A gioni irodalmi hagyományok továbbéltetése

Gion Nándor szépirodalmi pályázatot hirdettek a szenttamásiak novella, regény, ifjúsági regény írására, illetve a jeles író műveinek szerb nyelvre való fordítására

Február 1-jén, tegnap töltötte volna be 71. életévét Gion Nándor, a vajdasági magyar prózaírás kiemelkedő alakja. A szenttamásiak – akik közismerten nagy figyelmet fordítanak a helybeli születésű író emlékének ápolására –, erre a napra időzítették a Gion nevét viselő emlékház és az újvidéki Forum Könyvkiadó közös pályázatának a meghirdetését. Németh Dezső és dr. Horváth Futó Hargita, az emlékház munkatársai Németh Ferenccel, a Forum Könyvkiadó igazgatójával közösen, a sajtó képviselői előtt szóltak az első ízben meghirdetett Gion Nándor Szépirodalmi Pályázat részleteiről, mellyel folyamatossá szeretnék tenni a legjobb értelemben vett gioni irodalmi hagyományok ápolását, és egyúttal a prózaírást is serkenteni a vajdasági magyar írók körében.
A pályázat nyitott mindenki előtt, és része az MNT kulturális stratégiájának. Mivel hosszú távra tervezett pályázatról van szó, jelezték, hogy minden év február 1-jén fogják meghirdetni a Gion Nándor Emlékházban, akárcsak tegnap tették. Az MNT anyagi támogatásával megvalósuló szépirodalmi pályázat célja a magyar irodalom és szellemiség gazdagítása, új művek írásának serkentése, a gioni irodalmi diskurzusok továbbéltetése. A pályázat három részre tagolódik, vagyis három kategóriában hirdetik meg: novella-, regény-, ifjúsági regény kategóriában. Mindhárom esetben a pályázat február 1-je és június 1-je között áll nyitva, a díj intézőbizottsága döntését július 27-én, a vajdasági magyar irodalom napján teszi közzé a Gion-emlékházban, és a díjakat is ekkor adják át. A legjobb és a zsűri által kiadásra javasolt valamennyi alkotás megjelentetését az újvidéki Forum Könyvkiadó vállalja. A novellapályázatot kivéve, melyet évente hirdetnek meg, a regénypályázat 2011-től számítva minden harmadik évben jelenik meg a Szerbiában élő magyar írók részére, vagyis az első eredményhirdetés 2014-ben lesz, az ifjúsági regény esetében viszont ugyancsak háromévente hirdetnek pályázatot, de 2012-től számítva, tehát az első eredményhirdetés 2015. július 27-én lesz. A jeligével ellátott pályamunkák eredetiségét másodpéldánnyal kell igazolni. A kéziratokat nyomtatott és elektronikus változatban kell mellékelni és kizárólag postai úton eljuttatni a Gion Nándor Emlékház címére: Popovača venac 30., 21 480 Srbobran.
A sajtótájékoztatón Branko Gajin Szenttamás polgármestere egy negyedik pályázatról szólt, melyet ugyancsak Gion szellemi hagyatékának ápolása céljából hirdetnek meg, de a szerb nyelvű olvasóközönség igényeit elégítené ki. Valójában a Gion Nándor Emlékházzal, a szenttamási önkormányzat támogatásával Gion műveinek szerb nyelvre való fordításáról szól a pályázat, ugyanis a neves vajdasági magyar író regényei közül csupán a Virágos katona olvasható szerb nyelven, továbbá néhány novella, pedig a helybeli könyvtárban is gyakran keresik az érdeklődők nagynevű földijük műveinek szerb fordítását. Erre a pályázatra is ugyanazok a feltételek érvényesek, mint az előző háromra, tehát a pályamunkákat június 1-jéig várják a megadott címre. Tekintettel az idő rövidségére, e pályázatra elsősorban Gion-novellák, elbeszélések fordításaira számítanak a szervezők.
Mint megtudtuk, február végéig elkészül a gionnandoremlekhaz.org című honlap, amely a gioni hagyaték és a mindinkább belakott emlékház mellett a pályázatról is részletesen tájékoztat majd.



A Gion Nándor-napok idei rendezvényei Szenttamáson:
– Február 3-án dr. Árpás Károly (Szeged) előadása: Gion Nándor és a közélet (szenttamási Népkönyvtár, 19 óra).
– Február 10-én az Egretta természetfotós csoport (Lukács Zsolt, Attila és Sándor) Betlehem c. természetfilmjének bemutatója. A 30 perces film magyar nyelvű. Bevezető előadást dr. Horváth Futó Hargita tart Gion Nándor madarai címen (Zsebszínház, 19 óra).
– Február 17-én Szerbhorváth György De ki viszi haza a biciklit? című monodrámája Krizsán Szilvia (Újvidéki Színház) előadásában. (Zsebszínház, 19 óra, belépő: 100 dinár).
– Február 24-én Kálváriáink – A vajdasági kálváriák kiállítás megnyitója. A kiállítás szerzője mgr. Beszédes Valéria néprajzkutató, aki egyúttal előadást tart a tartományban fellelhető kálváriákról (Népkönyvtár, 19 óra).