Anyanyelvű oktatás – hatékonyabb tudás!
Joó Horti Lívia, az MNT oktatási bizottságának elnöke: Fontos, hogy a gyermek az iskola-előkészítő csoportba anyanyelvén, a családban használt nyelven járjon
A Magyar Nemzeti Tanács az idén a tavalyinál még intenzívebb kampányt indít annak érdekében, hogy minél több gyereket írassanak magyar elsős osztályba. Újdonság, hogy ez évben az óvodába induló gyerekek szüleit is megszólítja az MNT.
MIÉRT MAGYAR OSZTÁLYBA?
– A jelenleg iskola-előkészítő csoportba járó gyerekek szüleihez szeretnénk eljuttatni ezt a szórólapot. Ebben lényeges tudnivalók szerepelnek, köztük olyan adatok is, amelyek arról szólnak, hogy az anyanyelven való tanulás jelentősen megnöveli a tudás hatékonyságát, a gyermek hosszú távú sikerességét. A nemzetközi PISA-kutatások – amelyek az oktatás hatékonyságát mérik – kimutatták, hogy Szerbiában a magyar diákok a szövegértés terén jobb eredményeket értek el szerb anyanyelvű társaikhoz képest. A legrosszabbul viszont a nem anyanyelvükön tanuló magyar diákok teljesítettek. Azt valljuk, a sikeres életpálya-modell alapjául csakis az anyanyelvű oktatás szolgálhat – hallottuk Joó Horti Líviától, az MNT oktatási bizottságának elnökétől. Az aktivisták pedig a szórványban ismét felkeresik az érintett családokat.
Szeretnénk, ha az idén is hasonlóképp alakulna a magyar osztályba iratkozó elsősök száma. A gond, hogy további létszámcsökkenést tapasztaltunk az óvodákban. Tavaly 1827 gyerek járt az iskola-előkészítő csoportba, és komoly eredményként könyvelhetjük el, hogy 1950 gyerek indult el magyar első osztályba. Az idén mindössze 1742 gyerek jár magyar iskola-előkészítő csoportba, tehát a tavalyitól kisebb számról van szó, s innen kellene felfelé tolni a mutatót, mert jó lenne, ha a magyar első osztályba iratkozók száma megközelítené a 2000-et – tudtuk meg Joó Horti Líviától, aki azt is megjegyezte: Szabadkán intenzívebb lesz ez a beiratkozási kampányuk, ugyanis ez a magyarság egyik szellemi, kulturális központja, mégis a vegyes házasságok miatt sok család inkább szerb osztályba íratja a gyerekét.
– Szeretnénk őket is megszólítani, elmondani nekik, biztosan nem veszít a család, amennyiben a magyar oktatást választják. Ha használatos a magyar nyelv is a családban, a gyerek csak nyer azzal, ha a magyar oktatást választják, hisz a szerb nyelvet így is, úgy is elsajátítja. A szerb környezeti túlsúly a magyar oktatással ellensúlyozható, és mindkét nyelven kiválóan beszélő, úgynevezett kétnyelvű felnőtté fejlődhet ez a gyerek. A magyar osztályban ugyanis a diák szerbül is megtanul írni, olvasni, viszont azok a magyar tartalmak, amelyek a magyar identitását, magyar nyelvét és szellemiségét erősíti, kizárólag a magyar osztályokban érhető el – magyarázta beszélgetőtársunk.
A beiratkozási kampány jelképe idén is Vackor, a népszerű mesefigura. Az idén először az óvodások szülei számára is készült szórólap, erre is Vackor került.
MIÉRT MAGYAR ÓVODÁBA?
– A külföldi példák azt bizonyítják – például a PISA-felmérések –, hogy ha az óvodákba tekintélyes összeget fektetnek be, akkor tudják az oktatás hatékonyságát a legnagyobb mértékben növelni. Tehát, a korai befektetés térül meg leginkább. Magyarországon meghirdették a külhoni magyar óvodák évét. Az óvodákra irányítja a figyelmet az is, hogy a szerbiai oktatási stratégia azt a célt tűzte ki, legalább két évet járjanak a gyerekek óvodába. Ezt jónak tartjuk. A most induló kampányunk során szeretnénk felhívni az érintett szülők figyelmét, mi mindenre kell odafigyelnie, amikor az óvodai nevelés nyelvéről döntenek. Nagyon fontos a gyerek biztonságérzete, s ehhez az is kell, hogy ismerős legyen a nyelv, amelyen foglalkoznak vele. Vannak olyan mélypontok a kicsinyek bölcsődei, óvodai életében, amikor nem lehet más nyelvet használni, csakis a gyerek anyanyelvét. Ha a magyar szülő a nyelvtanulás miatt mégis a szerb csoport mellett dönt, legalább arra figyeljen oda, hogy van-e az épületben olyan óvónő, aki magyarul tud ilyen esetekben szólni a kicsinyhez, hogy meg tudja nyugtatni. A vegyes házasságban élő családok gyermekeire is érvényes az, ami az elsőbe indulóknál: ha magyar óvodába indul, a nyelvi ingerek hatása kiegyenlítődik, a szerb környezeti túlsúlyt a magyar óvodai foglalkozások ellensúlyozzák – adott hangot véleményének beszélgetőtársunk, aki hozzátette: – Fontosnak tartjuk, hogy az iskola-előkészítő csoportba (ún. nagycsoportba) az anyanyelvén, a családban használt nyelven járjon a gyere – hangsúlyozta beszélgetőtársunk.
GIMNÁZIUM, NÉGYÉVES SZAKOK
– Az idén is szeretnénk az iskolaigazgatókon, osztályfőnökökön keresztül arra biztatni a szülőket, hogy minél többen írassák gimnáziumba, négyéves középiskolai szakokra gyermekeiket. Tavaly szép eredményeket értünk el, és az MNT egyetemistáknak, főiskolásoknak szóló ösztöndíj-programja is hozzájárult ahhoz, hogy a szülők bátrabban íratták gimnáziumba, a továbbtanulásra feljogosító négyéves szakokra gyermekeiket. Ma már olyan összetett új technológiák jelentkeztek, amelyek legalább négyéves középiskolai végzettséget igényelnek. Minél felkészültebb, minél tágabb látókörű, szélesebb ismeretanyaggal rendelkező fiatal szakemberek iránt van igény világszerte – magyarázta az MNT oktatási bizottságának elnöke. – Tehát, az idén is szeretnék megszólítani a nyolcadikos fiatalokat, egy emléklappal és meglepetéssel készülünk – hallottuk Joó Horti Líviától.
Beiskolázási csomag és az óvodába indulás támogatása |
Mihályi Katalin, Magyar Szó 2012. április 5-én