A múlt, a jelen és a jövő sodrásában

A múlt, a jelen és a jövő sodrásában

2014. április 28.

Az MNT az idei évben is kiírta pályázatát olyan iskolai tanulmányi kirándulások támogatására, amelyek az óbecsei Than Emlékházat, illetve az aracsi pusztatemplomot látogatják meg. A pályázat a magyar tagozattal is rendelkező általános iskolai felsős tagozatok előtt áll nyitva.

A két úti cél több szempontból is üzenet jellegű. Aracs a múltunkat és a hagyományainkat jelképezi, míg a Than Ház a jövőt és a fejlődést. Kisebbségi közösségben mindkettő egyformán fontos, hiszen a többség állandó konformizáló és beolvasztó hatásával szemben csak a múltunkba való erős kapaszkodás tud bennünket megvédeni, azonban ha nem nyitunk egyúttal a jövő és a fejlődés irányába, akkor hosszú távon egy zárt, rezervátumi magányban találjunk magunkat.

S a kitörési pontunk a tudás alapú társadalom minél erőteljesebb kifejlesztése, hiszen a még mindig erősen nemzeti alapon szerveződő többségi társadalomban elsősorban a tehetségünkkel és a szellemi potenciálunkkal tudunk labdába rúgni. Hiszen erről ismert a magyarság, s nekünk, délvidéki magyaroknak is ezt az utat kell járnunk.

 

2014. április 29.

Az érdekelt szabadkai egyetemisták a Mini Pani Kft. képviselőjével találkoztak. Pár héttel ezelőtt ugyanis az MNT „Állás itthon - munka- és szakmai gyakorlat közvetítő program” néven egy új tevékenységbe kezdett, amelynek keretében egyetemi hallgatóink jól működő hazai cégekkel testközelből, s az adott cég képviselője által tartott előadás keretében ismerkedhetnek meg az adott cég profiljával, s persze elvárásaival is.

Több szempontból is hasznos a kezdeményezés. A hallgatók számára azért, mert a teljesen elméleti beállítottságú egyetemi éveik alatt már találkozhatnak a piac elvárásaival is, hogy mi is vár majd rájuk a munkaerő-piacon az egyetem befejezése után. A gyakorlati információk hatására a maradék éveik alatt még lehetőségük van további olyan kiegészítő tudás megszerzésére, amely a diploma megszerzése után fontos lesz az elhelyezkedésük érdekében.

A vállalatok számára pedig ez nagyszerű lehetőség olyan dinamikus fiatalok megismerésére, akik később a cégük friss munkavállalóivá is válhatnak.

Az MNT-nek mindkét fenti szempont nagyon fontos és hasznos, hiszen a komplex ösztöndíj-programmal nem csak diplomát ad fiataljaink kezébe, hanem a későbbi érvényesülésüket is elősegíteni kívánja.

 

2014. április 30.

Múlt hét hétfőjén, a tradicionális húsvéti locsolkodást pár órára megszakítva, igen csak rendhagyó helyen, a zentai Trocadero kávézó teraszán jött össze az egyik három fős pályázati bizottság. A média szempontjából ez már régen kihűlt hírnek számít, azonban sajnos a téma, amellyel foglalkoztunk, nagyon is aktuális, s azóta sem hagy nyugodni.

Az MNT ugyanis az elvándorlás témájában egy esszé-pályázatot hirdetett meg az ösztöndíjas hallgatók körében. A kérdés e korosztály esetében is kétségkívül húsbavágó, látható ez a beérkezett pályamunkák számán, s érzékeny hangvételén is. Érezhető volt az írásokban a napi szintű személyes küzdelem a menni vagy maradni kérdésében.

Nem új keletű problémáról van szó, hiszen a délvidéki magyarság esetében ez több évtizedes jelenség. De ilyen elemi erejű és mindent magával ragadó jellegű kétségkívül még nem volt, hiszen jó két évvel ezelőtt valami nagyon eltörött a szerbiai (s nem csak a délvidéki magyar) emberek lelkében.

Rengeteg olyan kérdés felmerül ennek kapcsán, amelyben a közösségünk még nem jutott közmegállapodásra. A kérdésről azonban minél szélesebb közvitát kell lefolytatnunk. Persze ezzel azokat a súlyos gondokat és egyéni tragédiákat még nem oldjuk meg, amelyek több ezer embert elvándorlásra késztetnek, de csupán már azzal, hogy a lappangó kérdést felszínre hozzuk, segítünk úgy az elmenteknek, mint az itthon maradottaknak. A legpusztítóbb ugyanis a bizonytalanság érzése, akkor inkább már szaggassuk fel a fekélyeinket, hogy valamikor a lassú és fájdalmas gyógyulási folyamat is elkezdődhessen.

Zsoldos Ferenc