Az MNT XL. rendes ülésén elhangzott képviselői kérdések és válaszok

Az MNT XL. rendes ülésén elhangzott képviselői kérdések és válaszok

 

I.   Dr. Káich Katalin  tanácstag felszólalásában a következő képviselői kérdést tette fel és kért választ a következők szerint:

       Felszólalásában elmondta, hogy az Újvidéki Rádió esti fél tízes híradója nem létezik többé, úgy gondolja, hogy ez a jogok leépítését jelenti, ennek oka felől érdeklődött.

      Képviselő asszonynak a Magyar Nemzeti Tanács XL. rendes ülésén 2014. február 27-én elhangzott  képviselői kérdésével  kapcsolatosan, konzultálva az Újvidéki Rádió igazgatójával,  a következő választ adom:

 „     A 21,30 órakor kezdődő Késő esti híradó megszűnésére vonatkozó információ:

      Az Újvidéki Rádió Magyar Szerkesztőségének szerkesztő bizottsága március elsejei hatállyal megszűntette az este fél tízkor kezdődő Késő esti híradót. 

      A felmérési adatok szerint az Újvidéki Rádió műsorainak hallgatottsága - hasonlóan a világ többi rádióinak hallgatottságához - 20 óra után minimális. Az Újvidéki Rádió igyekszik alkalmazkodni a megváltozott hallgatói szokásokhoz, oly módon, hogy műsorrácsát a szakma által elfogadott mércék szerint alakítja át. 

      Esetünkben ez azt jelenti, hogy a 06,00 és 16,00 óra közötti leghallgatottabb műsoridőt elsősorban az informatív tartalmak töltik ki, a délutáni órákban a szűkebb célközönséget megszólító, tartalmilag igényesebb művelődési vagy oktató jellegű témák következnek, míg az esti órákban a beszédműsorok helyett a zeneműsorok kerülnek előtérbe. 

     Az Újvidéki Rádió továbbra is megtartja a 21,30-kor kezdődő informatív műsorát, azzal, hogy ez nem a riportokat és interjúkat is tartalmazó Esti Híradó megismétlése, hanem a nap eseményeit áttekintő, rövid, összefoglaló jellegű hírválogatás lesz - amely a napi eseményektől függően 3-10 percig tart. 

 

Tisztelettel

                      Klemm József, az Újvidéki Rádió igazgatója, 

                      megbízott felelős szerkesztő

                                                                                                                  Dr. Korhecz Tamás

                                                                                                                      az MNT elnöke

 

 

II.   Vass Tibortanácstag felszólalásában a következő képviselői kérdéseket tette fel és kért választ a következők szerint:

1./Felszólalásában elmondta, hogy dicséretes hogy létezik A napról napra az MNT-vel című rovat azonban a kérdés az, hogy ki a szerkesztője ennek a rovatnak, a Magyar Szó vagy az MNT-n belül valaki?

2./Hányszor volt Dr. Zsoldos Ferenc a szerző? Az MNT-nek két alelnöke van, fel lett-e kérve a másik alelnök is, vagy esetleg elutasította azt? Ezt valakinek meg kellene magyaráznia.  Mi a megkülönböztető tényező a két alelnök között?

3./Az MNT-vel napról napra tükrözi-e az MNT állásfoglalását, tolmácsolja-e az MNT politikáját? Ez az MNT nem csak egypárti, és ennek a cikkenk ezt tükröznie kellene.

 

    Képviselő úrnak a Magyar Nemzeti Tanács XL.. rendes ülésén 2014. február 27-én elhangzott  képviselői kérdéseivel kapcsolatosan,  a következő válaszokat adom:

 

