Nem csak játékfilmeket láthatunk

A Magyar Film Délvidéki Hetén az idén már tizenkét településen folynak a vetítések május 15-e és 18-a között

Magyarkanizsán, Zentán, Szabadkán, Topolyán, Csókán, Újvidéken, Temerinben, Kishegyesen, Óbecsén, Nagybecskereken, Törökkanizsán és Adán is lesznek vetítésen a tizennegyedik alkalommal sorra kerülő Magyar Film Délvidéki Hetén. A rendezvényt Siflis Zoltán filmrendező szervezi, és már másodszor a magyarkanizsai Cinema Filmműhely a koordinátora. A levetített filmek egy válogatás lesz a 42. és 43. Magyar Filmszemle alkotásaiból. Siflis Zoltán bemutatta a válogatásban szereplő filmeket:

– A nézők Szabadkán és Magyarkanizsán láthatják majd Szabó István Ajtó című játékfilmjét, de úgy gondoljuk, hogy a játékfilmek mellett érdemes felhívni a közönség figyelmét a dokumentumfilmekre is. Annál is inkább, mert a Magyar Filmszemle sem tesz különbséget játék- és dokumentumfilm között. A közönség Vajdaságban is megtekintheti A szovjet levelezőpajtás dokumentum-kisfilmet, amely azért izgalmas, mert általa a nyolcvanas évek Magyarországát ismerhetjük meg, a rendszerváltás előtti és utáni időszakot, két ember kapcsolatán keresztül. Az idei programba beiktattuk a Csicska kisjátékfilmet is, amely nagy sikert aratott, sok díjat nyert nemzetközi fesztiválokon. A film aktuális témával foglalkozik, korunk egyik sajnálatos jelenségével, amikor is egyes helyeken, ez esetben egy tanyavilágban, rabszolgaként tartanak munkásokat. Habár ez egy játékfilm, valós háttere is van, a rendezője pedig Till Attila.

Himnuszcímmel egy dokumentumfilmet is láthatunk, amelynek egyik rendezője Dárday István. Ez egy sajátságos alkotás, hiszen megközelítőleg harminc év dokumentumfilm-anyagaiból, archívumából vágták össze. Nem a film és a szerzője kommentál, hanem a dokumentumok tükrözik a társadalmi légkört és a politikai helyzet változásait, közben azt is láthatjuk, hogyan használták ki, gyakran groteszk, humoros módon az egyes jelképeket, például a csillagot, a keresztet vagy a himnuszt. Dárday István az idén kapta meg a Kossuth-díjat eddigi filmes munkásságáért. Megnézhetjük továbbá A halálba táncoltatott leányt is, amely az ’56-os történetet egy sajátos közegbe, a néptáncosba helyezi, így egyben egy szép táncoszenés film is. Bemutatjuk A Föld szeretője filmet is, amely a Zsolnay-testvérpár történetét mondja el, a szecessziós épületek révén pedig Szabadka és Vajdaság más településeinek lakosa számára is érdekes lehet. Láthatjuk majd Az ember tragédiája magyar animációs filmet, de gondoltunk a gyermekekre is. Az idén is készítettünk egy összeállítást magyar népmesékből – mondta Siflis Zoltán, aki hozzátette, hogy az idei délvidéki filmnapokat szűkös anyagiakból szervezték, de még így is igyekeztek vendégeket hívni közönségtalálkozókra.

Iván Attilatársszervező, a magyarkanizsai Cinema Filmműhely a vendégekről számolt be:

– Első nap Szabadkára érkeznek Az ajtó című film operatőre Ragály Elemér és producere Hábermann Jenő. Ők másnap Magyarkanizsán találkoznak a közönséggel, akkor pedig Szabadkán A Föld szeretője film rendezője Pozsgai Zsolt lesz jelen. Csütörtökön délután Jankovics Marcell Zentára megy, este pedig Magyarkanizsán találkozik a nézőkkel. Pénteken Dárday István a Himnusz című film rendezője látogat Magyarkanizsára – jelentette be Iván Attila, majd a szervezőktől azt is megtudtuk, hogy az egyik beharangozott film, a Final cut – Hölgyeim és Uraim mégsem lesz megtekinthető a rendezvényen.

A filmnapokon Szabadkán és Magyarkanizsán 150 dinár a jegyár, Topolyán 100, a többi településen a vetítés ingyenes. A rendezvény támogatója a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Oktatási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségi Titkárság, valamint azon települések önkormányzatai, ahol a vetítések zajlanak.

 Lukács Melinda, Magyar Szó 2012. május 10-én