MNT ülés a születésnapomra

Június 15.

A 2011/2012. iskolaévben 30%-kal nőtt a gimnáziumba iratkozottak aránya az elmúlt év adataihoz viszonyítva; de ezzel párhuzamosan nőtt a négyéves szakközépiskolák diákjainak a száma is. Mivel az érettségit adó képzéseken tanulók sokkal nagyobb eséllyel folytatják tanulmányaikat valamely felsőoktatási intézményben, az MNT nem titkolt célja egy olyan oktatási hálózat létrehozása, amely elsősorban a négyéves képzéseket preferálja.

A képzettségi szint növelése alapvető a közösség további felzárkóztatásához és fejlődéséhez. Ebből a szempontból közös a felelősségünk a szülőkkel és az általános iskolai tanárokkal. El kell felejtenünk a „majd lesz valahogy” vagy az „úgy sem sikerül” politikát: a szülőnek határozottsággal, a tanárnak biztatással, az MNT-nek meg egy széles skálájú magyar oktatási intézményrendszer kialakításával kell mindehhez hozzájárulnia. Ez utóbbi azonban már nem csak tőlünk függ, hiszen amikor bizonyítottan igény mutatkozna a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban általános szakirány megnyitására (amely, tegyük hozzá, négy évvel ezelőttig működött is), az Oktatási Minisztérium törli azt az iratkozásra vonatkozó pályázati anyagból – nagy meglepetésünkre, mivel az első pályázatban már egyszer elfogadták. És most mi lesz? Jönnek a levelezések, egyeztetések, érvelések és néha fenyegetések (már hozzászoktunk). Az MNT már nem gyerekcipőben jár. Közeledve megalakulásának kétéves évfordulójához, a középkorúak megfontoltságával és önbizalmával harcol nap mint nap mindazokért a jogokért, amelyek létezését sokan természetesnek veszik.

 

Június 18.

Bármilyen médiumban kérdeznek a nyelvi jogokról, a tájékoztatás fontossága, hatékonysága valahogy mindig szóba kerül. Persze ez nem csoda, hiszen a legnehezebb valamilyen úton-módon felkeverni az állóvizet.

Idén tavasszal a hivatalos nyelvhasználati stratégiával összhangban elindítottuk a tájékoztató programunkat a legtöbb vajdasági önkormányzatban. Amellett hogy az anyanyelv-használati brosúránkat osztottuk szét, elkészítettünk egy kétnyelvű, alapvető nyelvi jogokat tartalmazó lapot. Mivel a közigazgatási vezetők jóindulatától és együttműködési szándékától függ, hogy e értesítőt kihelyezik-e vagy sem, ezidáig nem tudtam, mi lett a tájékoztató lapok sorsra. Ma viszont a Szabadka városi ombudsman telefonált, hogy az engedélyemmel (!) pár percre eltávolítaná azt az ajtóról. Első hallásra nem is az eltávolítás ténye fogott meg, hanem hogy a közigazgatási hivatalban látható helyre kitűzték a küldeményünket (egyébként az ombudsman csak lefénymásolni akarta az egyedüli példányt). Szóval ezen felbuzdulva az elkövetkező napokban újabb csomaggal „örvendeztetem” meg az önkormányzatokat. Talán megunnak, és akik eddig nem tették elérhetővé a tájékoztató lapot és a kiadványokat, majd ezután megteszik.

 

Június 19.

Ahogyan hosszabbodnak a nappalok, úgy rövidülnek az MNT ülések. A 22. rendes ülés komolyabb viták nélkül zajlott; pedig sor került az ösztöndíj-határozat módosítására is, ami lehetővé teszi majd, hogy a jövőben a nem Szerbiában akkreditált, de szerbiai helyszínen zajló képzésre jelentkezők is sikerrel pályázhassanak. Persze az indulatok, érzések most sem maradtak el, de hát mindannyian emberből vagyunk: van, aki siratja, van, aki ünnepli az életét. Én ez utóbbi csoportba tartoztam ma.

 

Június 21.

Megérkeztek Belgrádból a Szerbiai Pszichológiai Társaság elismervényei, melyek alapján a magyar nyelvű pszichológusaink teljes jogúan végezhetik a pszichofizikai alkalmassági tesztelést a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat vajdasági kirendeltségeiben. Most már csak az iskolákon, illetve pedagógusokon múlik, hogy bejelentkezzenek. Talán végre lesz okunk az ünneplésre?!

 

Beretka Katinka