Csak saját csapatunkban ne legyenek olyanok, akik ellenünk szurkolnak
Szeptember 25., szerda
Munkatársaim elkészítették a felsőoktatási ösztöndíjpályázatunkra beérkező egyetemisták rangsorát. Az 540 pályázó közül alig egy tucat pályázó adott be érvénytelen pályázatot, de így is több mint százhúsz hallgató, a 400-nál meghúzott vonal alá került. Tekintettel arra, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy ki a 399-ik, a 400-ik és ki a 401-ik munkatársaimmal együtt még órákon át bogarásztuk az adatokat annak érdekében, hogy a pontos adatok és pontszámok alapján döntsünk. Az azonban megnyugtató a számomra, hogy senkit sem vezettünk félre, jelesül, ahogy megígértük mindenki ösztöndíjasunk lesz, aki eleget tesz a pályázati feltételeknek és állami költségvetésre bejut egy egyetemi szintű képzésre.
Szeptember 26., csütörtök
Szabadkán együttes ülést tartott a Magyar Nemzeti Tanács és az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottsága. Nem mindennek van történelmi jelentősége ami rendkívülinek számít, vagy ami először történik meg, mégis tény, hogy az Országgyűlés Bizottsága először tartott formális ülést a Vajdaságban, és az is tény, hogy ez volt a két választott testület első együttes ülése. Ha történelmi jelentősége talán nincs is az eseménynek, üzenetértéke mindenképpen van. Az esemény az összetartozás, a határon átívelő összefogás és együttműködés üzenetét hordozza. Az ülésnek alapvetően ünnepi hangulata volt, ezt csak nyomokban árnyékolta be, egy-egy képviselő helyenként demagógiától sem mentes, pártpolitikai elfogultságtól túlfűtött hozzászólása.
A köszöntőket követően az ülés első részében Korsós Tamás főkonzul úr tartott szabatos és lényegre törő beszámolót a kedvezményes honosítás és a választási regisztráció ügyében. Ebből megtudhattuk, hogy közel százezerre tehető azon vajdaságiak (döntően magyarok) száma, akik magyar állampolgárságért folyamodtak és 70-80 ezren már az állampolgársági esküt is letették. Augusztusban megkezdődött választói regisztráció, de eleddig a mintegy négyszázezer újdonsült állampolgárból csupán 23 ezeren regisztráltak. Várhatóan az elkövetkező hetekben, hónapokban ugrásszerűen növekszik majd ez a szám.
Az ülés második napirendjének keretében rövid beszámolót tartottam az MNT nemzetpolitikai szempontból kiemelkedő, idei stratégiai programjairól és tevékenységéről. A magyar nyelvű közoktatás fenntartásáért folytatott kíméletlen közelharcunkról, a komplex felsőoktatási ösztöndíjprogramunkról, amelynek segítségével kézzelfogható szülőföldi perspektívát kínálunk a tanulni vágyó fiataljainknak, a népesedési akciótervünkről, amellyel fogyásunknak üzentünk hadat, vagy a szabadkai magyar tannyelvű állami egyetem megalapításának előkészületeiről. Mi az MNT-ben valóban hiszünk közösségünk boldogulásában és perspektívájában, sőt cselekvőleg teszünk is érte. Lehet, hogy a pálya lucskos és egyenetlen, valószínűleg a bíró is ellenünk fúj, a közönség is ellenünk szurkol, de mindaddig, amíg mi hiszünk magunkban, a csapat győzelmében, addig van esélyünk! Engem egyetlen dolog rémít meg, amikor a mi mezünkben játszók szurkolnak ellenünk...
Szeptember 27., péntek
Újvidéken Andor Lászlóval az Európai Bizottság foglalkoztatással és szociális ügyekkel megbízott magyar biztosával találkoztam. Szerbia csatlakozási folyamatáról, annak stációiról beszélgettünk, elsősorban a Vajdaság és vajdasági magyarság szempontjából. Az eddig sem volt kérdéses, hogy a nemzeti kisebbségek védelme részét képezi annak a feltételrendszernek, amely a csatlakozás útját járó Szerbiát várja. Az igazi kérdés, hogy az Unió döntéshozói ebben a tekintetben, különösen a vajdasági magyar közösség esetében mit várnak el Szerbiától. Ismerve a legutóbb csatlakozó Közép-kelet-európai országok iránt támasztott elvárásokat személy szerint annak is örülnék, ha Szerbia esetében az Unió következetesen számon kérné Szerbiától, hogy az elért eredményeket megőrizze és bizonyos haladást valósítson meg a vajdasági magyarok jogvédelmének terén a csatlakozási folyamat során.
Dr. Korhecz Tamás
Az MNT elnöke