1./ - 3./Az MNT-vel napról napra című állandó rovat szerződéses jogviszony alapján létesült a Magyar Szó című napilappal valamint a VAJDASÁG MA internetes hírportállal, azzal a nem titkolt szándékkal és céllal, hogy a nagyközönséget közelebb hozza az MNT munkájához illetve megismertesse azt a szélesebb közvéleménnyel. A kiindulási pont az volt, hogy az ilyen jellegű írásokhoz készséggel bíró és a Magyar Nemzeti Tanácsnál illetve a Közigazgatási Hivatalban állandó munkaviszonyban levő munkatársak köréből minden héten valaki az erre kiválasztott személyek közül ismertesse a teljesség igénye nélkül a főbb napi(heti) történéseket a Magyar Nemzeti Tanáccsal kapcsolatban.  Az írások hetente egy ízben jelennek meg a Magyar Szóban csak nyomtatott formában illetve a Vajdaság MÁ-n elektronikus formában. Mivel Dr. Zsoldos Ferenc, mint a Civil Konzultatív Testület elnöke és az MNT  alelnöke, 2013 januárjától van munkaviszonyban a Magyar Nemzeti Tanácsnál és miután Simon Erzsébet tanácsos asszonynak, megszűnt a munkaviszonya (aki eddig állandó szerzője volt az említett cikksorozatnak) a hivatalban, szükség volt egy új szerzőt keresni az MNT-vel napról napra cikksorozathoz, és emiatt Dr. Zsoldos Ferencre esett a választás, aki eddig négy ízben szerepelt a rovatban. Mivel az MNT másik alelnöke nincs munkaügyi kapcsolatban a Magyar Nemzeti Tanáccsal ezért nem jelenik meg az MNT-vel napról napra szerzőjeként. Az írások szerzői szubjektív módon közelítik meg és írják le az általuk fontosnak vélt eseményeket, azonban a Magyar Nemzeti Tanács elfogadott döntései mindenképpen keretet szabnak az írásoknak.        

                                                                                                                  Dr. Korhecz Tamás

                                                                                                                      az MNT elnöke

 

 

III.   Rácz Szabó László tanácstag felszólalásában a következő képviselői kérdéseket tette fel és kért választ a következők szerint:

1./Kérdés az arra vonatkozik, hogy nem gondolja-e az elnök úr, hogy a kisebbségek együtt több képviselőt tudnának bejuttatni mint a magyar kisebbség egyedül?

2./Egy informátor lett kiadva az MNT részéról a végzős középiskolások részére ahol az egyetemek nevei csak ciril írásmóddal vannak kiírva, ami latin betős az pedig angolul van kiírva, van itt egy nyelvtörvény is. Nem gondolja-e az MNT, hogy ezt szóvá kellene tenni, akár önkormányzati szinten is?

3./Igaz-e hogy az MNT által kiemelt jelentőségű intézmények egyes pályázatokon nem vehetnek részt illetve ki vannak onnan zárva, és a többségi nemzet intézményei előnybe vannak részesítve?

4./Volt az a vetélkedő, hogy okosabb vagy-e egy ötödikesnél? A kérdés az elnök Úrhoz, hogy okosabb-e az a valaki egy ötödikesnél aki nem tudja végighallgatni a másikat?

 

    Képviselő úrnak a Magyar Nemzeti Tanács XL.. rendes ülésén 2014. február 27-én elhangzott  képviselői kérdéseivel kapcsolatosan,  a következő válaszokat adom:

1./Mindenképpen több képviselőt tudnának bejuttatni, azonban nem magyar képviselőt.

2./A Magyar Nemzeti Tanács folyamatosan kíséri a nyelvi jogok alakulását és megvalósulását, és azok megsértése esetén felszólít, intézkedéseket javasol, illetve szükség esetén eljárást indít az illetékes szerveknél, a Tartományi Ombudsmannál, a köztársasági Polgári Jogvédőnél, vagy akár az adott önkormányzat megfelelő szervénél. A kérdésében említett újvidéki egyetemek neveinek a kiírását is ellenőrizni fogjuk és szükség esetén megtesszük a szükséges lépéseket.    

3./ A tartományi pályázatok estében nem tudunk olyan esetről, amikor a nemzeti tanácsok által kiemelt jelentőségű intézmények ki lettek volna zárva a pályázók köréből, csak olyan esetekről amikor a tartományi költségvetésből támogatott intézmények nem vehetnek részt az adott pályázaton, ami teljesen elfogadható. Más köztársasági szervek által kiírt pályázatok esetében tudomásunk van ilyen diszkriminatív esetekről, amelyek kapcsán meg fogjuk tenni a szükséges intézkedéseket.

4./Személyeskedő jellegű kérdésekkel nem kívánok foglalkozni. 

 

 

                                                                                                                                    Dr. Korhecz Tamás

                                                                                                                                      az MNT elnöke