Az MNT V. üléséről: Kiemelt művelődési-művészeti díjak, rendezvények

A Magyar Nemzeti Tanács mai, 5. rendes ülésén összesen újabb 19 magyar kulturális intézményt nyilvánított kiemelt jelentőségűvé, emellett a tagok határozatjavaslatot fogadtak el a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet Kft. feletti felszámolási eljárás megindításáról. Az ülés elején ifj. dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke elmondta, hogy Muškinja Heinrich Anikó korábbi NT tag, jelenlegi vajdasági ombudsman helyére, Csengeri Attila, a Humentis listavezetője Širková Anikót, Zenta polgármesterét javasolta. Az új tagot, miután a mandátumvizsgáló bizottság is jóváhagyta jelölését, a képviselők egyhangúlag szavazták meg.


Második napirendi pontban a Hét Nap lapkiadó közvállalat alapító jogainak átvételéről és a lap Kft.-vé alakításáról szóló határozat módosítására került sor. Barát Tóth Lívia, az MNT Közigazgatási Hivatalának tájékoztatási ügyekkel megbízott tanácsosa indoklásában kiemelte: a határozatjavaslat a szeptemberi ülésen meghozott döntésnek a folytatása, nevezetesen az említett ülésen az MNT visszavonta a Magyar Szó laptanácsáról szóló döntést. ,,A Hét Nap taggyűléseket gyakorló testülete a döntés után eljuttatott az MNT-hez egy kérelmet, amelyben — teljesen jogosan — arra hivatkoznak, hogy a NT alapításában lévő lapok azonos elbírálásban részesüljenek. Az intézménytől azt kérték, hogy a Hét Nap alapszabályzatából is iktassák ki a laptanács létrehozásáról szóló 14/c szakaszt’’ — fogalmazott Barát Tóth Lívia. Az indoklás utáni vitában Hadzsy János egyetlen felszólalókét annak a véleményének adott hangot, hogy szerinte laptanácsra igenis szükség van, de annak csakis szakmai alapon kellene működnie, és nem cenzori feladati lennének. Ifj. dr. Korhcz Tamás hozzátette: készül a Magyar Nemzeti Tanács tájékoztatási stratégiája, és a tervek szerint egy olyan testület létrehozását is tervezik, mely több médium vonatkozásában is szakmai tanácsadó szerepkört látna el. A határozatot 4 tartózkodás mellett fogadták el. 4. Napirendi pontban záradékjavaslatot fogadtak el a magyar nyelvű hazai tankönyvek oktatási-nevelési folyamatban történő meghatározásáról. Borsos Csilla, az MNT alelnöke a témával kapcsolatban elmondta, hogy a Közoktatási Bizottság ülésének egyikén két kiadó tankönyve került a testület elé véleményezésre. A bizottság a két tankönyv közül az egyiket — amelyet az Interszisztem Kft. adna ki — nem javasolja kiadásra. Ez a szerb nyelvről magyar nyelvre fordított földrajzi atlasz hemzseg a helyesírási hibáktól, szakmai tévedésektől. Az Interszisztem Kft. megígérte, hogy a hibákat orvosolják, és csak ezután adja majd ki.


