Várják a további bejelentkezőket
Lengyel László: Még egy hónapig vehető igénybe az MNT felvételi felkészítő portálja
Március óta működik az idén egyetemre, főiskolai karra felvételizők számára a Magyar Nemzeti Tanács felvételi felkészítő portálja, ám eddig még csak 215-en vették igénybe, holott legalább 600 bejelentkezőre számítanak. Valószínűleg, hogy a honlapra regisztrálók száma a felvételit megelőző hetekben, tehát az utolsó pillanatokban ugrik meg – hallottuk Lengyel Lászlótól, az MNT felsőoktatási kérdésekkel megbízott tanácsosától.
– Meglepődtünk ezen az alacsony számon, mert minden középiskolában jártunk, és szóltunk erről a portálról. Megnéztük, hogy milyen szakterületekre felvételizők jelentkeztek be, és azt láttuk, hogy főként a nehezebb szakokra bejutni vágyók regisztráltak. Rossz stratégia az utolsó pillanatban bejelentkezni, mert ilyenkor már a felkészítő tanárok is nehezebben tudnak mindenki kérdésére válaszolni, ezért felhívtuk a diákok figyelmét, hogy időben kezdjenek el felkészülni. De hát a diák az diák... Pedig azt is elmondtuk, hogy a tanárokat május végéig köteleztük arra, hogy legalább hetente válaszoljanak a kérdésekre, tegyenek fel új feladatokat, konzultáljanak a diákokkal, júniustól, a felvételik előtti utolsó pillanatokban pedig már maga a tanár dönti el, hogy mennyire marad aktív, hiszen ekkor már a tanároknak is van sok egyéb kötelessége, és mi nem kötelezhetjük őket arra, hogy júniusban is olyan aktívak legyenek, mint előtte, a tényleges felkészítő időszakban. Kilenc tantárgyból van felkészítő tanár, elektronikus és tantermi felkészítés (matematika, kémia, biológia, informatika, földrajz, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv, német nyelv, történelem), a tantermi foglalkozások április 20-a óta zajlanak. Lényeges, hogy az idén a 9 tantárgy mellett még 6 tantárgyból, köztük például zenepedagógiából vagy éppen ügyviteli gazdaságtanból a demonstrátorok nyújtanak segítséget és küldtek anyagokat, például régebbi felvételi anyagokat – mondta a tanácsos.
A portál az idén is a tavalyihoz hasonlóan működik, a diákok interaktív kapcsolatba kerülhetnek a tanárokkal és egymással is. A honlapra pedig egészen a felvételikig be lehet jelentkezni, tehát körülbelül még egy hónapig.
– Az osztályfőnökökhöz intéztünk egy felhívást, hogy beszéljenek a diákjaikkal, kérdezzék meg, hogy hol tartanak a felkészülésben, használják-e a portált, hiszen tudnunk kell, ha valamelyik diák nem érti vagy nehezen kezeli a honlapot. Furcsa történetek vannak az ösztöndíjasok jelentésleadásánál is, volt, akit az gátolt meg a jelentés leadásában, hogy nem tud kitölteni elektronikus adatlapot. Az ösztöndíjasoknak ugyanis jelentést kell leadniuk, elektronikus nyomtatványt kell kitölteniük az eredményeikről, s aki ezt nem tette meg, mintegy 270 hallgató, annak addig nem utaltuk ki az ösztöndíjat, amíg nem pótolták a hiányt. Felszólítottuk a hallgatókat erre, és szinte mindenki pótolta a hiányosságot, de furcsa, hogy többen azzal érveltek, hogy nem boldogulnak az elektronikus nyomtatvány kitöltésével. A jelentéseket a demonstrátorok havonta, hiány nélkül küldik, az ösztöndíjas elsősök viszont lazábbak, hanyagabbak, és az idei hónaptól bevezettük, hogy akkor utaljuk az ösztöndíjat, amikor beérkezik a jelentés. A hallgatók biztos azt gondolták, hogy úgysem nézzük, hogy mit csinálnak, és jelentés nélkül is megy minden magától.
– Van egy kommunikációs portálunk, a Konnektor, ami az ösztöndíjasok és a demonstrátorok kommunikációját rögzíti. A felvételi felkészítő tanárokat is bekapcsoltuk ide, és ők meg tudták kérdezni a tavalyi sikeresen felvételizőktől, hogy mi az, ami számukra nehézséget okozott, hogyan zajlott a felvételi, így a tanárok tudják, hogy az idén a felvételizőknél mire kell nagyobb hangsúlyt fektetni, mit kell jobban gyakorolni.
Lengyel Lászlótól azt is megtudtuk, hogy a tervek szerint 500 ösztöndíjat írnak ki az elsőéveseknek és 70-et a demonstrátoroknak. Az ösztöndíjak összege is a régi marad, a 120–130 euró, évi 10 hónapra. Az ösztöndíjpályázatot az elsősöknek július közepén írják ki, a demonstrátorit pedig szeptemberben.
Lesz szerb nyelvi felkészítés is, méghozzá ezúttal két fajta. Az egyik az ösztöndíjasoknak szól, és a tanév kezdése előtti hónapban zajló intenzív kurzust jelenti Újvidéken. A másik, egy hónapig tartó kurzust a négyéves középiskola harmadikosai számára szervezik meg a július és augusztus folyamán öt városban: Újvidéken, Óbecsén, Zentán, Szabadkán és Topolyán. Eddig eziránt 170-en érdeklődtek. A harmadikosoknak szóló felzárkóztató képzést az iskolák kérték az MNT-től, hogy a következő évben, amikor a diákok a felvételi előtt állnak, már nagyobb önbizalmuk legyen szerb tannyelvű szakra jelentkezni.
Tápai Renáta, Magyar Szó 2012.05.24-én