A küzdelem és az ünnep peremén

A küzdelem és az ünnep peremén

2014. március 31.

A Magyar Kormány a 2014-es évet a felsősök évének nyilvánította. Az előző két év nagyon sikeres óvodások és kisiskolások éve után ez a program is nagyon sokszínű, s ennek egyik része egy gazdasági alapismereteket nyújtó tréningsorozat is. Gyakorló tanárként tudom, hogy a gyerekek érdeklődnek ugyan a gazdasági folyamatok iránt,de az alaptantervbe nincs ilyen jellegű tananyag beépítve, pedig, akarjuk vagy sem, a világ gazdasági alapokra épül, s sajnos ez egyre inkább így van. Ezért nagyon fontos a gyerekek felkészítése, hogy felnőttként ne kövessék el ugyanazokat a pénzügyi hibákat, amelyeket emberek tömegesen követtek el, s ezzel nehéz gazdasági helyzetbe hozták családjaikat.

A program egy másik akciója a Miénk a város! című internetes játék, amely valójában a gyerekek részére a saját településük értékeinek a felkutatását látja elő, s ezzel pedig az ő kötődésüket is erősíti a saját lakóhelyükhöz. Nagyon elmés és szórakoztató megoldás, hisz a 21. század online és kiber világában a gyerekeket a számítógépükön keresztül szólítják meg úgy, hogy közben rávegyék őket a négy fal elhagyására.

2014. március 31.

Az MNT legutóbbi ülésén ezúttal nem voltak különösebben fajsúlyos témák, ezek közül egyedül a középiskolai hálózatra vonatkozó véleménynyilvánítás emelkedett ki. Az elmúlt években ugyanis az MNT egyik legfontosabb célja annak a korábbi évtizedekben meglévő oktatási aránytalanságnak a felszámolása volt, amelynek köszönhetően a magyar emberek többsége csak alacsonyabb státuszú munkahelyeket tölthettek be.

A magyar tagozatokon az országos átlagot meghaladóan voltak jelen a három éves szakmunkásképző tagozatok, szemben a négy éves szakközépiskolai és gimnáziumi tagozatokkal, de az elmúlt években a szakmunkásképzői tagozatok számát az MNT visszaszorította, s dominánssá váltak a négy éves szakok.

Megfigyelhető azonban az elmúlt években a középiskoláknak a túlzott aktivitása is az új szakok és tagozatok nyitása terén, aminek az oka pedig az, hogy az általános iskolákban már évek óta jelen lévő gyermekhiány a középiskolákba is begyűrűzött. Az iskolák ezt a kihívást az erősebb versennyel kívánják legyőzni, amit azonban valahogy korlátok közé kell szorítani, hisz nem vezet sehova, ha közben jó iskolák épülnek le vagy sorvadnak el.

A gyerekhiányt tovább növeli a jó egy évvel megindult újabb elvándorlási hullám is, amely még inkább megnehezíti az eddig kiépült magyar iskolahálózat fenntartását.

2014. április 2.

Elkezdődött a felsőoktatási ösztöndíjprogram felvételi előkészítő része, úgy a tantermekben, mint a honlapon keresztül online módon. Ezzel a jelenlegi MNT kétségkívül legsikeresebb és legnagyobb hatású programja immár a negyedik évébe lépett.

A fontosságát a programnak az adja, hogy ha helyet akarunk szorítani magunknak a szülőföldünkön, ahhoz egy új, létszámában is megerősödött értelmiségi rétegre van szükségünk. Az európai uniós integráció által újra normalizálódó országban ugyanis esélyünk van ismét arra, hogy ne a nemzeti hovatartozás, hanem elsősorban a tudás döntsön egy-egy fontos szakmai pozíció betöltésében. Ebben tölt be nagyon fontos szerepet az MNT ösztöndíjprogramja, hisz lehetőséget ad azoknak a tehetséges, de nehéz anyagi körülmények között élő fiataloknak is, akik e nélkül a segítség nélkül nem tudnának tovább tanulni.

Sajnos azonban az újabb elvándorlási hullám hatása már ebben a körben is megjelent, s megfigyelhető, hogy a végzős középiskolások körében is megnövekedett a Magyarországon való továbbtanulási hajlandóság. Ez pedig azért jelent problémát, mert az elmúlt 25 év tapasztalata az, hogy a Magyarországon továbbtanulóknak csak nagyon kis hányada tér vissza a szülőföldjére. A fenti folyamat elindulásával pedig veszélybe kerül az új délvidéki magyar értelmiség kialakulásának és megerősödésének a lehetősége is.

2014. április 6.

Ünnepeljünk együtt, éljünk a soha nem volt lehetőséggel.

Zsoldos Ferenc

az MNT alelnöke