Együtt

Augusztus  28., kedd

Az MNT csaknem ötezer dinár értékű tanszercsomagjaival megpakolva száguldottam Újvidékre. Sajnos, nem annyira megpakolva, mint némely más helységekbe szállítók (egy autóba 75 csomagot gyömöszöltek), mert Újvidéken mindössze 23 magyar nebuló indul első osztályba, három általános iskolában. Az én Nikola Tesla Általános Iskolámban, ahol évtizedekkel ezelőtt csaknem harmincadmagammal koptattam a padot, már tavaly sem volt magyar első osztály. A József Attilában 10, a Petőfi Sándorban 8, a Sonja Marinković-ban 5 fős a tagozat, amelyek indításában a Magyar Nemzeti Tanács is derekasan szerepet vállalt, a szülőkkel és az illetékes intézményekkel, és nem utolsó sorban a magyar médiával együtt. Bármennyire kis számokról, kevés magyarul tanuló gyerekről is van szó, megér minden fáradozást, hogy legyünk, maradjunk még magyarok Újvidéken! S bármennyire nehéz is (egyesek szerint lehetetlen), dolgozom azon, hogy az újvidéki magyarok együtt szerepeljenek, információt, tapasztalatot, tudást cseréljenek, véleményeket ütköztessenek a médiastratégiai célkitűzésként megfogalmazott Magyar Sajtó- és Kulturális Központban, melynek tartalmi terveit a létrejöttét lelkesen szorgalmazó civilek, Magyar Szósok körvonalazták együtt.

  

Augusztus  29., szerda

A magyar médiatérképen Apatin község fehér folt, de a zombori község sem dúskál a magyar médiakínálatban. Sőt a régi bácskertesi kolléganő ma telefonon arra panaszkodott, hogy tapasztalata szerint nem kielégítő a magyar sajtó kelendősége, ugyanakkor a térségi hírek, események megjelentetése sem a médiában  - körültekintően fogalmazva. Magyarán: nem veszik a Magyar Szót, az újságírók viszont hanyagolják ezt a nyugat-bácskai térséget! Zomborban még van magyar rádióműsor – egyszemélyes szerkesztőséggel -, a Dunatáj is meg-megjelenik, Apatinban viszont teljesen kihalt mindennemű magyar nyelvű tájékoztatás. A helyzet együttes fellépéssel bizonyára orvosolható.

 

Augusztus 30., csütörtök

Újságírói továbbképzés kezdődött Szabadkán a Pannon RTV szervezésében, az MNT támogatásával. Szűknek bizonyult a Magyar Ház földszinti tanácsterme, hogy befogadja a Pannon, illetve 16 tudósítóközpontja érdeklődő alkalmazottait, valamint a gyakorlottabb budapesti és eszéki vendégeket. Csaknem százan a médiásokra jellemző érdeklődéssel, nyitottsággal, szókimondással, lankadatlan jókedvvel órákon át együtt értékelték, elemezték egymás riportjait. A vendégelőadók számos rossz és jó példával szemléltették a kivetni- és követnivalót ahhoz, hogy az épülő vajdasági magyar televízióhálózat méltó tagja lehessen a magyar, illetve a Kárpát-medencei rendszernek. Ugyanakkor ahhoz, hogy témáink, gondjaink, de sikereink is gyakrabban és érthetőbben jelen lehessenek a határainkon túli közmédiában, minőségesebben kell dolgozni. Mindezt annak érdekében, hogy együtt találjunk megoldást gondjainkra, és együtt örüljünk további sikereinknek. A cél eléréséhez a vajdasági magyar médiának a szakmai és az anyagi támagás is elengedhetetlen.

A továbbképzés szünetében Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke, és Joó Horti Lívia, a Közoktatási Bizottság elnöke tartott sajtótájékoztatót. A mintegy két tucatnyi médiaképviselő nagy érdeklődéssel jegyzetelte az adatokat: a 86 települést felölelő 26 vajdasági önkormányzat 70 általános iskolájában indul az idén magyar elsős tagozat, 1840 diákkal. Kb. 100-al többen, mint amennyien az iskolaelőkészítőbe jártak, részint az MNT beiskolázási kampányának köszönve.

 

Augusztus 31., péntek

Töretlen lendülettel tanulnak, dolgoznak tovább az újságírói továbbképzés résztvevői. A műhelymunka mellett, amely során a vendégek – riporter, szerkesztő, operatőr, rendező, vágó – együtt dolgoznak a vendéglátókkal, hazai és külföldi médiaszakértők, kiemelkedő tisztségviselők a Pannon RTV és a vajdasági tudósító-hálózatnak a magyar közszolgálati rendszerben betöltött szerepéről tárgyalnak. A szombati tanácskozás témája pedig: Szerbia és a vajdasági magyarság az anyaországi médiában, illetve Magyarország a vajdasági médiában.

 

Simon Erzsébet Zita

Az MNT tájékoztatási tanácsosa