Autonóm intézményrendszer

<!--[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 <![endif]--><!--[if gte mso 9]> <![endif]--><!--[if gte mso 10]> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} <![endif]-->

Magyarkanizsán az önkormányzat átruházta a könyvtár és a Cnesa alapítói jogának ötven százalékát a Magyar Nemzeti Tanácsra

Tegnap dr. Korhecz Tamás , a Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Nyilas Mihály magyarkanizsai polgármester aláírta azokat a szerződéseket, melyekkel a magyarkanizsai önkormányzat átruházta két jelentős községbeli művelődési intézmény, a József Attila Könyvtár, valamint a Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény alapítói jogának 50 százalékát az MNT-re.

Nyilas Mihály szerint habár átruházásról van szó, és úgy tűnhet, hogy a község valamit elveszíthet, hiszen Magyarkanizsa a továbbiakban csak részben lesz alapító, mégis hatalmas jelentőségű dolog, erősödés ez: elismerése annak, hogy ezek az intézmények a kultúra oszlopaiként regionális szempontból is jelentősek, és az egyetemes, illetve a vajdasági magyar kultúra oszlopait is képezik. Sokat kapnak az intézmények azzal, hogy számíthatnak arra a támaszra, amit az MNT nyújt, a szolgálatainak támogatására, pályázati forrásokra – amellett, hogy a község a költségvetéséből természetesen továbbra is finanszírozza a működésüket – mondta Nyilas Mihály, történelminek nevezve a szerződéskötés pillanatát.

Korhecz Tamás kijelentette: szimbolikus jelentősége van annak, amit Magyarkanizsán tesznek, hiszen 1992-ben, 19 esztendővel ezelőtt itt fogalmazta meg az akkori egységes magyar politikai párt és érdekszervezet az autonómiakoncepciót. A magyar autonómiát a gyakorlatban kezdik érvényesíteni és megvalósítani, hosszú, 19 éves út után jutva el oda, hogy elkezdik kiépíteni az autonóm magyar intézményrendszert.

A Magyar Nemzeti Tanács összesen 41 kulturális és oktatási intézménynek a társalapítója kíván lenni. Két oktatási intézmény esetében a folyamat befejeződött, két magyarkanizsai művelődési intézmény esetében most fejeződik be, de bízik benne, hogy az év végéig az intézményrendszer alapítói joginak átvétele megtörténik, jelentette ki dr. Korhecz Tamás. Szerinte több előnye is lesz a közös intézményrendszernek: lehetővé válik egy sokkal koordináltabb, egymást jobban figyelembe vevő munka; az egész közösséget, nemzeti kultúrát érintő, a rendelkezésre álló potenciáljainkat sokkal hatékonyabban tudjuk felhasználni. Ugyanakkor racionálisabb lehet a rendelkezésre álló támogatások kihasználása, áttekinthetőbb az intézmények pénzelése. A jövőben az MNT külön forrásokat is biztosít olyan célokra, amelyekre az önkormányzat nem képes, 10 millió dinár van fenntartva a kiemelt oktatási és kulturális intézmények számára. A pályázatok most is folyamatban vannak – közölte az MNT elnöke.