Az ülésen határozatot fogadtak el a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar művészeti-művelődési díjak, a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar hivatásos és amatőr rendezvényekről, a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar hivatásos és amatőr regionális események meghatározásáról. Lovas Ildikó, az MNT kulturális ügyekkel megbízott tanácsosa elmondta, hogy a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar díjak meghatározása azért nagyon fontos pillanata a magyar művelődési és művészeti életnek, mert testületi támogatással biztosítja ezen nagy hagyománnyal bíró díjak jelentőségét, ugyanakkor kifejezi azt, hogy a kultúrában a teremtésnek, az alkotásnak meghatározó fontossága van a közösség önazonosságának fejlesztésén túl, az értékrend teremtés vonatkozásában is. A kiemelt jelentőségű vajdasági magyar hivatásos és amatőr rendezvények meghatározásáról szóló záradék kapcsán Lovas kiemelte: a döntéseket egy tartalmas vita után hozta meg a NT Kulturális Bizottsága. Az indoklás szerint egyrészt olyan rendezvényeket nyilvánítottak kiemelt jelentőségűvé, amelyek a vajdasági magyar művelődési és művészeti életben az elmúlt évtizedekben meghatározó jelentőségűek, másrészt olyan rendezvényeket, amelyek mögött nincs évtizedes hagyomány, azonban a közösség által és a szakmai közönség által egyaránt olyan elfogadottsággal bírnak, mint a hosszú és minőségi múlttal rendelkező rendezvények lettek kiválasztva. Ugyanakkor ez a meghatározás semmiképpen sem jelenti a többi rendezvény háttérbe szorulását, de mindenképpen jelenti a kiemelt jelentőségűvé tett rendezvényekre való fokozott odafigyelést, szakmai, erkölcsi támogatást illetve annak elérését, hogy ezek a rendezvények méltó állami támogatásban részesüljenek. Az indoklás után László Bálint kezdte a felszólalók sorát, mint mondta a délvidéki EMI tábort is fel lehetne venni a listára, hiszen a zenei szórakozás mellett számos magyar vonatkozású kulturális programot is szerveznek a táborban.
Hadzsy János szerint nagyon sok olyan rendezvény van még, amely — mint mondta — rászolgált, hogy erre a listára felkerüljön, reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a lista nem végleges. Mi szükséges ahhoz, hogy egy rendezvény fölkerüljön erre a listára, hol lehet jelentkezni, milyen kulcs szerint történik a listára kerülés meghatározása? — tette föl a kérdést. Rácz Szabó László folytatva a gondolatmenetet: számára nem világos, hogy melyek azok az elvek, amelyek mentén a bizottság döntött. Siflis Zoltán elmondta, hogy ezek a rendezvények korábban is már jelentős eredményeket tudhatnak maguk mögött, és olyan tartalmat és színvonalat értek el, ami indokolttá tette, hogy a listára felkerüljenek. Megfelelő indoklással ezek a listák bővíthetőek. Borsos Csilla arra hívta fel a figyelmet, hogy még mindig nem kaptak választ a feltett kérdésre, nevezetesen nem világos számukra, hogy mi alapján döntött a Kulturális Bizottság. Lovas Ildikó válaszában elmondta, hogy a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet segítségével választotta ki a bizottság a rendezvényeket. ,,Nem a hasunkra ütve hoztuk a döntéseket’’ — mondta Lovas. Az egyébként jó hangulatban zajló ülésen, a tagok hosszú ideig nem tudtak egy nevezőre jutni. A vitában részt vevők egy része nehezményezte, hogy nincs pontosan meghatározva az, hogy mi alapján döntött a Kulturális Bizottság a kiemelt jelentőségű intézményekről.


A Magyar Nemzeti Tanács 5. rendes ülésének végén a testület leváltotta Sági Csillát, a Nyelvhasználati Bizottság egyik tagját, helyét Miklós Csaba topolyai ügyvéd foglalja el.
(tor.)

Az MNT 5. ülésén született záradékok:

KIEMELT JELENTŐSÉGŰ VAJDASÁGI MAGYAR MŰVELŐDÉSI-MŰVÉSZETI DÍJAK:
- Híd Irodalmi Díj
- Fórum Képzőművészeti Díj
- Vajdasági Magyar Művészeti Díj,
- Életfa Díj,
- Pataki Gyűrű díj,
- Bazsalikom Műfordító Díj.

A KIEMELT JELENTŐSÉGŰ VAJDASÁGI MAGYAR HIVATÁSOS ÉS AMATŐR RENDEZVÉNYEK
- Szenteleky Nap (Szenteleky Kornél ME és Szenteleky Napok Tanács),
- Kosztolányi Dezső Napok (Városi Könyvtár Szabadka, Kosztolányi Dezső Napok Tanács),
- Vajdasági Magyar Drámaíró Verseny (Újvidéki Színház),
- Délvidéki Magyar Színjátszás Napja rendezvénysorozat (Szabadkai Népszínház),
- Desire Fesztivál (Kosztolányi Dezső Színház),
- Énekelt Versek Fesztiválja (Vajdasági Magyar Művelődési Intézet),
- Kanizsai Írótábor (József Attila Könyvtár),
- Vajdasági Magyar Képzőművészek vándorkiállítása (UPIDIV),
- Durindó-Gyöngyösbokréta (Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség),
- Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozója (Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség),
- VIVE – Magyar Nóták és Csárdások Fesztiválja (Fesztiválbizottság),
- Magyar filmnapok (Magyar Nemzeti Tanács),
- Tanyaszínház (Tanyaszínház).
- Csépe Nap

