Vajdasági magyar érdekeket szolgáló médiára van szükség

Az MNT szakmai konferenciát szervezett Szabadkán a Vajdasági Magyar Médiastratégiáról

Szakmai konferenciát szervezett a Magyar Nemzeti Tanács Szabadkán, melynek témája a 2011-2016-os időszakra vonatkozó Vajdasági Magyar Médiastratégia. A dokumentum még nem véglegesített változatát az MNT Vajdaság valamennyi sajtóházának eljuttatta véleményezésre, az elmúlt hetekben több módosításon, kiegészítésen esett át az okmány.
A szakmai konferencián, amelyen magyarországi véndégek is részt vettek, először Simon Erzsébet Zita, az MNT médiáért felelős tanácsosa köszöntötte az egybegyűlteket, bevezetőjében elmondta, hogy a vajdasági magyar média fennmaradásához és fejlesztéséhez elengedhetetlen az anyaországi intézmények támogatása, valamint a kölcsönös együttműködés a magyarországi médiával.
A tanácskozáson jelen volt Pirityiné Szabó Judit, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, Apró István, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól, Váradi Emil, Magyarország belgrádi nagykövetségének sajtóattaséja, Siteri Sándor, a szabadkai főkonzulátus konzulja, Gazsó L. Ferenc, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgató-helyettese, Havasi János, az MTVA határon túli kapcsolatok koordinátora, valamint Bálint Sándor tartományi tájékoztatási segédtitkár.
A tanácskozást dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke nyitotta meg. Beszédében elmondta, hogy amennyiben véglegesítik a tájékoztatási stratégiát, akkor az MNT novemberben már el is fogadhatja az említett dokumentumot.
— A Magyar Nemzeti Tanács megalakulásakor azt ígértem, hogy az intézmény munkáját a szakmai alapú stratégiai fejlesztés és tervezés jellemzi majd, valamint ezeknek az elképzeléseknek szakszerű, következetes és számonkérhető végrehajtása — emelte ki dr. Korhecz, aki szerint egy stratégia akkor jó — függetlenül attól, hogy szakmailag mennyire megalapozott —, ha annak elfogadottsága széleskörű, illetve megvalósítható. Mint mondta, a stratégia mögött nem húzódik meg semmiféle nem kimondott szándék, nevezetesen, nem akar senki sem rátenyerelni a vajdasági magyar médiára. Dr. Korhecz hozzátette: vajdasági magyar érdekeket szolgáló médiára van szükség.
— Ehhez két dologra van szükség: a nyelvezetnek szabatosnak, tisztának, irodalminak kell lennie, valamint a sajtónak szolgálnia kell a vajdasági magyar közösség megmaradását, magyar identitásának megőrzését, a közösség egyenrangúságát — mondta dr. Korhecz.
A vitában összesen 14-en szólaltak fel, a javaslatokat, észrevételeket beépítik a Vajdasági Magyar Médiastratégia véglegesített változatába. A tanácskozás végén a résztvevők zárónyilatkozatot fogadtak el.
(tor.)

Zárónyilatkozat
A Vajdasági Magyar Médiastratégia 2011-2016 szakmai tanácskozás résztvevői elismeréssel szóltak a dokumentum létrehozásáról, amelybe a közvitában elhangzott észrevételek, javaslatok jelentős része már beépült, de további csiszolásokat igényel.
Az együttműködés, a rádió- és tévéhálózat építése, a Magyar Sajtó- és Kulturális Központ létrehozása kivétel nélkül hasznos célkitűzés. A tanácskozók javasolják: a stratégia pontosítsa, hogy a megvalósítás anyagi hátterét a cselekvési tervek tartalmazzák.
A tizennégy felszólaló észrevételeit, javaslatait megvitatja a Közigazgatási Hivatal, majd az átdolgozott Vajdasági Magyar Médiastratégiát a Tájékoztatási Bizottság véleményezi, és elfogadásra javasolja a Magyar Nemzeti Tanácsnak.
A stratégia megvalósításához, a vajdasági magyar médiatársadalom felkarolásához, szakmai képzéséhez való hozzájárulásra számíthatunk a hazai és magyarországi intézményektől, amelyek képviselőik jelenlétével tanúsították érdeklődésüket, valamint támogatásukat abban a törekvésünkben, hogy a médiafejlesztési stratégiával megvalósítsuk az anyanyelvű tájékoztatást szavatoló alkotmányos jogunkat.