A jégfal elolvadt

Zentán aláírták a Zentai Magyar Kamaraszínház és a Thurzó Lajos Művelődési-oktatási Központ alapítói jogainak részleges átruházásáról szóló szerződéseket

Dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Ceglédi Rudolf, Zenta polgármestere pénteken, a zentai Városházán aláírták a Zentai Magyar Kamaraszínház és a Thurzó Lajos Művelődési-oktatási Központ alapítói jogainak részleges átruházásáról szóló szerződéseket.

A Magyar Nemzeti Tanács elnöke a szerződés aláírása alkalmával kihangsúlyozta, meg van győződve arról, hogy a szerződés aláírásával elolvasztanak egy olyan jégből emelt falat, amelyet egyesek, hamis szándékkal emeltek a zentaiak és az MNT közé. Korhecz egyben elmondta, hogy ennek a hamis szándéknak az volt az elsődleges célja, hogy azzal riogassa a zentaiakat, hogy a nemzeti tanács rátenyerel a város lakóinak az intézményeire, azért, hogy kisajátítsa ezeket a közművelődési vagy pedig oktatási intézményeket.

– Örülök annak, hogy ez a hamis retorika ma már a múlté, s hogy itt ülhetünk a zentai városvezetőséggel, s kézjegyünkkel erősíthetjük meg ezt a döntést – emelte ki az MNT elnöke, s egyben hozzáfűzte, hogy ezzel a társalapítási státussal elsősorban azt szeretnék, hogy ezek a kiváló zentai intézmények, amelyek nagymértékben a magyar kultúra szolgálatában állnak, társulnának azon intézmények egyre népesebb családjához, amelyek alapítója részben az MNT, elsősorban azzal a szándékkal, hogy ezek az intézmények túlnőhessenek Zenta határain.

Korhecz szerint ezzel egy olyan szervezett együttműködés kezdődhet meg a többi, ugyancsak a magyar kultúra szempontjából fontos intézménnyel, amelynek az eredménye új minőség lehet.

Egy olyan szervezett együttműködés, amely keretében ezek az intézmények az eddigieknél jobban, egymást kiegészítve, egymást támogatva, egymás kapacitásait kihasználva és felhasználva töltenék be küldetésüket a kultúra világában – ecsetelte az MNT elnöke. Egyben reményének adott hangot, hogy ezek az intézmények az elkövetkezőkben nagyobb biztonsággal és nagyobb támogatással működhetnek, az MNT pedig azon lesz, hogy erejével összhangban akár anyagi, akár szellemi és erkölcsi értelemben egy perspektívát, egy fejlődést biztosítson számukra.

– Lehetséges, hogy vannak, akik továbbra is tamáskodnak, s nem hisznek nekem. Azt hiszik, hogy amit én most mondok, azt önző szándékok mondatják velem, s valójában más áll a dolog mögött. De ugye, a legjobb bizonyíték, akár a puding esetében, az evés. Nagyon sok olyan intézmény van, amelynek már több mint egy éve társalapítója a Magyar Nemzeti Tanács. Magyarkanizsai, topolyai, szabadkai és zentai oktatási és kulturális intézmények. Én a tamáskodókat arra kérném, hogy kérdezzék meg ezeket az intézményeket, az intézmények vezetőit. Kérdezzék meg az ott dolgozókat, hogy mit vesztettek ezek az intézmények azzal, hogy az MNT a társalapítójuk lett, s mit nyertek? S vajon rátenyereltünk-e ezekre, megerőszakoltuk-e őket, Szabadka alá rendeltük-e őket, vagy talán esetleg hozzájárultunk ezen intézmények fejlődéséhez? Ez legyen a mérce e két intézmény esetében is. Nézzük meg majd fél év, egy év múlva, hogy vajon kisajátítottuk-e az intézményeket, vagy esetleg jobb feltételeket biztosítottunk ezek fejlődéséhez – jegyezte meg az MNT elnöke, s egyben megígérte, hogy a lehetőségeikhez képest következetesen támogatják majd az intézmények munkáját, s természetesen az intézmények vezetőségében továbbra is a legrátermettebb zentaiakat látják, nem pedig valahonnan idevezényelt, fotelba ültetett embereket. Ceglédi Rudolf, a község polgármestere is kiemelte, hogy az alapítójogok 50 százalékának az átruházásáról van szó, s ők is biztosak abban, hogy ezzel a két intézménynek nagyobb perspektívát, jobb munkafeltételeket és fejlődési lehetőségeket is biztosítanak, s ennek szellemében írják alá ezeket a szerződéseket.

– Az alapítójogok részbeni átruházásával személy szerint csak csupa jóra számítok – nyilatkozta Kovács Nándor, a Thurzó Lajos Művelődési és oktatási Központ igazgatója, s megjegyezte, hogy ezt a bizalmat az irányukba már igazolta a Magyar Nemzeti Tanács azzal, hogy mintegy fél évvel ezelőtt 1 600 000 dináros támogatásban részesítette a múzeum néprajzi kiállításának a felújítását. Az igazgató szerint ez lassan be is fejeződik, s a tervek szerint március 15-én ünnepélyes keretek közt át is adják a kiállítást.

Vukosavljev Iván, a Zentai Magyar Kamaraszínház igazgatója úgyszintén az örömét fejezte ki, hogy megvalósult az alapítójogok részleges átruházása, s szerinte egy olyan fiatal intézmény, mint az övéké csak nyerhet, mivel a fejlődésében nemcsak az önkormányzat, hanem az MNT is segíteni fog, s egyben követni is fogja a színház munkáját.

Horváth Zsolt