Magasan a léc

Magasan a léc

November 07., hétfő

A szeptemberi közvéleménykutatás 160 oldalnyi adathalmaza fogadott reggel az asztalomon. A számos grafikont tartalmazó vaskos iratcsomag lesz a házi olvasmányom a következő időszakban, mert hasznos, sőt nélkülözhetetlen adaléka a médiastratégiának, amelyben már ezek az új adatok szemléltetik a helyzetfelmérő fejezetet. A teljes elemzésre még várni kell ugyan, de a legfontosabb irányadó következtetések a nyers adatokból is levonhatók. Például a válaszokból kiviláglik, hogy a túlnyomó többség néz televíziót, hetente többször (de nem minden nap) olvas újságot, és a megkérdezettek mintegy háromnegyede hallgat rádiót, de csak 26%-a tájékozódik az online médiából (is). Számomra meglepő a viszonylag gyér internet-használat, mert a nyomtatott sajtó egyebek között éppen ebben véli látni a veszélyt, a halált hozó konkurenciát.

Az egységes tájékoztatási rendszer, azaz a Vajdasági Magyar Médiahálózat létrehozását indokolja, hogy a közönség elsősorban tájékozódási igényeit kívánja kielégíteni. De figyelembe kell venni azt is, hogy az elvárások rangsorában a második helyre a szórakozás került. Közérdekű cikkeket olvasnak, híreket és zenét hallgatnak, híradókat, illetve más tájékoztató, ismeretterjesztő adásokat, valamint filmet, sorozatokat néznek. A felsoroltakból a jelenleginél többet szeretnének kapni. Az igényesebb, színvonalasabb, tartalmasabb nyomtatott sajtó, a folyamatos egész napos rádió- és tévéműsor tehát közösségi igény, amely médiastratégiai célkitűzéseink megalapozottságát igazolja.

 

November 08., kedd

A vajdasági magyar médiát a rendkívül gazdag intézményrendszer és hagyományok,  ugyanakkor a szétszórtság, a szakmai hanyatlás, a felszerelés-, pénz- és humán erőforráshiány jellemzi a leginkább. Ilyen körülmények között szolgálja a közösséget Antalfalván a helyi önkormányzati RTV, amelynek keretében a rádió 40, a televízió 10 éves fennállását ünnepli a hónap végén. Szlovák, szerb, magyar és román nyelven sugároznak műsort, a lakossági összetétellel arányosan, a törvényes előírásokkal összhangban. A közönségi elvárásoknak megfelelően tájékoztatnak, szórakoztatnak, de további tartalmakkal is kiegészítve igyekeznek biztosítani a közszolgálatiságot. Ebből az igazgató elmondása szerint a rádióban naponta 1,5 óra, a televízióban 1 óra a magyar műsor. Gratulálunk a jeles évfordulók alkalmából. Az antalfalvi nem az egyetlen többnyelvű elektronikus médium Vajdaságban. Sajnos, működési nehézségei sem egyedülállóak. Jó érzéssel tölt el, hogy ünnepi dokumentumműsoruk elkészítéséhez az MNT is hozzájárulhat.

 

November 09., szerda

Nagy a nyüzsgés és a zsivaj, a Művelődési Bizottság igen hangosan véleményezi, majd jóváhagyja a Kulturális Stratégiát, amely a Nemzeti Tanács 22-i ülésén kerül napirendre.

 

November 10., csütörtök

Jeles nap a mai, amikor finisbe ér a Vajdasági Magyar Médiastratégia is. Megnyugtat, hogy szinte elfogytak a kifogások. A Tájékoztatási Bizottság egy-egy tagja utópisztikus célokat lát a dokumentumban, úgy tartja, túl magasan a léc, (túlzott) derülátás sugárzik belőle. Végül a Bizottság jelen lévő tagjai egyhangúlag támogatják, és a Magyar Nemzeti Tanácsnak elfogadásra javasolják a Vajdasági Magyar Médiastratégiát azzal az eltökélt szándékkal, hogy együtt megugorjuk a lécet, bármennyire magasra emeltük. Az utolsó símítások maradtak hátra: a nyelvi csiszolás és lektorálás, ami azért is fölöttébb szükséges, mert ez közösségi dokumentum, amely számos ember legalább egy-egy gondolatát, ötletét, hozzászólását tartalmazza. Sok évig, sokan írták, kézről-kézre adták. A maratoni táv végén befutottam vele a stadionba, hogy végigszaladjam az utolsó kört, mielőtt célba ér. De a cél egyben start is. Akik magukra ismertek a médiastratégiában, látják helyüket, és vállalják a feladatokat, már velünk együtt bemelegítenek.

 

Simon Erzsébet Zita

Az MNT tájékoztatási tanácsosa