A megbékélés hete

A megbékélés hete

Június 25-26., kedd-szerda

Történelmet írtunk. Akik 70 évet vártak a megbékélésre, akik 20 évig kiálltak érte, akik 4 éve kutatnak, akik hónapokon át készítették, akik megszervezték, akik ott voltak Csúrogon. Ahol történelmet írt a magyar és a szerb államfő a közös főhajtással a II. világháborúban ártatlanul kivégzett magyar, valamint szerb áldozatok emléke előtt. Történelmet írtunk mi, vajdasági magyarok. Történelmet írt a média. Azok, akik hiányos, illetve jobb híján a nyugdíjkorhatárt már túllépett kapacitásaikkal is a teljesség igényével közvetítettek, azok is, akik csak a hírfolyam végén, két szűk mondatban tájékoztattak az eseményről, sőt még azok is, akik valamely honlapon, közösségi oldalon térbeni és időbeni távlatból megjegyzést fűztek a történtekhez. A szerb-magyar fordítás színvonala nem volt ugyan az eseményhez méltó, de történelmi jelentőségét nem tudta csorbítani.

Példamutató gesztus tanúi, részesei lehettünk, amely azt üzeni, hogy akik képesek osztozni egymás gyászában, azokat erős szövetség és lelki közösség köti egymáshoz, és az örömben is osztozni fognak. Ezzel lezárult egy fejezet, és újabb vette kezdetét. Tudjuk-e, hogyan kell továbbírni, hogy tovább kell írni? Nem értheti, mi történt ma, aki nem ismeri a történelmet. Ezért a tájékoztatás és az oktatás hatványozottan fontos lételeme a közösségnek. A kisebbséginek csakúgy, mint a többséginek. A vajdasági magyar média anyaországi támogatottsága példaértékű a szerb kollégák számára Budapesten. Itt meg az, hogy ott az állam pénzeli a kisebbségi RTV-műsorokat – hallottam egy belgrádi rádióban. A jó gyakorlat kölcsönös alkalmazását a kérdező és a kérdezett egyaránt támogatta.

A történelmi megbékélésről a csúrogi emlékmű tanúskodik, összes szimbolikájával: magányosság, kiszolgáltatottság, szenvedés, mártírhalál, ugyanakkor ártatlanság, kapaszkodás, hit, megbocsátás, remény, emlékezet, valamint a történelem súlya és a felborult egyensúlyt helyére billentő emberi cselekvőképesség. Temérdek jelkép, melyek előtt nem lehet nem meghatódni, együttérezni az ismeretlenek szenvedésével, hozzátartozóik gyászával. Nem csak a háború, hanem a mintegy 70 év és a 16 kereszt sérelmeit, a kereszteket állítók kitartását, az emlékmű létrehozásán dolgozottak odaadó hozzájárulását is magán viselő szoborcsoportban a védőpajzsként ívelő sziklakőfal előtt a jövőbe vetett hitet kerestem, amikor a rendezvények után visszatértem az emlékműhöz. A megértés, a kölcsönös tisztelet, a békés együttélés, az egyenjogúság, az igazságosság, az emberi jogok maradéktalan tiszteletben tartása, a szorosabb együttműködés reményében.

Június 27., csütörtök

A Magyar Sajtó- és Kulturális Központ létrehozása stratégiai célkitűzés. Az ősszel körvonalazott tervet újra időszerűsítettük. A Magyar Szó keretein belül működő MSKK lenne a dél-bácskai, dél-bánáti és szerémségi térség magyar társadalmi életének a központja, amely szorosan együttműködik az Újvidéki Színházzal, a Vajdasági RTV magyar szerkesztőségeivel, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központtal, a Magyar Tanszékkel, valamint más vajdasági, sőt térségbeli magyar média-, kulturális- és civil intézményekkel. Különböző társadalmi problémákról, jelenségekről, politikai kérdésekről szervez vitaesteket, a média közreműködésével. Kulturális, tudományos, oktatási és szórakoztató műsorokat, közös akciókat szervez, amelyek hozzájárulnak a magyar társadalmi élet felpezsdítéséhez. Helyet ad a magyar újságírók folyamatos szakmai továbbképzésének, alkotói műhelyek munkájának. Megszervezi közösségünk tehetséges, sikeres tagjainak a bemutatkozását, hazai és külföldi közéleti személyiségek vendégszereplését. A Planta civil szervezet, valamint a megnevezett intézmények vezetőivel megállapodtunk abban, hogy az igények és a lehetőségek figyelembe vételével vázoljuk a szervezési teendőket, csoportosítjuk a témaköröket. A hangsúly az intézmények tevékenységének, rendezvényeinek az összehangolásán, szervezett egységbe fűzésén lesz, hogy olyan rendezvényekkel, képzésekkel is gazdagítva, amelyekből most hiány mutatkozik, változatos és hasznos programot kínáljunk. Az együttműködési szándék határozott, ötletben nincs hiány. Az együtt gondolkodás, a tenni akarás, a közös tervezés az egyéni elképzelések, vázlatok összefésülésével folytatódik majd az egységes cselekvési terv kidolgozása érdekében, melynek megvalósítását szeptemberben szeretnénk megkezdeni. A Magyar Sajtó- és Kulturális Központ tevékenysége hozzájárulhat a különböző nézeteket valló értelmiségi csoportok közötti ellentétek kisimításához és a kölcsönös megértés és bizalom kiépítéséhez. Részünkről egy bekezdés lehet az új fejezetben.

 

Simon Erzsébet Zita

Az MNT tájékoztatási ügyekkel megbízott tanácsosa