Számok és százalékok

Január  28., hétfő

Utolsó tavalyi jegyzetemet azzal kezdtem, hogy közzétettük a Magyar Nemzeti Tanács médiaösztöndíj-pályázatát. Úgy adódott, hogy az eredményekről is beszámolhatok. Öt újságíró nyert ösztöndíjat, amellyel löketet adunk ahhoz, hogy munkahelyi (és esetenként családi) kötelességeik mellett is vállalják az egyetemi tanulmányok befejezését. A vajdasági – magyarul (is) – tájékoztató médiumokban dolgozó, felsőfokú végzettséggel nem rendelkező újságírók jelentkezését vártuk. 15-en jelentkeztek. Több pályázóra számítottunk, mert nagy volt érdeklődés, korábban sokan jelezték továbbtanulási szándékukat. Nem könnyű felszedni a szálakat, sem visszaülni az iskolapadba, de a média egyébként is az örökös tanulás világa, amelyben a magasabb szintű tudás jelentősen hozzájárul a könnyebb eligazodáshoz a mindennapi információ-özönben, ami a jobb egyéni teljesítmény és haladás, egyben a jobb, színvonalasabb köztájékoztatás feltétele. A felmérések szerint a vajdasági kisebbségi médiumokban dolgozó újságírók egyharmada csak középiskolai végzettségű, az alulképzettség a magyar tájékoztatási intézményekre is jellemző. Bízunk abban, hogy a következő tanévre vonatkozó pályázatra többen jelentkeznek.

 

Január  29., kedd

Kérdőívezést szerveztünk Szabadkán, Zentán és Újvidéken azok az elsős és negyedikes magyar középiskolások között, akik az MNT támogatásával ingyen kapják a Képes Ifjúságot a szerdai Magyar Szóval, illetve a Hét Napot. A mintegy ezer kérdőív válaszait összegezve megállapítható, hogy a diákok átlagban rendszeresen kapják a lapokat. Csak egyes rovatokat szokták elolvasni a Képes Ifjúságban, amelyben szerintük a legjobb rovat a Hö-Hö, mert vicces, érdekes, legrosszabb rovat pedig nincs. Általában mindig hazaviszik, s otthon a szülők is olvassák. Az ingyenes akció lejárta után nem fizetnének elő, de néha megvásárolnák a Magyar Szót. Nem ajánlanak semmilyen változtatásokat a Magyar Szóban, sem a Képes Ifjúságban. 

Csak egyes rovatokat szokták elolvasni a Hét Napból, amelyben szerintük a legjobb rovat a Poénvadászat, mert érdekes és gondolkodtat, legrosszabb rovat pedig nincs. Általában mindig hazaviszik, és otthon a szülő is olvassa. Az ingyenes akció lejárta után nem fizetnének elő, de néha megvásárolnák a Hét Napot. A változtatásokat illetően azt ajánlják, hogy érdekesebb legyen a Hét Nap. Az akció hozadéka az, hogy még csaknem másfélszer (145%) annyian olvassák a Képes Ifjúságot (és feltehetően a szerdai Magyar Szót), valamint a Hét Napot (148%), mint amennyien az ingyenes akcióban kapják. Az akció lejártával csaknem egyharmaduk (31%), illetve egyötödük (19%)  előfizetne a napi-, illetve hetilapra. Fontos az online megjelenés és kapcsolattartás is a közönséggel, hiszen a megkérdezettek közel egynegyede (23%) inkább interneten olvasná a Magyar Szót és a Képes Ifjúságot, valamint a Hét Napot.

 

Január 30., szerda

A Magyar Nemzeti Tanács XXIX. rendes ülésén egyebek között új tagokat nevezett ki a Tájékoztatási Bizottság megüresedett helyeire. A Bizottság új tagjai: Csőke Csaba kertészmérnök, az Újvidéki Rádió munkatársa, valamint Kozma Zoltán közgazdász, a Pannon TV főszerkesztője. A további egyeztetések során hamarosan a Családi Kör is képviselteti magát, így az eredetileg 18 tagú Tájékoztatási Bizottság ismét teljes létszámban folytatja a munkát. Hamarosan a tavalyi munka- és pénzügyi jelentések kerülnek napirendre.

 

Február 1., csütörtök

Folyamatosan dolgozom a vajdasági magyar médiatár rendezésén. A jegyzékben mintegy 60 elektronikus és ugyanennyi nyomtatott sajtó van, amelyek magyar nyelven (is) tájékoztatnak. Még a hírportálokat, honlapokat is számba kell venni. Majd lehet a számokkal, százalékokkal, a terjedelemmel és tartalommal is foglalkozni.

 

Simon Erzsébet Zita

Az MNT tájékoztatási ügyekkel megbízott tanácsosa