KIEMELT JELENTŐSÉGŰ VAJDASÁGI MAGYAR HIVATÁSOS ÉS AMATŐR REGIONALIS ÉS KISTÉRSÉGI
RENDEZVÉNYEK:

a./ a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar hivatásos és amatőr REGIONÁLIS rendezvényeket a következők szerint:
- Desire villamosa (Szabadka)
- Találkozások (Zombor)
- Őseink zenéje (Szenttamás)
- Hagyományaink ünnepe (Zenta)
- Kálmány Lajos Népmesemondó verseny (Zenta)
- Májusi alkotótábor (Bácskossuthfalva)
- Képzőművészek zentai alkotótábora
- Dombosfest (Kishegyes)
- TAKT (Temerin)
- Szép Szó Műhely (Kishegyes)
- Interetno (Szabadka)
- Vajdasági Magyar Ünnepi Játékok
- Jazz, improvizatív zene (Magyarkanizsa)
- Vajdasági Magyar Kórusok Találkozója
- Szarvas Gábor Napok (Ada)
- Vajdasági táncház találkozó és kirakodóvásár (Újvidék)
- Vajdasági Szólótánc Fesztivál (Horgos)
- Zetna irodalmi fesztivál (Zenta)
- Ezüst Csengő Egyházi Kórusok Találkozója.

b./ a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar hivatásos és amatőr KISTÉRSÉGI rendezvényeket a következők szerint:
- Négyesfogat, ötösfogat (Nyugat-Bácska)
- Észak-Bánáti Néptánctalálkozó (Törökkanizsa)
- Herceg János emlékére (Zombor)
- Keszég Károly Emléknap (Padé)
- Dél-Bánáti Magyar Művelődési Egyesületek Szemléje (Fehértemplom)
- Arany Citera (Szenttamás)
- Kisoroszi Népművészeti Tábor (Kisorosz)
- Nemzetközi Művésztelepek találkozója (Bácskossuthfalva)
- Dudás Kálmán Nemzeti Vers- és Prózamondó Találkozó (Bácsfeketehegy)
- Fehér Ferenc Szavalóverseny (Doroszló)
- B. Szabó György Napok (Nagybecskerek)
- Silladri – Vajdasági Magyar Kamara Néptánc Fesztivál (Bánát)
- Podolszky József Irodalmi Emléknap (Bácsfeketehegy)
- Herczeg Ferenc Emléknapok (Versec)
- A Primás Fesztivál (Csóka)
- Magyar Nemzeti Kórus Fesztivál (Csóka)
- Dél-Bánáti Betlehemezés
- Gazdag Ág (Oromhegyes).

KIEMELT JELENTŐSÉGŰ KULTURÁLIS INTÉZMÉNYEK
(Az ülésen újabb 19 intézményről döntöttek)

Zombor:
Történelmi levéltár,
Városi Múzeum,
Karlo Bijelicki Városi Könyvtár,
Laza Kostić Művelődési Központ,

Tartományi Műemlékvédelmi Intézet,
Tartományi Levéltár,
Vajdasági Színháztörténeti Múzeum,

Újvidék:
Városi Történelmi Levéltár,
Újvidéki Színház,
Városi Múzeum,

Fehértemplom:
Történelmi Levéltár,

Pancsova:
Történelmi Levéltár,
Műemlékvédelmi Intézet,

Nagykikinda:
Történelmi Levéltár,
Jovan Popović Népkönyvtár,

Nagybecskerek:
Műemlékvédelmi Intézet,
Történelmi Levéltár,
Népmúzeum,
Városi Könyvtár.