Az aktív ember, mint érték
2014. március 10.
A magyarországi Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által meghirdetett A Jó Állam koncepció támogatottságának növelése az együttműködés területeinek erősítésével című pályázatra az ösztöndíjasaink köréből összesen 15 fő jelentkezett. A hallgatóknak a pályázatra egy esszét kellett írniuk, s az ösztöndíjasok közül hatnak választották ki a pályamunkáját, így ők már ott lehetnek azon a nemzetközi konferencián, amelyet 2014. április 25-27-e között Budapesten rendeznek meg.
Ez a jó hír azt mutatja, hogy az MNT által elkezdett ösztöndíj-politika lassan meghozza első gyümölcseit, s az elmúlt száz évben már több alkalommal lefejezett délvidéki magyar értelmiség ismételten újratermelődik és megerősödik.
Legyünk büszkék erre az új nemzedékre, s vigyázzunk rájuk, mert az már a mi felelősségünk is, hogy az egyetem befejezése után megtalálják helyüket itthon, a Délvidéken.
2014. március 14.
A Népesedési Akcióterv keretében az MNT megbeszélésre hívta össze azokat az intézményeket, ahol alapítói jogokkal rendelkezik. Nagyon széles a skála, hiszen oktatási, kulturális és tájékoztatási intézményekről van szó, s egyben több ezer munkahelyről is.
A megbeszélés témája a családbarát munkahely fogalmának ismertetése, s az adott intézményekben ilyen típusú munkahelyek létrehozatalának, illetve meglévők átalakításának a kezdeményezése volt. Ezen munkahelyek kedvezményezettjei a nagycsaládos édesanyák lennének, s a megoldás is többféle lehet: kezdve a napi 5-6 órás munkaidő végzésétől teljes fizetéssel vagy a különböző részmunkaidős megoldások.
Mivel személyesen is érintett vagyok, testközelből látom ennek az ügynek a fontosságát. Nekünk, férfiaknak, megértőknek kell lennünk a nőknek a külvilágban való érvényesülés iránti vágyuk kapcsán, de azt is látnunk kell, hogy a világ nem változik, s az a több évezredes szabály, hogy a családot a nő tartja össze, a modern korban is érvényesül. A családbarát munkahely az az egyik olyan kompromisszumos megoldás, amely az ősi szabályokkal és a modern élet kihívásaival is összhangba kerül.
2014. március 15.
A hét második felében megkezdődött a nemzeti ünnepünkről való megemlékezés-sorozat. Az évről évre zajló ünnepségek gyakran magukba zárják annak lehetőségét, hogy azok túl formalizálttá válva tartalmilag kiüresednek. Nagyon nehéz a szónokoknak is évről évre új gondolatokat mondani, új aspektusokat felmutatni a hallgatóságnak.
Ezen ünnepségek szerintem azért fontosak, hogy azt a hihetetlen erőt és lelkesedést újra átélhessük, amely a helyszínen jelen lévő emberek lelkében tombolt. Lélekben újra ott legyünk a Nemzeti Múzeum lépcsője előtt, s hallgassuk, ahogyan Petőfi elszavalja a Nemzeti dalt.
Valljuk be őszintén, hogy ez a legnehezebb. A mai világ fásultságában egyszerűen csodálkozunk azon, hogy hogyan volt lehetséges az, hogy amikor Kossuth végigjárta az Alföldet, akkor egy-egy beszéde hatására ezrek és ezrek jelentkeztek önkéntesnek azért, hogy a haza oltárán akár az életüket is áldozzák.
A világ változik, de ezeknek a nagy eseményeknek az üzenete mindig aktuális. A 21. század elején persze már nem kell az életünket is adnunk a nemzetért, de ebben a korban is meg vannak a feladataink.
Tudom, hogy a világ zavaros, s rengeteg ember napi megélhetési gondokkal küszködik. Tudom, hogy rengeteg ember elkeseredett és csalódott, s nem hisz már sem embernek, sem Istennek. De egy valamit tudnunk kell, hogy az ember lélekben akkor hal meg, amikor feladja a küzdelmet. S azt is tudnunk kell, hogy egy nemzet is csak addig él, amíg az őt alkotó emberek hisznek benne és tesznek is érte. Ha csak egy nagyon kis lépést is, de megteszik azt, amit megtehetnek.
Higgyünk magunkban és higgyünk a nemzetünkben.
Zsoldos Ferenc
az MNT alelnöke