Hálózatban hatékonyabb lehet a munka

Simon Erzsébet Zita: Minél előbb javítani szeretnénk a médiában dolgozók szakmai és életszínvonalát

Az év vége előtti időszak egyrészről az összegzés, másrészről a következő évben kivitelezendő tervek megfogalmazásának az időszaka. A Magyar Nemzeti Tanács ez évi munkáját elemezvén talán a fejlesztési stratégiák emelkednek ki leginkább: megkezdődött az oktatásfejlesztési stratégia végrehajtása, amelynek függvényében egyebek mellett több száz felsőoktatási hallgató jutott ösztöndíjhoz, valamint a sok éves arányokhoz képest öt százalékkal növekedett a magyarul tanuló általános iskolások aránya a vajdasági iskolákban. Emellett az ősz folyamán az MNT elfogadta a médiafejlesztési és a kulturális stratégiákat.

A médiafejlesztési stratégiáról, a végrehajtásához kapcsolódó tervekről Simon Erzsébet Zita, az MNT tájékoztatással megbízott tanácsosa nyilatkozott lapunknak.
Tájékoztatási tanácsosként valószínűleg a médiafejlesztési stratégia ez évi munkájának legszebb gyümölcse. Mit vár a szóban forgó dokumentumtól, és számíthatunk-e arra, hogy annak függvényében már az előttünk álló évben jobbra fordul a vajdasági magyar médiatér helyzete?
– A médiafejlesztési stratégia legalább annyira fontos, mint az MNT többi stratégiája. Remélem, hogy a megvalósítása legalább annyira látványos lesz, mint az oktatásfejlesztési stratégia mentén produkált eredmények. Az oktatásfejlesztési stratégia sikeressége, eredménye sokkal látványosabb, illetve hasznosabb, mint azt a tájékoztatási eszközeink bemutatják. Nem értem, hogy a médiumaink miért hallgatják el, vagy kicsinyítik le az oktatás területén elért eredményeket. A karácsonyi és az újévi ünnepek között folytatjuk a megfeszített munkát. Az MNT azon kevés intézmények közé tartozik, amelyek év vége előtt már rendelkeznek a jövő évre vonatkozó kész tervekkel. Az ünnepek utánra pontosan felvázolt cselekvési programunk van. A média területén persze a médiafejlesztési stratégia megvalósítása az elsődleges feladat, illetve azoknak a programoknak a kivitelezése, amelyek a stratégiában jövő évi végrehajtással kerültek megfogalmazásra.

