Felnőtt, önállósodni szeretne

Elérkezett az idő a Topolyai Múzeum önállóságára. Tíz évig a szabadkai Városi Múzeum kihelyezett részlegeként működött. A helyi igények és a kultúrpolitika iránya találkozott. Várhatóan jövőre lesz önálló múzeuma Topolyának.

Jelenleg az 1802-ben épült topolyai Kray-kastély emeleti részében működik a szabadkai Városi Múzeum kihelyezett részlegeként a Topolyai Múzeum (Szabó Anikó felvétele)

– Már azt is jelentős lépésnek érezte közösségünk, hogy tíz évvel ezelőtt megalakulhatott múzeumunk, még ha nem is önálló intézményként, hanem a szabadkai Városi Múzeum kihelyezett részlegeként. Szabadkai munkatársaimmal közösen megfogalmazott véleményünket tolmácsolva azonban immár kijelenthetem: elérkezettnek látjuk a pillanatot, hogy tíz év után, gyermeki fejlődési időszakát túlhaladva, a Topolyai Múzeum leváljon anyaintézményéről, saját lábára álljon. Felnőtté vált, önállósodni szeretne. Térségünkben vannak szakemberek, akiknek a múzeumban a helyük, és közös munkával erős és sokrétű intézményt tudnánk létrehozni – nyilatkozta Gazsó Hargita múzeumpedagógus, aki egyre bizakodóbb abban, hogy a Topolyai Múzeum vágyott önálló státusát belátható időn belül el is nyeri. A topolyai önkormányzati vezetőség részéről is megértésre, pozitív fogadtatásra találtak elképzeléseik:

– Meggyőződésem, hogy egy közösség fejlődéséhez és fennmaradásához is hozzájárul a kulturális, hagyományápoló intézmények működése, fejlesztése, fenntartása – mondta KókaiMernyákMelinda, Topolya polgármestere.

– Az MNT Kulturális Stratégiájába foglalt, a Topolyai Múzeum önállósítására vonatkozó tervezet kidolgozásában részt vevők, vagyis az MNT, a szabadkai Városi Múzeum szakemberei és a Topolyai Múzeum múzeumpedagógusa is felkeresték a téma kapcsán a topolyai önkormányzatot. A topolyai önkormányzat is feladatának tekinti, hogy felkaroljon egy ilyen jelentős kezdeményezést, különösen azért, mert az önállósulási folyamat lefolytatása, végrehajtása munkahelyteremtő projektumként is értelmezhető. Öt egyetemet végzett fiatal számára jelentene munkahelyet múzeumunk önállósulása. E projektum kivitelezése pozitív hatással lenne a turizmus fejlesztésére is környezetünkben. Sajnos az önállósítással járó költségek jelentős tételt jelentenének a 2013-as évi önkormányzati költségvetésben, és az intézmény önállósulásából fakadó kiadások is a jelenlegi súlyos gazdasági helyzetben nehezen biztosíthatók. Egy ilyen jelentős döntést, lépést önkormányzati szinten csak a községi képviselő-testület jóváhagyásával lehet megtenni. Mindez az önkormányzat vezetősége részéről jelentős pénzügyi és közösségi hatástanulmány kidolgozását követeli meg, mely munka igen időigényes. Dolgozunk a projektumon, azonban minden tényezőt szem előtt tartva, úgy látom, leghamarabb a jövő év második felében lehetne lépéseket tenni az ügyben – szögezte le Topolya első embere.

