„Ünnepek” hete
Farsangvasárnap (február 10.)
A kolléganőm kislánya sírt, amikor a farsangi jelmezéről esett szó. Lepke, a tökéletes ovis jelmez. „Talán fél, hogy a farsang végeztével lepke marad” – tűnődünk. Pedig még nem tudja, milyen jó is volna néha kivetkőzni önmagunkból, és a hétköznapi álarcunkat elhagyva jó tündérként, igazságosztó Robin Hoodként, visszahúzódó nyusziként vagy akár méregkeverő boszorkányként viselkedni, nemcsak a farsang idejére.
Húshagyókedd(február 12.)
Kérdés, természetesen, hogy van-e okunk egyáltalán ünnepelni? Az alábbiak alapján mindenki eldöntheti maga.
Az elmúlt hetekben (lassan hónapokban) nagy visszhangot kapott a belügyminisztérium mulasztása a gépjárművezetői vizsgakérdések fordításával kapcsolatban. Habár az MNT azt a választ kapta, hogy a magyar nyelvű tesztkérdések már elkészültek, és csak a nyomdai munkálatok vannak hátra, egy panasz kapcsán az ügy új dimenziót kapott. A késéssel egyidőben lejár a magyarul vizsgázni kívánok egészségügyi alkalmassági igazolása is, és mindez további pénz- és időpazarlást jelenthet, a vizsgázók önhibáján kívül. Az MNT ezért kérte az ombudsman mielőbbi közbenjárását, remélve, hogy a mulasztás nem okoz még nagyobb galibát a meglévőnél.
Ez is csak azt bizonyítja, hogy nem léteznek önmaguktól működő dolgok a társadalmunkban, de sajnos, a magyar közösségben sem. Például sokaknak az sem magától értetődő, hogy magyar osztályba vagy éppen magyar óvodai csoportba iratják a gyermeküket a szerb nyelvű oktatás valós és vélt előnyeinek túlértékelése miatt. Az MNT már jólismert Vackor óvodába indul, én is…, illetve az Őszre iskolába indulok. Már nagy vagyok. programjainak pont ez a célja, hogy folyamatos kommunikációval igyekezzünk elhitetni a néha hihetetlent, hogy igenis érvényesülhet a gyerek Szerbiában, ha a magyar közoktatásban vesz részt. E programok médiakíséretét kihasználva bizonyos a kistérségi újságok mellékleteként a nyelvhasználati kiadványunk is megjelenik majd. Kettő az egyben: oktatási kampány és nyelvi jogi tájékoztatás egy lap hasábjain. Az együttműködés továbbra is a siker alapja: az MNT területei között, az MNT és a közösség között, de nem utolsó sorban a közösség tagjai között. Szóval nem léteznek önmaguktól működő dolgok, még mindig szükségünk van egymásra. Szerencsére.
Hamvazószerda(február 13.)
Az elmúlt évekhez hasonlóan az MNT Közigazgatási Hivatala idén is megszervezi a felsőoktatási ösztöndíj körútját, amely során az MNT munkatársai 38 magyarul is oktató vajdasági középiskolában mondják el az itthon maradás, pontosabban az itthon továbbtanulás szép és kevésbé szép mozzanatait. A mai eligazításon kiderült, hogy több módosítás is lesz, amelyek azonban csak egy célt szolgálnak: segíteni azokat, akik tényleg tanulni szeretnének. Ugyanis az eddigi tapasztalataink azt mutatják, sok ösztöndíjas meghátrál, és az első néhány buktató után inkább kiiratkozik az egyetemről. A körút lényege ezért, többek között, az is, hogy az ösztöndíj megszerzésének feltételei mellett bátorítsuk a jövendőbeli hallgatókat. Hányszor halljuk, hogy „ezt az egyetemet nem lehet befejezni”?! Pedig a felsőoktatást embereknek találták ki. Nehéz lesz? Nehéz. De nem lehetetlen. Aki tanul, annak lesz oka ünnepelni.
Valentin-nap(február 14.)
A statisztikák azt mutatják, hogy lényegesen alábbhagyott a családalapítási kedv. Ennek persze több oka is lehet: munkanélküliség, a potenciális családalapító korosztály elvándorlása, a karrierépítés felértékelődése és így tovább. Az MNT készülő demográfiai akcióterve minden bizonnyal nem növeli meg látványosan a magyar babák számát, de kétségtelenül lépéseket tesz afelé, hogy a jövő évi szerelmesek napját az egyedülállók már párban, a párok pedig már családban ünnepeljék.
Az államiság ünnepe(február 15.)
„Minden ország kultúrája lengje körül a házamat. De egyik se szakítson el szülőföldem talajától.”
(Gandhi)
Beretka Katinka
Hivatalos nyelvhasználattal megbízott tanácsos