Oktatásról és művelődési intézményeinkről
A Magyar Nemzeti Tanács hétfői ülésén elfogadták a középiskolákba felvehető tanulók létszámának meghatározására vonatkozó véleménynyilvánítást. Mint azt dr. Sarnyai Zoltán, az MNT Közoktatási Bizottságának alelnöke beterjesztőként elmondta, Vajdaságban 37 középiskolában folyik magyarul is oktatás. Az iskolák a tanulók létszámával és a következő tanévben megnyitandó tagozatok számával kapcsolatos terveit a Közoktatási Bizottság 26 iskola esetében maradéktalanul elfogadta, azaz támogatta, 11 esetében pedig megjegyzéseket tettek. A Zentai Gimnázium is azok az intézmények között szerepelt, amelyek kapcsán a KB megjegyzést fogalmazott meg. A szóban forgó intézmény először ismét javasolta a természettudományi-matematikai angol–magyar kétnyelvű szak elindítását a következő tanévben, a hagyományos felkészítőre azonban csupán hét diák jelentkezett, ezért a gimnázium igazgatója úgy vélte, hogy ezt a szakot mégsem kellene elindítani az idén szeptemberben. A KB támogatja ezt, és nem javasolja, hogy a szóban forgó szak a következő tanévben is megnyíljon, magyarázta Sarnyai.
Ehhez kapcsolódóan szólalt fel Penovác Náray Éva, elmondta, hogy tekintettel arra, hogy az ilyen kétnyelvű szakok milyen népszerűek és sikeresek Magyarországon, és milyen kiemelkedő lehetőséget jelentnek a tehetséges diákok számára, nem biztos, hogy ezt meg kellene szüntetni. Sarnyai válaszként beszámolt arról, hogy a Zentai Gimnáziumban a szóban forgó szak kapcsán problémák merültek fel, amelyek elsősorban a megfelelő szakkáder hiányában nyilvánultak meg. Az ilyen kétnyelvű középiskolai szakok valóban kívánatosak, de úgy tűnik, hogy ehhez még nem adottak a feltételek. Ezzel a meglátással Zsoldos Ferenc, az MNT alelnöke is egyetértett, hozzátéve, hogy kevés az olyan tanár, aki magyarul és angolul is ugyanazon a szinten tudja oktatni a diákokat.
Rácz Szabó László egyebek mellett azzal kapcsolatban fogalmazta meg kifogását, hogy az MNT nem javasolja, illetve nem támogatja több magyar tannyelvű középiskolai tagozat megnyitását, szerinte a diákoknak minél több lehetőség közül kellene válogatniuk. Válaszában Sarnyai emlékeztetett, hogy a középiskolákban legalább tizenöt diák szükséges egy tagozat megnyitásához. Ha az MNT túlságosan sok tagozat megnyitását javasolná, akkor megtörténhetne, hogy a diákok jelentkezése annyira megoszlana, hogy végül sokkal kevesebb tagozat nyílhatna meg, mint egyébként, jegyezte meg, majd hozzátette: véleménynyilvánítása során a KB a diákok kívánságait és számát is figyelembe vette. Minden magyar diáknak lesz helye, nyomatékosította a KB alelnöke.
Az ülés folytatásában elfogadták a zentai Egészségügyi Középiskolába átképzésre iratkozó tanulók számára vonatkozó jóváhagyás véleményezését. Ennek értelmében a 2014/15-ös tanévben a szóban forgó oktatási intézménybe 20 tanuló iratkozhat átképzésre a négyéves egészségügyi nővér-technikus szakra, a négyéves gyógyszerésztechnikus szakra pedig 15-en.
Szintén az oktatás témájához kapcsolódóan, a KB javaslata alapján az MNT indokoltnak véli a Klett Kft. 6. osztályos Történelemkönyvének a használatát az oktatási-nevelési folyamatban.
Ezután a tanács megszavazta a Zentai Magyar Kamaraszínház, a topolyai Népkönyvtár és a zentai Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ tavalyi évi szakmai és pénzügyi beszámolóit.
Penovác Náray Éva, a topolyai Népkönyvtár igazgatója felszólalásában a könyvtárak fontos szerepére emlékeztetett, illetve felhívta a figyelmet azokra a problémákra, amelyekkel azoknak munkájuk során meg kell küzdeniük. A könyvtárak helyzetének csak egyetlen apró részlete a kérdés, hogy van-e könyv, hangsúlyozta Penovác Náray. Napjaink könyvtárainak a könyvkölcsönzésen kívül egy új szerepet is be kell tölteniük, ez pedig az információszolgáltatás, tette hozzá. Ehhez nélkülözhetetlen, hogy könyvtáraink számítógépekkel és egyéb korszerű számítástechnikai felszereléssel rendelkezzenek, fogalmazott, majd hozzáfűzte, hogy az új könyvek beszerzése továbbra is fontos, ezekkel lehet megtartani az olvasókat. A legnagyobb gondok a magyar állomány bővítésével kapcsolatban merülnek fel, emelte ki a topolyai Népkönyvtár igazgatója.
Vukosavljev Iván, a zentai Kamaraszínház igazgatója a szakmai beszámoló ismertetésekor ismételten örömének adott hangot, hogy a színház tavaly októbere óta saját társulattal működik. A színház többek között a szabadkai, az újvidéki, a békéscsabai és a temesvári színházakkal működött együtt, valamint részt vett az MNT tájolási programjában.
A zentai Városi Könyvtárat, Városi Múzeumot és a Művelődési Házat is magába foglaló Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ szintén gazdag tevékenységet valósított meg 2013-ban, hangsúlyozta Hugyik Richárd igazgató. A Városi Könyvtárban a magyar könyvállományt is sikerült bővíteni, a Városi Múzeumban pedig tavaly márciusban megnyílt az állandó néprajzi kiállítás.
Pesevszki Evelyn