Szép magyar anyanyelv

Április 16.

Azt hihetnénk, a munkaszüneti napokon nem történik semmi érdemleges, mindenki eltűnik pár napra a világ elől. Ezzel szemben ma a pravoszláv nyuszi jó hírekkel szolgált az MNT-nek. Értesítettek, hogy Dr. Sólyom László, Magyarország volt köztársasági elnöke elfogadta meghívásunkat, hogy május végén előadóként részt vegyen a Magyar Nemzeti Tanács és a Tartományi Oktatási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségi Titkárság már hosszú évek óta megrendezésre kerülő magyar jogi-terminológiai szemináriumán.

A képzés célja, hogy az elsősorban jogi területen tevékenykedő résztvevők a különböző aktuális jogi témák bemutatása során az adott szakterminológiával is megismerkedjenek. Ezért a program összeállításakor különös hangsúlyt fektettünk például az EU integrációs folyamatokra és a vagyon-visszaszármaztatásra. Az újdonság azonban, hogy idén pályázat útján tíz egyetemi hallgató ingyenesen látogathatja majd az előadásokat. A tavalyi szemináriumon Dr. Várady Tibor, (többek között) az MNT Nyelvhasználati Bizottságának elnöke hiányolta a fiatalokat, akiknek ez a képzés nem „csak” képzést nyújt, hanem páratlan lehetőséget, hogy szakmai karrierjük kezdetén bírókkal, önkormányzati vezetőkkel, ügyvédekkel, tehát jövőbeli munkáltatóikkal, kollégáikkal ismerkedhessenek meg. Ezért is remélem, hogy az akciónk több pályakezdőt vonz majd Palicsra, akik két napon keresztül hazai és anyaországi jogászok segítségével érthetik meg, hogy nem csak a magyar irodalmi, de a magyar jogi nyelv is lehet szép.

 

Április 17.

A Közoktatási Bizottság nem támogatta a kezdeményezést, hogy a szabadkai Kizúr István Általános Iskolában kétnyelvű tagozatok, tehát szerb-magyar és magyar-szerb vegyes tagozatok nyíljanak. Egyik osztályban a szerb, a másikban a magyar lenne a főnyelv, de számos tantárgyat tanulnának a diákok az ún. második nyelven. Az első olvasatra jó ötlet azonban a mi „kisebbségi” helyzetünkre nézve nem hozná meg a várt eredményeket: tehát, hogy a gyerek mindkét nyelvet egyformán jól beszélje. Az ilyen jellegű oktatás hasznos lehet olyan környezetben, ahol a magyar nyelvű oktatás évek óta megszűnt, illetve ahol közösségünk tagjai már csak lelkükben, de nem nyelvükben magyarok. Ugyanis a fokozatos magyar nyelvre „szoktatás” megkönnyítheti a gyermeknek az átállását a saját, nem ismert anyanyelvére. Szabadka azonban nem ebbe a csoportba tartozik, mint ahogyan azok az önkormányzatok sem, ahol küzdeni kell a legalább ötös létszámú magyar osztályok megnyitásáért.

A szerb nyelvtudás fejlesztése az MNT oktatáspolitikájának egyik sarkalatos pontja, az idegen nyelvek és a környezetünk nyelvének tanulása azonban nem szabad, hogy elhomályosítsa a magyar közösség fennmaradásának azon feltételét, hogy legjobban az anyanyelvét szeresse és ismerje. A végső megoldást természetesen a szerb nyelv oktatásának reformja jelentené, ez azonban kellő támogatottság hiányában folyamatosan zátonyra fut. Ezért az MNT egyik legújabb „Vackor óvodába indul, én is...” elnevezésű programjában anyagilag támogatja azokat a családokat, akik fontosnak tartják, hogy a magyar nyelv elsajátítása és használata már a születéstől kezdve része legyen gyermekük nevelésének. Csak így lehetünk egészséges társadalom.

 

Április 18.

A Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének (KMV) és az MNT-nek publicisztika szekción belüli közös pályázatára 19 pályamű érkezett. Már hosszú ideje rendezgetjük a szakmai zsűri által három legjobbnak ítélt írás szerzőjének járó ajándékkönyveket, és most végre a szerbiai nyelvi jogérvényesítés korlátairól és lehetőségeiről szóló esszéket is elolvashattuk a középiskolások szemszögéből. 

Szép magyar anyanyelvünk ... bárcsak többen ismernének.

 

 

Beretka Katinka