Működik!
Február 26., kedd
Reggel éppen a Vackor-reklámunk sugárzásakor hangolódtam rá az Újvidéki Rádióra. Nem utazom minden nap Szabadkára, amikor Újvidéken adódik feladat, s azokra a napokra magam is időzítek intéznivalót. A tervezett iskolalátogatásokra szánt mai újvidéki munkanap igencsak eseménydús lett, este nyolc körül vergődtem haza a még akkor sem szűnő esőben, ami egész nap csúsztatta a programjaimat.
Reggel a Magyar Szó nyomdavezetőjével egyeztettük a terveket. A Magyar Szó igazgatóbizottsági ülésén később a tavalyi zárszámadás és az új munkahelyi besorolásról szóló szabályzat volt napirenden, de akkor már a Vajdasági RTV vezérigazgatójánál az Újvidéki Rádió magyar műsorának a sugárzási területét méricskéltük a térképen. Médiastratégiánk egyik célkitűzése az Újvidéki Rádió, és ezzel együtt a Vajdasági Magyar Rádióhálózat hallhatóságának a jobbítása, amihez öt adó felújítása, illetve felszerelése szükséges. Erre keressük a megoldást, pénzforrási lehetőségeket. Előkerültek a négy évvel ezelőtti tervek és kérelmek, melyekkel az érdekelteknek vélt felek kiszélesített körében közösen szándékozunk projektumtámogató partnereket találni. Elsőként a vénaci adót kell 5 kilowattossal felújítani, valamint a versecit, a továbbiakban pedig Nagykikindán, Zomborban és Siden kerülne 1 kW-os adó felszerelésre. Ezzel az Újvidéki Rádió teljesítené a törvényben előírt 90%-os lefedettséget Vajdaság területén, amelyre a sugárzási engedélyt kapta.
Majd következtek az iskolalátogatások. Akár tavaly, ezúttal is rendkívül érdeklődő diákok és tanáraik fogadtak az újvidéki Egészségügyi Középiskolában, valamint a temerini Lukijan Mušicki Szakközépiskolában, ahol az érettségizők már szinte részletekbe menően tájékozottak, hiszen tavaly is ott voltak az MNT ösztöndíj-programjának a bemutatóján. A harmadikosok viszont csaknem még egy órán át kérdeztek sokmindenről a felsőoktatással kapcsolatban.
Egyre több a magyar hallgató és a magyar asszisztens az Újvidéki Egyetemen – tudom meg az egész napi előadásokról hazaért fiunktól. Működik a stratégia!
Február 27., szerda
A Pannónia Alapítvány Igazgató Bizottsága is a tavalyi zárszámadással foglalkozik. Elkerülhetetlenül gerjed a vita a pénzhiány körül, s kézenfekvő megoldás híján „a helyzet egyre fokozódik”. Itt hallottam először, hogy: eladható-e a közszolgálati tartalom, és milyen mértékben? A kérdés egész nap foglalkoztat, és újra elhangzott az MNT ülésén, majd a Pannon TV Közügyek műsorában. Ez fogas kérdés, a média közügye, amiről majd tárgyalunk mindannyian! A Magyar Szó és a Hét Nap gazdasági társaság, s folyton azt követeljük tőlük, akár a Pannon RTV-től és a Mozaik TV-től is, hogy a támogatások mellé maguk is teremtsenek bevételt. Az új vezetők mindent megtesznek ennek érdekében. Persze, a vajdasági magyar média kizárólag a piacról nem élhet meg. Ebben a nehéz gazdasági helyzetben a jelenleginél nagyobb támogatásokra sem lehet számítani. Jobb szervezéssel, a ki nem aknázott kapacitások és lehetőségek alkalmazásával, jobb kihasználásával, ha kis lépéseket is, de lehet tenni a fejlődés útján. Ezt tapasztalhattuk és olvashatjuk a 2012. évi munka- és pénzügyi beszámolókban. Már azok maguk is alaposságukkal, áttekinthetőségükkel és érthetőségükkel a médiavezetők felelősségteljes, szakszerű hozzáállásának tanúbizonyságai. Rengeteg háttérmunka eredményének tudható be a sugárzási terület csaknem 40%-os bővítése, a nézettebb műsor, a megkétszerezett reklámbevétel, a valamennyi megújult honlap, az egyenként ugyan, de gyarapodó előfizető-tábor az egyelőre még szégyenlős, remélhetőleg egyre bátrabb média-együttműködéssel. Működik a stratégia?
Február 28., csütörtök
Az Újvidéki Rádió MNT-ülésről szóló beszámolójára ébredek. Később Szabadkán újabb média-fejlesztési, -terjesztési lehetőségek csillannak fel egy telefonbeszélgetés során: Braille-írású, illetve hangos sajtó a vak emberek számára, esetleg jelbeszédes Híradó a hallássérültek számára. Vizsgáljuk a megvalósítási lehetőségeket. Mégis működik a stratégia!
Simon Erzsébet Zita
Az MNT tájékoztatási ügyekkel megbízott tanácsosa