Melyek lennének ezek a programok?
– Az elektronikus média területén a folyamatos, 24 órás, Vajdaság minél nagyobb területén elérhető magyar nyelvű közszolgálati rádió- és tévéműsor beindítása. A nyomtatott sajtó területén azonnal megkezdjük napi- és hetilapunk minőségének javítását, olvasottságának fokozását. Szeretnénk nyomtatott sajtótermékeinket elérhetőbbé, esetleg olcsóbbá tenni. Lapjainknál megkezdődtek a tárgyalások, hogy melyek azok a stratégiai programok, amelyek minél előbb megvalósításra kerülnek. Értesüléseim szerint a Magyar Szónál már vannak elképzelések, hogy hogyan lehetne korszerűsíteni, átalakítani a lap küllemét, javítani a tartalmát. Hiszem, hogy az újévi ünnepek után nagyon gyorsan leülünk a lapok képviselőivel és szakértők bevonásával igyekszünk minél egyszerűbb megvalósítási lehetőséget találni ezen tervek mentén. A szerkesztőségekben a munka átszervezését is minél előbb végre kell hajtani a munka hatékonysága növelésének érdekében, valamint azért, hogy a végtermék fogyaszthatóbbá váljon. Mindezzel párhuzamosan a médiában dolgozók szakmai és életszínvonalát is fokozni kívánjuk különböző intézkedésekkel. A legaktuálisabb ide vonatkozó felmérésből kiderült, hogy a vajdasági magyar médiatársadalom tagjainak igencsak hiányos a szakmai képzettsége. Az is köztudott, hogy a médiatársadalom szegényes, rosszul felszerelt környezetben dolgozik, illetve él. A tőlünk telhető lehetőségek megmozgatásával ezen is változtatni szeretnénk. Továbbképzéseket, rövid szakmai tanfolyamokat fogunk szervezni. Az első ilyen továbbképzés várhatóan már január második felében lezajlik. A 24 órás tévéműsor megvalósításán is aktívan dolgozunk. December 26-án debütált a Pannon TV-ben a 18 órakor kezdődő Közügyek című műsor, amely egy igazi háttérműsor. Ebben az élőműsorban egyebek mellett az a rendkívüli, hogy munkanapokon estéről estére, csaknem egy óra hosszán át kerül sugárzásra a stúdióból, ahol a beszélgetőtársakkal a legkülönbözőbb időszerű témákat dolgozzák fel. Az újságírók és a szerkesztők provokatív kérdésekkel igyekeznek feltárni a dolgok velejét, hogy minél mélyebben sikerüljön feltárni a történések miértjét. Ez a műsor az első lépés a vajdasági magyar médiahálózat létrehozásában. December 26. ebből a szempontból egy történelmi jelentőségű nap volt. Reméljük, hogy a megkezdett folyamat tartós lesz. Abban is reménykedünk, hogy hamarosan lesznek követői, olyan társszerkesztőségek, amelyek a lehető legrövidebb időn belül felzárkóznak ehhez az elképzeléshez és az alkotásba való bekapcsolódással hozzájárulnak a közös tévéműsor létrehozásához. Nem csak a televíziós újságírókra gondolok, hiszen ebben a történetben minden tájékoztatási eszköz megtalálhatja a helyét.

Tehát elképzelhető, hogy 2012-ben már lesz egész napos magyar RTV-adás, amely Vajdaság legnagyobb területén elérhető lesz?
– Teljes egészében valószínűleg még nem fog megvalósulni ez a terv, mivel nemcsak a jó szándéktól, az emberektől és azok munkájától, hanem műszaki és anyagi kérdésektől is függ. A 24 órás tv-műsor kerül a legtöbb pénzbe. Az anyagi keret előteremtésével párhuzamosan a műsor nézhetőségét is biztosítani kell. Már folynak a tárgyalások újabb kábeltelevíziós szolgáltatókkal, illetve azzal a szolgáltatóval, amelyen keresztül pillanatnyilag a legnagyobb területen sugározzák a Pannon TV műsorát Vajdaságban. Ezenfelül fontolgatjuk a digitális műsorszórás lehetőségét is. Ennek kivitelezéséhez a Digi nemzetközi műsorszolgáltatóval kellene felvenni a kapcsolatot. Ami a rádiót illeti, már évekkel ezelőtt megállapítottuk, hogy az Újvidéki Rádió adása azért nem fogható mindenhol a tartományban, mert bizonyos adók, illetve továbbadók nem működnek megfelelően. Négy, vagy öt adóállomásra lenne szüksége az Újvidéki Rádiónak a műsor felerősítéséhez és a hozzáférhetőség növeléséhez. Ennek a kérdésnek a megoldására is törekszünk.

Ha egy év múlva ismét leülnénk, hogy összegezzük a 2012-es évet, mely esetben nyilatkozna elégedetten?
– Akkor leszek elégedett, ha egy év múlva pontosan tudni fogjuk, hogy Vajdaság magyarul tájékoztató médiumaiban hányan és mit dolgoznak, ha folyamatos kapcsolatunk lesz velük. Ha sikerül hálózatba fűzni a vajdasági médiumokat, mert hiszek benne, hogy közösen, együttműködve nagyon könnyen létrejön a 24 órás RTV-műsor, a nyomtatott sajtó számára pedig elérhetőbbé válnak a magyarság számára fontos események. Valamint akkor leszek elégedett, ha a médiában dolgozók is elégedettek lesznek és megbizonyosodnak arról, hogy az MNT egyetlen intézkedésével sem óhajtja befolyásolni, gátolni a médiumokat, csupán fennmaradásukat szorgalmazza a vajdasági magyar közösség megmaradásának érdekében.