– Üdvözöljük a topolyai múzeum önállósulási folyamatát, amely nem újszerű kezdeményezés. Már kialakításának kezdeti szakaszában is a jövőbeli önálló működés elérését tűzték ki távlati célként, hiszen ebben a minőségében érzi egy közösség igazán sajátjának kulturális intézményét. Ha a topolyai múzeumról, mint projektumról teszünk említést, mindenekelőtt a történet nagy tudású, operatív kulcsfigurájának, Harkai Imrének a sokoldalú tevékenységét kell kiemelnünk. Topolyán már a hetvenes évek elején, a bánkerti ásatások időszakában – elsősorban Szekeres László régész részéről – megfogalmazódott az igény múzeum létrehozására a városban. Jelen pillanatban, az MNT hathatós segítségnyújtása mellett, reálisnak is látom ennek megvalósulását, amellett, hogy tudom: egy önkormányzat számára felelősséggel és kiadással jár egy ilyen intézmény kialakítása, működtetése, fejlesztése. Nagyon lényeges, hogy az önállósítás következtében a leendő topolyai kulturális intézmény immár hivatalosan veheti majd nyilvántartásába, birtokába a közösség sokrétű: kultúrtörténeti, régészeti, természeti tárgyi hagyatékát, továbbá azt a szellemi örökséget is, amelyet szintén szakmunkatársai kutatnak fel, gyűjtenek be, vagy érkezik felajánlások útján. Nagyon fontos továbbá, hogy a leendő alapító a kultúrkincseknek megfelelő helyet: tárlókat, raktárhelyiségeket is biztosítson. Természetesen a topolyai múzeum önállósítását követően is számíthat szabadkai társintézménye támogatására, ugyanakkor, ha nem következne be önállósulása, a szabadkai Városi Múzeum továbbra is segíteni, támogatni fogja a topolyait – fejtette ki HullóIstván, a szabadkai Városi Múzeum igazgatója

– Az, hogy a topolyai múzeumnak önálló intézménnyé kell válnia, az egyik legnagyszerűbb története és feladata az MNT elmúlt kétéves munkájának. Ebben a kérdésben ugyanis mindenki egyetértett, a szabadkai Városi Múzeum munkatársai, a topolyai kolléganő és természetesen én is. Olyanok voltak a topolyai múzeumhoz kötött beszélgetések, mint amilyenekre húsz évvel ezelőttről emlékszem. Lelkes, elkötelezett, egyértelmű, támogató. Ennek oka egyrészt természetesen a Stratégiában is olvasható szakmai indokoltság, másrészt azonban az a nyitottság, együttműködési szándék, önzetlen és nagyszerű építkezés, amit az elmúlt tíz év alatt Gazsó Hargitáék és Hulló István igazgató támogatásával Ninkov Kovacsev Olgáék, Raffai Juditék megvalósítottak. Amikor a Vajdasági Magyar Kulturális Stratégia által megfogalmaztuk az elkövetkező hat év prioritásait, akkor a kulturális örökségünk szellemi birtokba vétele és közösségünkkel való megismertetése szempontjából a múzeumok vonatkozásában egyrészt megfogalmaztuk azt, hogy Szabadkán (vissza) felállítjuk a Vajdasági Magyar Képtár 1830–1930 állandó kiállítást, – ennek megvalósítása már félúton van, hiszen a teljes projektet Magyarország a kiemelt jelentőségű programok keretében 2012–2013-ban 30–30 millió forinttal támogatja – Zentán kialakítunk egy modern képzőművészeti képtárat, illetve megnyitjuk végre az állandó néprajzi kiállítást, Topolyán pedig önállóvá tesszük a múzeumot. Egy önálló intézmény életre hívása az alapító számára nagy tehertétel, feladat, kihívás. Éppen ezért ültünk le a topolyai önkormányzati vezetőkkel és ajánlottuk fel a segítségünket, hogy a kezdeti – anyagi – nehézségek ne szabjanak gátat a megvalósulásnak. A polgármester asszony örömmel vette ezt és bizonyára megkönnyebbüléssel is. A jelenlegi alapítóval is felvesszük a kapcsolatot, két év után most már biztató jelek mutatnak arra, hogy a nemzeti tanácsok és a szabadkai önkormányzat kommunikációja is természetesebb, gördülékenyebb, együttműködőbb lesz. Ahogyan a Stratégiában is áll, a vajdasági magyar közösség az önálló topolyai múzeummal a zentai Városi Múzeum mellett még egy kizárólag magyar anyaggal rendelkező közgyűjteményt kapna. A stratégiai gondolkodás, tervezés azért nagyon fontos, mert enélkül nem juthatnánk el ezekhez a szakmai megállapításokhoz, az pedig, hogy a megállapítás feladattá váljon, pláne nem volna elképzelhető. Így viszont ez közös feladatunk. Úgy gondolom, amikor majd sikerül, az a vajdasági magyarság számára, de különösen a városukat, múltjukat szerető és tisztelő topolyaiak számára igazi ünnepnap lesz – nyilatkozta lapunknak Lovas Ildikó, az MNT kulturális ügyekkel megbízott tanácsosa.

 

Szabó Anikó