A nemzeti tanácsok hatásköreinek a megcsonkítása veszélyes folyamatok gyújtózsinórja lehetne

A nemzeti tanácsok hatásköreinek a megcsonkítása veszélyes folyamatok gyújtózsinórja lehetne

Június 19., szerda

Újvidéken megbeszélést folytattam Siniša Sevićtyel, az újvidéki Városi Képviselő-testület elnökével. Találkozásunk közvetlen apropóját az képezte, hogy Újvidék városa százmilliós nagyságrendben osztott ki támogatásokat, a médiának és a kulturális szervezeteknek, eközben nagy ívben mellőzte (hogy ne mondjak csúnyát) az MNT javaslatait, véleményét. Egyes döntések komoly felháborodást váltottak ki, különösen a teljesen ismeretlen, frissen bejegyzett ZRAK Magyar Művelődési Egyesület esete, amelynek a városi hatalom a Magyar Szónak és az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központnak juttatott támogatások sokszorosát ítélte meg. A képviselő-testület elnöke - megjegyzem jogosan - elmondta, hogy az ügyben nem ő, hanem a polgármester és a különböző bizottságok az illetékesek, de a problémát meg fogják vitatni a városi koalíció szintjén. Igyekszem nem elkapatni magam, igyekszem reálisnak és kiegyensúlyozottnak mutatkozni de az újvidéki városi hatalom esetében most már sokadszor próbáljuk, több-kevesebb sikerrel utólag elsimítani a város elfogadhatatlan döntéseit.

Június 20., csütörtök

Az MNT hivatalában fogadtam Dakić Kudlik Éva professzor asszonyt, volt osztálytársamat, a Melbourni Egyetem oktatóját. Tizenkét-tizenhárom éve nem találkoztunk, akár estig is beszélgethettünk volna, de csak címszavakban kommunikáltunk, ugrottunk témáról-témára, kérdésről kérdésre. Ma is, mint ahogy évtizedekkel ezelőtt, félszavakból is megértjük egymást. Éva mintatanuló volt, amibe belekezdett, azt kitüntetéssel fejezte be, így járt a messzi idegenben is, ahol a gyökereiket felszaggató, bevándorlók védtelensége közepette kellett helytállnia. Rengeteg fontos dologról mondott le, talán visszafordíthatatlanul, de ott is helyt állt, ma a kutatásirányítás, az oktatásmódszertan, az oktatásfejlesztés világviszonylatban is jegyzett szakembere, egyetemi tanár, kutató. Nos, mindez inkább magánügy mint közügy lenne, de mégsem az, hiszen Évával azért (is) találkoztunk, mert miután távolból követte az MNT erőfeszítéseit, most önzetlenül felajánlotta tudását, tudományos kapcsolatrendszerét, oktatásfejlesztési ismereteit a felsőoktatási fejlesztési programjaink számára. Dakić Kudlik Éva másoktól eltérően nem csak tudja, hanem önmagának is bevallja, hogy ide tartozik, ehhez a közösséghez, Szabadkához és tenni akar ezért a közösségért. Ma már tudom, hogy a közösségi szolidaritást, az összefogást semmi sem helyettesítheti, és azt is tudom, hogy Éva nem véletlenül kopogott be az MNT ajtaján...

Június 21., péntek

A Magyar Szó újvidéki székházában ültek össze a szerbiai nemzeti tanácsok elnökei, megbízott képviselői, hogy közös álláspontot fogalmazzanak meg, amelyben kifejtik véleményüket a nemzeti tanácsokról szóló törvény alkotmányosságát vizsgáló alkotmánybírósági eljárásról. Bízunk az Alkotmánybíróság pártatlanságában és szakmai felkészültségében, mert bíznunk kell, de egyúttal kötelességünk rámutatni arra, hogy a nemzeti tanácsok hatásköreinek az esetleges megcsonkítása rendkívül veszélyes folyamatok gyújtózsinórja lehetne. A nemzeti tanácsok megalakítása és működése nem volt zökkenőmentes az elmúlt három évben, de a törvény megcsonkítása, a nemzeti tanácsok autonóm hatásköreinek a megvonása kerékbetörhetné azt a bizalomerősítési folyamatot, amely a nemzeti tanácsok megalakításával és a kulturális autonómiaépítéssel kezdődött Szerbiában. Jelesül, ma nemzetiségek gondjait a szerbiai államszervezeten belül kezeljük, a nemzetiségek legitim képviselőinek hatékony, intézményes részvételével. Mindez megtorpanhatna, és a hatáskörök megcsonkításával a nemzetiségi problémák az intézményekből újra kikerülnének és ebből senkinek sem származna haszna. Erre kívántuk rámutatni, közösen, magyarok és románok, albánok és szlovákok, horvátok és romák... Az alkotmánybírósági eljárásnak, amelynek keretében július 2-án tartanak nyilvános tárgyalást, különös, bizarr hangulatot kölcsönöz a tény, hogy a törvény megcsonkítását egyrészt a szerb nemzeti keményvonalas Nova srpska politička misao folyóirat köré tömörülők, valamint Bozóki Antal kisebbségvédelemmel foglalkozó újvidéki ügyvéd kezdeményezték. No comment!

 

Dr. Korhecz Tamás

 az MNT elnöke