Sikeres volt a beiskolázási program
Nem volt nyugodt a nyár, de mostanra kiderült, sikeres volt a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) két éve indított beiskolázási programja – hallottuk dr. Korhecz Tamás elnöktől a mai sajtótájékoztatón.
Ahogyan arról a számadatok is tanúskodnak, 25 település hetven iskolájában 1863 magyar elsős – a tavalyihoz képest mintegy 25-tel (1-2%) több – kezdi meg tanulmányait anyanyelven az idén. A sikert a hosszú hónapok óta tartó kampánynak, az MNT által két éve indított – és azóta is zökkenőmentesen zajló – iskolabusz-programnak, valamint az elsős diákok számára felajánlott tanszercsomagnak tulajdonítják. Ez utóbbival is a szülők válláról kívánják levenni az iskola költségeiből kifolyólag adódó teher jelentős részét, hiszen az MNT tanszercsomagja az író- és rajzolóeszközöktől kezdve a füzeteken át minden olyan kiegészítőt tartalmaz, amire egy elsős kisdiáknak szüksége van, így ezek közül a szülőknek semmit nem kell megvásárolniuk.
A programról részletesebben beszámolva Joó Horti Lívia, az MNT Közoktatási Bizottságának elnöke elmondta, az MNT 34 esetben hagyta jóvá, hogy 15 fő alatt nyíljon meg tagozat. Ezek közül 28 önálló (5 fő fölötti), 6 pedig kombinált tagozatként működik majd. Egyetlen olyan település van, ahol tavalyhoz képest nem tudtak önálló tagozatot megnyitni, ez pedig Doroszló, ahol idén egyetlen elsőssel várják az évkezdést. Jelentős diákszám-növekedést Szabadkán (80 fő) és Óbecsén (30 fő) tapasztaltak, de a szórványban is folyamatosan növekszik az elsősök száma, például Nagybecskereken és Újvidéken, és idén Tordán is kimagaslóan sok elsős várható – bár ez főként a demográfiai mutatóknak köszönhető. Nagy előrelépés, hogy a diákok – egyelőre az iskolabusz beindítása révén – több évtized után Szerémségből, Maradékról is bekapcsolódnak a magyar oktatásba. Ők 5-en (3 negyedikes és 2 elsős) az újvidéki Petőfi Sándor Általános Iskolában kezdik meg tanulmányaikat. Az MNT törekvése az iskolabuszok indításával, hogy a diákok olyan helyekről is eljuthassanak magyar iskolába, ahol nincs már magyar oktatás, az idén ért be, hiszen először tapasztalható, hogy megnőtt a diákbusz-igénylések száma. Az eddig beindított buszok továbbra is járnak, ezek mellett pedig újakat is indítanak Nagykikindáról (35 fő), Obzirról (3 fő), Antalfalváról (2 fő), Hódságról (2 fő) és Maradékról (5 fő).
A kiadó információit tolmácsolva Joó Horti a tankönyvek körül felröppent hírekkel kapcsolatban is eloszlatta a kételyeket. Mint mondta, 34 könyv kapcsán merült fel a kétsége annak, hogy a tanévkezdésre a magyar diákok rendelkezésére állnak-e. Ezekről ma megerősítést nyert, hogy számos tankönyv nyomtatása már befejeződött, a többi pedig folyamatban van, és szeptember közepéig mindegyik el fog jutni az iskolákhoz, tankönyvhiánnyal tehát nem kell számolni.
Dr. Korhecz Tamás az MNT felsőoktatási ösztöndíjairól elmondta, 400 főre írták ki az idei első éves hallgatóknak szóló pályázatot (havi 90-150 euró). Ennek első fordulója már lement, de a pótfelvételire való tekintettel itt is lesz második forduló, a pályázatokat szeptember 15-éig fogadják. A demonstrátori ösztöndíjakra október 15-éig áll nyitva a pályázat, ők idén először már az MNT ösztöndíjasai közül kerülhetnek ki. Ez esetben a 130-150 euró közötti összeg mellé további 30 eurót kapnak a pályázók. Idén a Várady kiválósági ösztöndíj-hitel pályázat keretében első ízben kaphatnak ösztöndíjat (havi 160-170 euró) a mester és doktori képzésben résztvevő hallgatók. Számukra november 15-e a jelentkezési határidő.
Az MNT ösztöndíjpályázatait elsősorban anyaországi forrásokból fedezik. A program sikeressége annak köszönhető, hogy a magyar kormány következetesen vállalta fel ezt a támogatást.
Gyurkovics Virág