Hivatalossá vált: csorbították kollektív jogainkat
Korhecz Tamás: Az utóbbi másfél évben a felsőoktatási ösztöndíjprogram az MNT legmerészebb programja
A Magyar Nemzeti Tanács panaszának nyomán a tartományi ombudsman február 29-én nyilvános ajánlást fogalmazott meg, amelyben kimondja: Szabadka, Újvidék és Nagybecskerek városok önkormányzatai megsértették a vajdasági magyarság azon kollektív jogát, hogy részt vegyen az MNT által kiemeltnek nyilvánított kulturális intézmények igazgatásában, valamint törvényt sértettek azzal, hogy nem tették lehetővé az MNT számára az intézmények társalapítói jogainak átvételét – számolt be tegnap Szabadkán dr. Korhecz Tamás, a tanács elnöke.
Az ombudsman döntései közvetlen jogi erővel nem kényszeríthetőek ki, ugyanakkor a hatóságok minden civilizált országban kötelezőnek fogadják el az ombudsmani ajánlásokat – fogalmazott Korhecz.
Lapunk kérdésére, hogy az érintett önkormányzatok jelentkeztek-e már az MNT-nél és jelezték-e együttműködési szándékukat az ombudsmani ajánlás mentén, Korhecz elmondta, hogy egyelőre nem.
– Ha ők nem jelentkeznek, akkor ezt mi tesszük meg. Bízom benne, hogy a folyamat a választási kampánytól függetlenül hamarosan elindul. A szabadkai önkormányzatból nem hivatalos formában már érkezett ilyen visszajelzés – magyarázta Korhecz.
A sajtótájékoztató folytatásában Korhecz a 2011. évi felsőoktatási ösztöndíjprogram megvalósulását értékelte, valamint beszámolt az idei ösztöndíjprogram részleteiről. Az utóbbi másfél évben a felsőoktatási ösztöndíjprogram az MNT legköltségesebb és legmerészebb programja.
Az idei ösztöndíjprogram keretében az MNT hivatalának munkatársai a héten fejezik be az iskolalátogatásokat, amelyek során 35 vajdasági középiskola negyedéves diákját keresték, illetve keresik fel és személyesen informálják őket az ösztöndíjazás és a továbbtanulás lehetőségeiről – részletezte Korhecz, hozzátéve, hogy az internetes felkészítő iránt érdeklődő végzősök már megkezdhetik a regisztrálást. Tavaly az internetes felkészítőben részt vevő diákok 65 százalékának sikerült elnyernie az MNT ösztöndíját – mondta az MNT elnöke.
– Tavaly 470 elsőéves hallgató és 101 felsőbb éves hallgató nyerte el ösztöndíjunkat, illetve demonstrátori ösztöndíjunkat. Ösztöndíjasaink három egyetemen, az újvidéki, a belgrádi és Novi Pazar-i egyetemek karain tanulnak. Eddig 16 ösztöndíjassal kellett felbontanunk a szerződést, mivel a tanulással kapcsolatos nehézségek miatt nem tudták tovább vállalni a felsőéves tanulmányokat. Idén 500 elsős hallgató számára tervezzük kiírni a pályázatot, valószínűleg júliusban. Az ösztöndíjasok számának megfelelően ismét demonstrátori ösztöndíjat fogunk felkínálni felsőbb éves hallgatóknak. A 2012/2013-as tanévre vonatkozólag is sikerült biztosítanunk a felsőoktatási ösztöndíjakra a pénzt, ez nagyjából egymillió eurót tesz ki – részletezte Korhecz.
Korhecz elégedetten szólt arról, hogy 17 jogerős per után normalizálódni tűnik a zentai önkormányzat és az MNT kapcsolata. Az elmúlt időszakban a zentai önkormányzat az összes iskolában – azokban is, ahol erre korábban nem volt hajlandó – kinevezte az MNT jelöltjeit az iskolaszékek tagjává.
A magyar nemzet egyik legnagyobb nemzeti ünnepe alkalmából Korhecz köszöntötte minden honfitársát és mindenki mást, aki a magyarsággal együtt ünnepli a dicső szabadságharc évfordulóját. Az MNT elnöke reményét fejezte ki, hogy minél többen jelennek meg az évforduló alkalmából szervezett megemlékezéseken, ünnepségeken. Az, hogy évről évre egyre több helyen szerveznek tartalmas megemlékezéseket, azt jelzi, hogy közösségünk kezdi megismerni múltját és egyre büszkébb rá.
Pesevszki Evelyn, Magyar Szó 2012.03.15.