Előnyökkel, kedvezményekkel jár, ha magyar iskolát választják

Előnyökkel, kedvezményekkel jár, ha a magyar iskolát választják

 

Március 19., szombat

Oktatáspolitikai szaktanácskozás az MNT kiemelt oktatásfejlesztési programjairól
Az MNT októberben fogadta el közösségünk középtávú oktatásfejlesztési stratégiáját. A tervdokumentum szakmai alapokon fogalmazta meg azokat a programokat, amelyeken keresztül jelentősen megerősíthetjük a vajdasági magyarságot, általános erönlétünket, kitörhetünk a peremreszorultság kilenc évitizede tartó állapotából. A stratégia végrehajtása, a programok elindítása azota is óriási embert próbáló erőfeszítéseket követel a Magyar Nemzeti Tanácstól. Mindazonáltal, ahhoz, hogy a sarkalatos és merész vállalásainkat valóban sikerre vigyük, mindez önmagában kevés, szükségünk van közösségünk cselekvő, cselekedni képes tagjaira, szervezeteire, egyszóval a közös, egyeztetett és hatékony terepi munkára. Pontosan ez a szükséglet hívta életre a szombati szaktanácskozást, amelyen az MNT szakmunkatársai találkoztak a VMSZ vezetőivel, a legnagyobb pártunk helyi szervezeteinek terepi aktivistáival, iskolaigazgatókkal, oktatásügyben tevékeny civilekkel. A legtöbbet arról tanácskoztunk, hogyan vigyük sikerre az Oktatási stratégia két, talán legbátrabb pogramját, jelesül az elsőosztályosok beiratkozására vonatkozó programunkat, valamint a Felsőoktatási ösztöndíjprogramunkat.
Az első programunk célja, hogy jelentősen növeljük azoknak a magyar kisdiákoknak a számát, akik magyar nyelven tanulnak szülőföldjükön. Szeretnénk felkutatni és megszólítani azt a mintegy kétezer-kétezer ötszáz kisgyermeket - illetve szüleiket - akik őszre elsőbe indulnak. Mindenekelőtt a szórványban szeretnánk eljutni minden magyar családhoz és ismertetni velük azokat az előnyöket, kedvezményeket, amelyekben csakis akkor részesülnek a gyermekek, ha a magyar iskolát választják. Nem önmagában a nemzeti tudatra szeretnénk apellálni, sokkal inkább azt szeretnénk felvázolni milyen valós előnyöket biztosít a magyarul tanulók számáraaz MNT. Ez a verelytékes munka, ha nem is vezet majd azonnal látványos változásokhoz, de joggal reméljük, hogy sok szülő ennek következtében a magyar nyelvű oktatást választja.
A Felsőoktatási ösztöndíjprogramunk előkészületei, amellyel az itteni magyarság lehangoló képzettségi, okatatási mutatóin szeretnénk hatékonyan változtatni, már javában zajlanak. A tájékoztatási kampány február óta zajlik, folyik a felvételi felkésztés, a napokban pedig véglegesítjük az ösztöndíjpályázat kritériumrendszerét is. Nem titkolt ambíciónk, hogy rávegyük fiataljainkat, hogy a szülőföldjükön, állami felsőoktatási intézményben tanuljonak tovább, hogy felkészítsük őket a sikeres felvételire, és hogy a havi akár 150 Eurós ösztöndíjjal mindenkinek biztosítsuk a továbbtanulás költségeinek fedezését. A terepi munkán keresztül fontos megszólítani minden potenciális ösztöndíjast, felhívni az eddig sosemvolt lehetőségre a figyelmet. Szeretnénk elhárítani azt a két fő okot, ami miatt mi magyarok alulképzettek, napszámosok lettünk szülőföldünkön. Egyrészt, a szerbiai átlagnál is nehezebb helyzetben levő magyar családok számára, az ösztöndíjjal biztosítani szeretnénk a továbbtanulás anyagi feltételeit, másrészt szeretnénk minél több magyar fiatalt meggyőzni arról, hogy a továbbtanulás az érvényesülés legbiztosabb, néha egyetlen járható útja, valamint hogy a diploma nem a zsenik kiváltsága. Szeretnénk meggyőzni fiataljainkat arról, hogy ők sem tehetségtelenebbek és butábbak, mint nem magyar kortársaik.

Március 24., csütörtök

Az MNT sajtótájékoztatóján beszámoltam az árilis 5-ére összehívott ülésünk várható napirendjéről de számos más aktualitásról is. Bejelentettem, hogy az MNT , a magyarok nyelvi jogainak megsértése miatt eljárást indít a Köztársasági Földhivatal ellen, amely önkényesen, az ügyfelek költségére lefordíttatja a magyar nyelven készült okiratokat, szerződéseket. Nemcsak alkotmány és törvénysértő ez a magatartás, de közösségünk és nyelvünk megcsufolásának tartjuk azt, hogy a magyar nyelv hivatalos státusa ellenére, a Földhivatal a anyanyelvünket az arabbal vagy a hinduval azonos módon kezeli ezeréves szülőföldünkön. Az ilyen gyalázatos jogsértésekek ellen minden rendelkezésre álló eszközzel harcolni fogunk!
Ifj. Dr. Korhecz Tamás
a Magyar Nemzeti Tanács elnöke