Teljes odaadással

December 19., hétfő

Az MNT Közigazgatási Hivatalában mindenki lázasan készülődik (egyesek valóban hőemelkedéssel küszködnek)  a Tanács 29-i ülésének előkészítésén. Nem is csoda, hiszen tizenhetedik rendes ülésünk napirendjén rekordszámú, csaknem harminc napirendipont-javaslat szerepel: a középtávú nyelvhasználati stratégia, a  jövő évi munkatervünk, a pótköltségvetés, a 2012 év költségvetése stb.  Kicsit úgy érzem,  Advent utolsó hetében talán nem kellene ilyen versenytempóban dolgozni, ugyanakkor a megfogalmazott célok megvalósítása, a közösség elvárásai, a hitelesség megőrzése megköveteli a teljes odaadást, megfeszített munkatempót.

December 20., kedd

A napokban felháborító hírek érkeztek Törökbecséről: az önkormányzat és a helyi közösség a Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesület székházát, illetve annak egy részét, egy teljesen ismeretlen, nemrég bejegyzett civil szervezet birtokába szeretné juttatni! A törökbecsei magyarok kulturális életének alapját jelentő egyesület  vezetése és tagsága az MNT-hez fordult segítségért. Miután megismerkedtünk a dokumentációval, az eddigi ügymenettel első ránézésre is feltűnt a kirívó eljárási hibák nagy száma. Mindazonáltal nem is az eljárás pongyolasága a leginkább felháborító, hanem maga az a tény, hogy a városka vezetésének eszébe jutott az, hogy erővel megfosztja a törökbecsei magyarság egyetlen működő kulturális egyesületét, attól az ingatlantól, aminek a teljes felújítására,  közpénzekből a Tartomány és Magyarország  több, mint félmillió eurót ruházott be, egyetlen okból, mert ez az épület a Jókai Mór székháza.  Erőteljes fellépésünk eredményeképpen, a polgármester késznek mutatkozik a döntés felülvizsgálatára, ez ugyan biztató fejlemény, de azt hiszem ebben az esetben is elmondhatjuk: nyugtával dicsérd a napot!

December 21., szerda

A délelőtti postával újabb bírósági ítéleteket kézbesített a posta. Ezzel kézhez kaptuk a szerbiai Közigazgatási Bíróság  összes ítéletét, azokban a perekben, amelyeket a zentai önkormányzat azon határozatai ellen indítottunk, amelyekkel a magyar többségű oktatási intézmények iskolaszékeinek tagjait nevezték ki, az MNT törvényben garantált javaslattételi jogának megsértésével.  Az elmúlt bő egy évben, összesen tizenhét pert nyertünk a zentai önkormányzat ellen, mégsem felhőtlen az örömünk. Igaz ugyan, hogy a jogerős és az ügyet érdemben elbíráló  bírósági ítéletek fontos precedensek, amelyek megerősítik, tartalmat és súlyt adnak az MNT közhatósági jogosítványainak, ugyanakkor a zentai székhelyű oktatási intézményeknek, az önkormányzat közigazgatásának, jogi osztályának sok fejtörést, presztizsveszteséget okozott ez a felesleges konfliktus. A hatalomvágytól és revansizmustól fűtött, 2010-ben összeállt Demokrata Párt- Magyar Polgári Szövetség – Szociáldemokrata Liga alkotta városvezetés képtelen volt elviselni, hogy nem írányíthatja a magyar többségű oktatási intézményeket, a magyar autonómia választott testületének megkerülésével. Indulatoktól fűtött, dölyfös fellépésük közepette talán magukkal is elhitették, hogy a Nemzeti Tanácsokról szóló törvény nem biztosít érdemi jogosítványokat a Nemzeti Tanácsnak. Most jogerős bírósági ítélet kényszere mellett kell ezt tudomásul venniük. Vajon megérte?       

December 22., csütörtök

Gyivánovity igazgató úrral megtekintettük a szabadkai középiskolai diákotthon új épületszárnyának munkálatait. Már az ablakok is a helyükön vannak, talán már két hónap múlva átadhatjuk az épületet.  A következő tanévtől 120, többségében magyarul tanuló középiskolás szállásgondjai oldódnak meg ezzel, akik összkonfortos, biztonságos szállást és ellátást kapnak majd szabadkai továbbtanulásuk idején. A diákotthon bővítése, fontos mozaikkocka az MNT azon programjának a megvalósításában, amely azt célozza, hogy minél több magyar gyerek tanulhasson tovább anyanyelvén, elsősorban érettségit nyújtó középiskolai szakokon. 

Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke

 

Helyesbítés a következő mondatban:

Mindazonáltal nem is az eljárás pongyolasága a leginkább felháborító, hanem maga az a tény, hogy a városka vezetésének eszébe jutott az, hogy erővel megfosztja a törökbecsei magyarság egyetlen működő kulturális egyesületét, attól az ingatlantól, aminek a teljes felújítására,  közpénzekből a Tartomány és Magyarország  százezer eurónyi nagyságban ruházott be, egyetlen okból, mert ez az épület a Jókai Mór székháza.