Kiindulópontok

Októberben fog dönteni a Magyar Nemzeti Tanács az újabb kiemelt jelentőségű intézményekről, rendezvényekről és díjakról

A Magyar Nemzeti Tanács kulturális bizottsága javaslatot tett további 28 kiemelt jelentőségű intézmény meghatározására. Ezek a javaslatok a lakosság számarányának függvényében kerültek meghatározásra, és az MNT tanácsa vélhetőleg október folyamán fog döntést hozni róluk – tudtuk meg Lovas Ildikótól, az MNT művelődési tanácsosától. Ebben a javaslatban Magyarkanizsa, Topolya, Zenta, Óbecse, Újvidék, Ada, Nagybecskerek, Zombor és Nagykikinda könyvtárait, múzeumait és levéltárait javasolják kiemelt jelentőségű intézménynek, továbbá ekkor fognak dönteni a Vajdasági Magyar Nemzeti Színház megalapításával kapcsolatban is.

– Emellett a közeljövőben javasolni fogjuk a fehértemplomi és a pancsovai levéltár kiemelt jelentőségűvé tételét, illetve a községközi műemlékvédelmi intézetekről is döntést fogunk hozni – tette hozzá a kulturális tanácsos.

Mint megjegyezte,ezzel a folyamattal a nemzeti tanács egyrészt felméri azokat az intézményeket, amelyek a vajdasági magyar kulturális örökség őrzői (írott anyagok, tárgyi emlékek, épületek formájában csakúgy, mint nyelvében, szellemében, kreatív megnyilvánulásaiban), eldönti, hogy a vajdasági magyar nemzeti közösség szempontjából meghatározóak, és ezért kiemelt jelentőségűvé teszik őket. Másrészt ezzel a döntéssel a vajdasági magyar közösség identitásának őrzése és fejlesztése, kulturális identitásának alakítása érdekében a jövőben azt kívánják elérni, hogy a kiemelt jelentőségű intézmények ennek a folyamatnak a részesei legyenek.

– A jövő feladatait tekintve egyértelmű, értékelhető és jól látható módon kívánjuk meghatározni azokat a pontokat, amelyek a közösség kulturális életének fejlesztése és fejlődése szempontjából megkerülhetetlenek, és fontos alapot jelentenek – szögezte le Lovas Ildikó.

Ugyanakkor kiemelt jelentőségű díjakat is meghatároznak, de természetesen nem minden kitüntetés lesz az, ami vajdaságban kiosztásra kerül. Tehát testületi döntéssel állnak azok mellé az elismerések mellé, amelyek a közösség számára fontosak: erkölcsileg-szakmailag támogatva őket, ily módon is értékelve az alkotók műveit.

– Ugyanilyen fontos a többi díj is, a kulturális bizottság azonban egyetértett abban, hogy szükség van igazodási pontokat, világítótornyokat létrehozni. De nem álltunk meg itt, hanem meghatároztuk a kiemelt rendezvényeket is, vajdasági, valamint regionális és kistérségi szinten – ecsetelte a tanácsos.

Ezek a rendezvények is szakmai-etikai támogatást kapnak, a nemzeti tanácsnak pedig síkra kell szállnia annak érdekében, hogy egyes rendezvények bekerüljenek az állami támogatási keretbe, és ezáltal megmaradjanak, megerősödjenek. Mindez nem azt jelenti, hogy az MNT magára vállalná a rendezvények pénzelését, hanem segíteni kívánja a szervezőket abban, hogy például a kistérségi események esetében önkormányzati, a regionálisak esetében pedig tartományi támogatásban részesüljenek. Mint megtudtuk, a kulturális bizottság javaslatot ad át a nemzeti tanácsnak 4 díj, mintegy 15 vajdasági szintű kiemelt rendezvény, közel 21 regionális rendezvény és megközelítőleg 15 kistérségi rendezvény kiemelt jelentőségűvé tételéről. Hogy melyek ezek az intézmények, rendezvények és díjak, arról a tanácsos az MNT döntéséig nem kívánt beszámolni. Szavai szerint a kiemelt jelentőségűvé tétel nem azt jelenti, hogy jövőre vagy két év múlva nem lesznek kibővítve a listák – mindezt kiindulópontnak tekinthetjük –, hiszen a kultúra egy élő szövet, amely állandóan alakul, mozog, változik.