A szabadkai politikai változások bácskossuthfalvi nyertesei

A szabadkai politikai változások bácskossuthfalvi nyertesei

Március 3., hétfő

A rendszeres hétfői kollégiumon áttekintettük az elmúlt napok eseményeit és összehangoltuk a folyó hét teendőit is. Munkatársaimnak részletesen beszámoltam a pénteki polgármesteri találkozó eredményeiről. Minden bizonnyal néhány, évek óta húzódó szabadkai vonatkozású probléma megoldása karnyújtásnyi közelségbe került. Őszintén szólva nincs könnyű helyzetben a Maglai Jenő vezette új szabadkai városi hatalom. A városi vezetés iránt támasztott elvárások változatosak, de mindenekelőtt hatalmasak, az idő és a pénz kevés, a türelem viszont véges. Mi, magyarok is sokat várunk attól a szabadkai városvezetéstől, amelyben VMSZ-es a polgármester, és amelyben a legnagyobb képviselőcsoportot a VMSZ képviselői alkotják. Mindazonáltal reálisaknak kell lennünk. Az új koalícióban, az egyéni és csoportérdekek szövevényében nem könnyű dolog hatékonyan, tervezetten építkezni, a magyar érdekeket következetesen képviselni. Az MNT mindezt figyelembe véve alapvetően egyet kér a városvezetéstől, jelesül, hogy őszintén és alaposan tárjuk fel az eddigi gondokat és szakszerűen és fokozatosan lássunk hozzá ezek megoldásához. A pénteki tapasztalataim alapján ez lehetséges, sőt úgy tűnik az első kézzel fogható eredmények is megszülettek. Az önkormányzat, törvényes kötelezettségeinek a keretében átvállalja az MNT szabadkai iskolabuszainak működtetési költségeit. Ezzel az idei évben több millió dinár szabadul fel az MNT költségvetésében, amit más fontos projektekre, szükségletekre fordíthatunk. Úgy döntöttünk, hogy a felszabaduló pénzek nagyobb részét a bácskossuthfalvi Id. Kovács Gyula Általános Iskola fűtésrendszerének teljes felújítására és korszerűsítésére fordítjuk. Hiszem, hogy effajta váratlan jó hírre még a magyarul oktató iskola új vezetői sem számítottak. Mindez egy újabb bizonyíték arra, hogy a magyar közösség életében minden mindennel összefügg. A kedvező szabadkai politikai fordulat egyúttal a moroviciak gondjaira is megoldást jelent!

Március 5., szerda

Újvidéken megbeszélést folytattam egy EU-tagállam diplomatáival. Elsősorban az Alkotmánybíróság február 21-én megjelent döntéséről és annak következményeiről beszélgettünk. A beszélgetésből kiderült, hogy a téma érdemben foglalkoztatja több EU-s tagországok képviselőit is, és az előállt helyzet rendezése napirendre kerülhet a csatlakozási folyamat keretében is. Az AB döntés okozta kár mértéke elsősorban attól függ majd, hogy az új parlamenti többség milyen értékek mentén fogalmazza újra a hatályon kívül helyezett törvényes paragrafusokat, ugyanis minden ellentmondása és konzervativizmusa ellenére az AB döntésének indokolása sokféle választ tesz lehetővé a törvényhozás számára. Korlátozó és kisebbségbarát megoldások egyaránt lehetségesek. Március 16-án, mi magyarok is tehetünk egy keveset azért, hogy erős parlamenti képviseletünk legyen, és ezáltal jó irányba befolyásoljuk a döntéshozókat. Legalább mi tegyünk meg mindent autonómiánk védelmében!

Március 6., csütörtök

Munkajellegű látogatást tettem a szabadkai középiskolai diákotthonban, ahol Gyivánovity Róbert igazgatóval beszélgettem az intézmény jelenéről és jövőjéről. Miután anyaországi támogatással, közel két éve új épületszárnnyal bővült a diákotthon, most 460, többségében magyarul tanuló középiskolásnak nyújt biztonságos szállást, étkezést és tartalmas készségfejlesztő foglalkozásokat az intézmény. A diákotthonnak fontos szerepe van abban, hogy a távoli magyar falvak fiataljai Szabadkán érettségit nyújtó középiskolai oktatásban részesülhessenek. A szabadkai diákotthon példája is azt igazolja, az eredmények nem maradnak el, ha a releváns szervezetek és intézmények, azok vezetői együttműködnek, együtt gondolkodnak, koordináltan cselekszenek.

Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke