A nemzeti tanácsok ellenzik a köztájékoztatási és médiatörvény tervezetét

A szerbiai nemzeti tanácsok egységesen ellenzik a közvitán lévő köztájékoztatási és médiatörvény tervezetét – jelentette ki Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke a szabadkai Magyar Házban tartott sajtótájékoztatóján. Emellett egy nemrég történt, a magyar nyelv hivatalos használatát érintő sérelemről is szó volt. 

Hamarosan véget ér a köztájékoztatási és médiatörvény tervezetének közvitája. A szerbiai nemzeti tanácsok egységesen tiltakoznak ellene az MNT vezetésével. A tervezet szerint a médiumok csupán pályázati alapon részesülhetnének támogatásokban, normatív támogatást nem kapnak. Ezenkívül a szerbiai kisebbségi nemzeti tanácsok csak közvetve, egy alapítvány útján lehetnének alapítói médiumoknak – azt azonban nem szabályozzák pontosan, hogy hogyan. Emellett megszüntettek és kihagytak olyan szabályzásokat, amelyek a nemzeti tanácsok és a kisebbségi közösségek jogait érintik.

„A jelenlegi médiaszerkezetet oly mértékben kívánja átszabni és átalakítani, hogy ez semmilyen garanciát nem tartalmaz annak vonatkozásában, hogy a magyar nyelvű, illetve a kisebbségi nyelvű tömegtájékoztatás ebben a formában, ezen a szinten megmaradjon” – mondta Korhecz Tamás, az MNT elnöke. A szerdai, 31. MNT-ülés pontjainak ismertetése mellett a politikus az önkormányzati szervet nemrég ért sérelemről is beszámolt. A minap az MNT pontosan megcímzett, Csóka településére küldött levelét visszaküldte a szerb posta. Korhecz Tamás szerint az ok valószínűleg az volt, hogy a borítékra magyarul írták rá a Csóka nevet.

„Utána kívánunk járni, hogy pontosan melyik hivatalnok a felelős, és milyen szándékból tette ezt, mert azt nem feltételeznem, hogy ötvenes intelligencia koefficienssel dolgoznak emberek a postán, akik, mondjuk, nem jöhetnének rá az irányítószámból, hogy hova címeztük a leveleket.”

Korhecz Tamás hangsúlyozta: ez megengedhetetlen jogsértést jelent. Ráadásul a hivatali dolgozó büntetőjogi felelőssége is felmerül, hiszen akadályozta egy, a Vajdaságban hivatalosnak számító nyelv használatát.