Kompetenciakonferencia

 
0 

image

A Magyar Nemzeti Tanács, a szabadkai Vajdasági Módszertani Központ és a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ “Kompetenciákon alapuló korszerű oktatás a középiskolákban” címmel közös nemzetközi konferenciát szervezett csütörtökön pedagógusok számára a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar épületében. Négy előadó tartott egy-egy plenáris előadást, majd egy-egy szekciófoglalkozást: Varjú Potrebić Tatjana (Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ, Magyarkanizsa), Kinyó László (Szegedi Egyetem, Neveléstudományi Intézet), Vidákovich Tibor (Szegedi Egyetem, Neveléstudományi Intézet) és Zsolnai Anikó (Szegedi Egyetem, Neveléstudományi Intézet). A résztvevők egyebek mellett hallhattak a tanári kompetenciák szabályozási kereteiről, a matematikai kompetencia értelmezéséről, értékelésének és fejlesztésének lehetőségeiről, a szociális készségek és képességek iskolai fejlesztésének lehetőségeiről is.

Az egynapos képzésről Varjú Potrebić Tatjana, a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ igazgatója elmondta, a résztvevők a kompetenciákról hallanak, valamint a törvényes keretekről és szabályozásokról is. Az igazgatónő előadásában bővebben ki is tért a továbbképzések lehetőségeire, szabályozására és hangsúlyozta, hogy mennyire fontos, hogy a pedagógus minden évben továbbképezze magát.

Joó Horti Lívia, az MNT közoktatási bizottságának elnöke szerint a téma – a kompetenciafejlesztés – nagyon aktuális és érdekes.

– Fontos, hogy olyan tudással kerüljenek ki a gyerekek az iskolából, amely tudást a gyakorlatban is felhasználják. A lexikális tudáson túl a használhatóságra került a hangsúly. Az is lényeges, hogy megnézzük, hogy más országoknak mi a tapasztalata. A konferenciánk vendége a szegedi Neveléstudományi Intézet, amely intézmény európai szinten magas színvonalon képviseli a kompetenciamérést – hallottuk Joó Horti Líviától, aki konferenciamegnyitó előadásában a Pisa felmérések eredményeit ismertette a hallgatósággal. Ez a felmérés három kompetenciaterületen történik: szövegértés, matematikai és természettudományi kompetenciák, s Szerbia nem éri el a jó teljesítménynek mondható szintet.

S hogy mi is az a kompetencia, ami a konferencia fő témája, arról Szálas Tímeát, a Vajdasági Módszertani Központ elnökét kérdeztük: – A kompetencia definíciója nem egy egyszerű dolog. Talán legegyszerűbben úgy fogalmazhatnánk, hogy olyan alkalmazható tudás, képességek, viselkedés, magatartásbeli jegyek összessége, amely képessé tesz bennünket arra, hogy egy feladatot eredményesen elvégezzünk.

 

Tápai Renáta