmérése is: ,,Két tájház felmérése; egy közgyűjteményen kívüli képzőművészeti hagyaték –Baranyi– felmérése; katolikus templomok katasztere, 1944-1948-as kutatások; (határidő: 2012/2016)”. A felméréseket értelemszerűen 2012-ben végzik el a felkért szakemberek, a kataszterek és kutatások pedig folyamatosan zajlanak 2016-ig.
A Hagyatéki Bizottság február 6-i ülésén döntött arról, hogy nyilvánosan felkínálja szakmai tudását az Alapítványnak, amely inkább politikai és nem szakmai alapon szerveződött, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az Alapítvány is felveszi a kapcsolatot a Hagyatéki Bizottsággal, hiszen az MNT kulturális stratégiájában és idei évi munkatervében is a prioritások között szerepel a Baranyi-hagyaték gondozása, így a lépések összevétele különösen indokolt és a hagyaték sorsának megnyugtató rendezése tekintetében nélkülözhetetlen.
Dévavári Beszédes Valéria
Az MNT Hagyatéki Bizottságának elnöke