Megkezdődött a régi folyóiratok digitalizálása

Először a legrégebbi újságokat örökíti meg a szabadkai Városi Könyvtárban vendégeskedő berendezés

A digitalizációs projektum elvégzéséhez szükséges berendezéssel gazdagodott a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, amelyet a minap a szabadkai Városi Könyvtár rendelkezésére bocsátott. A nagy kapacitású A2 formátumú szkenner és a hozzá tartozó egyéb szoftverek összesen 20 000 euróba kerültek. A technikai berendezés megvásárlását a Magyar Nemzeti Tanács anyaországi támogatásból biztosította.

A digitalizálás folyamatát két szakember, Hicsik Dóra könyvtáros és Micskó Éva mérnök végzi.

– Munkánkat pár héttel ezelőtt kezdtük meg, így az eddig digitalizált folyóiratok még nem elérhetők a lakosok számára, de ha valakinek nagyon sürgős az iratokba való betekintés, akkor természetesen engedélyezzük azt. A jelenleg bevitt adatokat CD lemezen tudjuk átadni vagy nyomtatott verzióban – nyilatkozta Hicsik Dóra, majd hozzátette, a szkennelési folyamatot a retusálás és az átkonvertálás követi, amely több időt vesz igénybe.

– Először a legrégibb folyóiratok, újságok feldolgozására kerül sor, egészen az 1940-es évekig, mert ebben az időszakban teljesen más fajta papírra nyomtattak, és azok már kezdenek foszladozni. Az szabadkai könyvtárban feldolgozásra került anyagokat tovább archiválják, illetve a Városi Könyvtár honlapján is elérhető lesz a nagyközönség számára – tudtuk meg Hajnal Jenőtől, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatójától.

Ágoston Pribilla Valéria, a szabadkai Városi Könyvtár igazgatóhelyettese kifejtette, hogy a digitalizálás a világon, illetve Európában kiemelten fontos szerepet játszik, hiszen a régi anyagok megőrzése, átmentése és az elérhetősége a polgárok számára nagyon fontos. Megígérte, hogy a könyvtárban dolgozók a meglévő legjobb tapasztalataik begyűjtésével igyekeznek majd a rájuk bízott kulturális tartalmakat megőrizni és továbbítani.

Lovas Ildikó, az MNT kulturális tanácsosa az ünnepélyes átadón elmondta, a szabadkai Városi Könyvtár két éve vált a Magyar Nemzeti Tanács számára kiemelt jelentőségű intézménnyé. A tanácsos azt nyilatkozta, hogy a könyvtárral való jó együttműködésnek, az ellenszavazat nélkül elfogadott vajdasági magyar kulturális stratégiának és az anyaországgal való jó együttműködésnek köszönhetően valósulhatott meg a berendezés beszerzése, majd kiemelte, hogy a Magyar Nemzeti Tanács és a kulturális intézmények közötti együttműködés úgy jöhet létre, ha az igazgatók nyitottak, mint ahogy ezt a mostani példa is bizonyítja.

Korhecz Tamás, az MNT elnöke többek között az MNT összefogó szerepét és fontosságát hangsúlyozta:

– Ez a program is azt bizonyítja, hogy kecsegtető támogatásokat biztosítunk a kulturális intézmények és programok számára. Az MNT ezzel a programjával azt bizonyítja, hogy nem a megosztást, a szembenállást és a kirekesztést serkenti, hanem megpróbál összefogni olyan intézményeket, szervezeteket, programokat, amelyek csak az összefogás által tudnak nagyot alkotni. A programok nagyobb része magyarországi támogatásokból valósul meg, a Magyar Nemzeti Tanács ezért összekötő kapocs kíván lenni, az állami és önkormányzati intézmények, a helyi emberek érdekei, a közérdek és a magyarországi támogatások között. Korhecz kiemelte, hogy akkor van értelme ezeknek a hozzájárulásoknak, ha nem szűk körben, hanem a legszélesebb körben hasznosulnak.

A szkenner további jelentős intézetekbe kerül majd, így például a topolyai és az óbecsei könyvtárakba is eljuttatják.