Korhecz: Szövetségesek lehetnek a magyarok és a szerbek
Az MNT elnöke a megbékélésről, a tabutémákról, a változó jobboldalról és az európai uniós integrációról
Új kezdetnek nevezte a magyar–szerb kapcsolatrendszerben a múlt heti megbékélési gesztusokat Korhecz Tamás. A Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a Lőrincz Csaba-díj idei kitüntetettje a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta, a történelemkönyvek oldalain és a túlélők emlékezetében örökké megmaradnak a múlt tragédiái, de ezek már nem kötik gúzsba a két nemzet viszonyát.
Kölcsönös elítélés, bocsánatkérés a múltbéli bűnök miatt, közös államfői főhajtás az áldozatok előtt. Minek nevezné azt, ami a múlt héten történt a magyar–szerb viszonyban: megbékélésnek, nagyvonalú gesztusoknak, esetleg aktuálpolitikai érdekek vezérelte lépésnek?
– Csatlakoznék azokhoz, akik történelmi megbékélésként jellemzik a történteket. Nagyon bízom abban, hogy ezek a valóban fontos jogi, politikai és erkölcsi súllyal bíró események egy kezdetet jelentenek a XXI. század Közép-Európájának újjáépítésében. Új kezdet ez a magyar–szerb kapcsolatrendszerben is. A történelemkönyvek oldalain és a túlélők emlékezetében természetesen örökké megmaradnak a múlt tragédiái, de ezek már nem kötik gúzsba a két nemzet viszonyát. A térségben nincs rá példa, hogy korábbi tabutémákkal kapcsolatban ilyen parlamenti határozatok, gesztusok szülessenek. Remélem a történéseknek lesz folytatása magyar–szerb viszonylatban és más kelet-közép-európai országok kapcsolatrendszerében. A most történtek hatására nem lesz több munkahely és a GDP sem emelkedik, a mi szívünkről viszont óriási kő esett most le. Egy olyan torokszorító érzéstől szabadult meg a magyar közösség, amely közvetett módon állandó forrása volt egyfajta kisebbségrendűség érzésnek. A szerb lakosság túlnyomó többsége megértéssel fogadta ezeket a gesztusokat, ami azt jelzi, valóban szükség volt a véleményformálók, a döntéshozók bátorságára, az áttörés megvalósítására azzal, hogy korábban istenkáromlásnak minősített dolgokat mondtak ki.
Megjelenik-e majd ez a megbékélés a mindennapok szintjén, érzékelhető lesz-e valamilyen pozitív hatás vajdasági magyar–szerb együttélésben?
– Folyamatokat indíthatnak el a mostani lépések. A közbeszéd részévé válhat, hogy a magyarok és a szerbek szövetségesek lehetnek itt, Kelet-Közép-Európában. Ha ennek a tudata erősödik, akkor a hétköznapokban is meg fog jelenni a megbékélés. Az emberek igazodnak, s ha azt tapasztalják, hogy azok, akik tíz évvel ezelőtt még a nacionalista retorika éllovasai voltak, ma a megbocsájtás hangján szólnak, elismerik saját hibáikat, akkor az ő gondolkodásuk is megváltozik. Fontos lenne ugyanakkor az eddigi tabutémák elfogulatlan megjelenítése a szerb médiában, azok kibeszélése a társadalom különböző szereplői által. Nem szabad megrekedni a jelenlegi, jelentős állomásnál. Ha folytatódik a tényfeltárás folyamata, ha a tankönyvekben letisztultan, tárgyilagosan, a kölcsönös megbékélés szándékával jelennek meg az eddig bizalmatlanságot, távolságtartást eredményező tabutémák, tovább lehet lépni.
Mennyiben van jelentősége annak, hogy mindkét oldalon jobboldali, külföldről sokszor nacionalistaként jellemzett politikai erők tették meg a gesztusokat?
– Nem tartom véletlennek az időzítést. A szerb jobboldal nagyon komoly átváltozáson megy keresztül, tudatosan szembenéz azokkal a hibákkal, amelyekkel Szerbia korábban, így az előző kormányzat idején nem mert. A koszovói–szerb viszonyban is azok tudták az igazi áttörést elérni, akik a legkeményebb álláspontot képviselték néhány évvel ezelőtt. Hogy miért? Nekik van meg az a nemzeti ideológiájú támogatottságuk, amely miatt nem éri őket a meghasonlás vádja. Amikor Tomislav Nikolić szerb államfőt arról kérdezték, miért mutat mostanában ilyen nagyfokú érdeklődést a magyarokkal való megbékélés iránt, amikor korábban inkább az ország határain kívül látta volna őket, annyit válaszolt, hogy változott az álláspontja, hiszen csak az ökör következetes. A nemzeti érzelmektől mindig túlfűtött Szerbia egyfajta józanodási folyamaton megy keresztül. Ettől még nem veszti el karakterét a jobboldal, csupán újradefiniálja a szerb érdekeket.
A magyarok elleni vérengzéseket elítélő belgrádi határozat kapcsán nagy egyetértés mutatkozott a kormányzó Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ)? között. Lehet ez egy koalíciós együttműködés előszobája?
– Nem az én tisztem erről beszélni. Ma Szerbiában a parlamenti pártok között nincs kizárható koalíciós összetétel. A magyar közösség érdeke, hogy az általa megfogalmazott stratégiai célok vonatkozásában minél több partnert tudjon szerezni. Ez volt a VMSZ célja öt és tíz évvel ezelőtt is. Amennyiben a haladó párt mutatja a legnagyobb hajlandóságot ezen célok megvalósításáért, akkor egyenes út vezet egyfajta koalíciós együttműködéshez. Ez még nem történt meg. A haladó párt vezetőinek, a parlamenti frakciójának a gesztusa viszont közeledést jelez.
Az uniós döntés szerint Belgrád legkésőbb 2014 januárjában megkezdheti a csatlakozási tárgyalásokat. Mit jelent ez a vajdasági magyaroknak?
– A magyar közösség egyként támogatja Szerbia minél gyorsabb uniós csatlakozását. Ebben mi több szempontból is érdekeltek vagyunk. A határok légiesedése, a gazdasági felemelkedés unión kívüli alternatívájának a hiánya egyaránt az integráció mellett szól. Közben tisztában vagyunk azzal, hogy a csatlakozás nem fog megoldást hozni a magyar ügyekben. Éppen ezért célunk a kisebbségi jogokat biztosító szerb törvénykezési keret, illetve saját autonóm intézményrendszerünk megerősítése.
Pataky István (Magyar Nemzet)