„Esélyre és önbizalomra van szükség”
20 mesterképzésben részt vevő és 10 doktori képzésben részt vevő, itthon tanuló, vajdasági magyar hallgató részesül a Magyar Nemzeti Tanács Várady kiválósági ösztöndíj-hitelében. A szerződések aláírása kedden történt meg Szabadkán. Az ösztöndíjak havi összege az akkreditált akadémiai mesterképzés esetében 150 euró dinár ellenértéke, míg az akkreditált PhD képzés esetében 160 euró dinár ellenértéke.
Az ösztöndíj-hitel alapítója dr. Várady Tibor akadémikus, aki 100 000 amerikai dollárt ajánlott fel magánjövedelméből a legkiválóbb hallgatók támogatására, ugyanennyi összeggel járult hozzá az ösztöndíjalaphoz az MNT is a saját forrásaiból és sikeres vállalatokat is felkerestek, így támogatásról szóló emléklapot vehetett át dr. Várady Tibor, dr. Korhecz Tamás és az ösztöndíj-hitel összegéhez hozzájáruló vállalatok képviselői is.
Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke hangsúlyozta az oktatás, a tudás, a képzettség fontosságát. Mint mondta, nincs jobb helye az energiának, az időnek és a pénznek a tudásba való fektetésnél. Az MNT egyik legkiemeltebb célja a képzettség színvonalának fejlesztése, s ezt szolgálja ez az ösztöndíj-hitel is.
– Ez az ösztöndíj-hitel a szolidaritásból, a közösségi összefogásból nőtt ki, a vajdasági magyar közösség összefogásának az eredménye. Várady Tibor a felajánlásával elindított egy összefogást, a vállalkozók követték a példáját – mondta Korhecz, aki elismerően szólt az egyetemi hallgatókról, hogy a tudást ilyen fontosnak tartják, s mint mondta, biztos benne, hogy az ösztöndíjazottak értékelik ezt az összefogást, amely motivációul szolgálhat arra is, hogy a jövőben ők is hasonlóképpen járuljanak hozzá a közösség fejlődéséhez.
Dr. Várady Tibor arra hívta fel a figyelmet, hogy ne becsüljük le magunkat, hiszen ő sokfelé tanított már, s azt látta, hogy a legjobb vajdaságiak nem rosszabbak, mint az amerikai egyetemek vagy a francia, berlini egyetem legjobbjai.
– Esélyre és önbizalomra van szükség. Az ösztöndíjjal esélyt kívánunk nyújtani és nincs jogunk arra, hogy lebecsüljük magunkat, hiszen nagyon jó pályázatok érkeztek, és a jó pályázók közül nagyon nehéz volt kiválasztani a legjobbakat – mondta Várady.
Az ösztöndíj-hitelben részesült hallgatók elmondták, elsősorban könyvek vásárlására és konferenciákon, versenyeken való részvételi díjakra, útiköltségre fordítják az összeget. Ezt hallottuk Marecsek Eleonórától is, aki elsőéves mesterképzéses hallgató a Közgazdasági Karon. Mint mondta, a pénzügyi támogatáson túl az is nagyon jó érzés, hogy a 20 legjobb hallgató között van. Gligor Gellért a Megatrend magánegyetem hallgatójaként vesz részt doktori képzésben. Jelenleg másodéves PhD-hallgató, a környezetvédelem és mezőgazdaság összefonódásával kapcsolatos témákkal foglalkozik, az anyagi eszközt a további kutatásaira fordítja, de ő is hangsúlyozta, hogy az ösztöndíj-hitel nem csak anyagiakat jelent, hanem önbizalmat is ad a folytatáshoz, hiszen ez is egy visszaigazolás, hogy jól végzi azt, amivel foglalkozik.
Tápai Renáta