Ifj. dr. Korhecz: Megőrizni az összefogást

A Magyar Nemzeti Tanács elnöke elégedett az eddigi munkával

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a 100 nap elteltével a székfoglalásomkor elhangzottakkal nem kell, hogy mások szembesítsenek, és számon kérjék azokat tőlem. Az ígéreteket felidézve megállapíthatom, hogy azok nagymértékben megvalósultak, jelentette ki ifj. dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke a Vajdaság Mának a testület tevékenységének első száz napját értékelve.


- Korábban azt nyilatkozta, hogy az MNT minden eszközt felhasznál majd azért, hogy éljen a törvényekben szavatolt jogaival. Az elmúlt időszakban hányszor kellett az MNT-nek közbeavatkoznia, esetleg jogorvoslathoz fordulnia?

- Hála Istennek, azon a zentai 11 peren kívül újabb perek nincsenek folyamatban. Ez részben annak a folyamatnak a következménye, hogy a zentai pereknek a híre, és körülötte kialakult helyzet, elrettentő volt azoknak, akik esetleg hasonló dolgokon törték volna a fejüket. Hála Istennek ezek a dolgok - mármint a zentaiakhoz hasonlóak - megegyezés útján oldódtak meg. Természetesen a kollektív jogérvényesítés egy folyamat, és egy folyamatosan jelenlévő tevékenysége az MNT-nek. Hadd említsem meg ennek egyik példájaként az utcanevekkel kapcsolatos tevékenységünket: a kisebbségi törvények értelmében az MNT véleményezi az utcanév-változtatásokat mindazon önkormányzatokban, ahol a magyar hivatalos nyelv. A legutóbbi érdekes eset Zombor önkormányzatát érintette. Ott egy csomó új utca nevét határozták meg és ebben a folyamatban az MNT nagyon határozottan arra az álláspontra helyezkedett, hogy egy olyan környezetben, mint Zombor, megengedhetetlen az, hogy kizárólag szerb vonatkozású utcanevek legyenek. A jogérvényesítési folyamatnak köszönve Zombornak lesz Herceg János íróról elnevezett utcája. Ezt is egy jogérvényesítési sikerként élem meg. Lassan-lassan olyan tekintélye lesz az MNT-nek , hogy a hivatalos szervek végre belátják, hogy az intézmény megkerülhetetlen az egyes kérdésekben.

- Néhány hónappal korábban Svetozar Čiplić emberi jogi čs kisebbségügyi miniszter azt mondta, hogy a minisztérium feladata a nemzeti tanácsokról szóló törvény megismertetése azokkal az állami szervekkel, amelyek megjelennek a törvényben, vagy amelyeken keresztül a nemzeti tanácsok megvalósítják hatásköreiket. Az MNT ezt a folyamatot hogyan látja?

- Azt gondolom, hogy elsősorban magunkra számíthatunk. Az elmúlt tíz évben – amióta a közéletben jelen vagyok – azt az elvet vallom, hogy segíts magadon, és az Isten is megsegít. Tehát elsősorban saját erőnkre kell támaszkodnunk. Nem számítok a minisztérium segítségére. Azt tapasztalom, hogy ebben az országban elsősorban a saját tudásunkra, következetességünkre kell támaszkodnunk, hiszen csak ez vezet eredményre. Az imént említett példák is azt igazolják, hogy ha befektetünk egy komoly erőfeszítést, egy adott ügyért, akkor ennek meg van az eredménye. Természetesen a kisebbségi jogérvényesítés egy olyan folyamat, aminek sosincs vége, ez egy olyan munka, amit folyamatosan végezni kell. Nincs végcél. Nem adnak semmit ingyen ebben a munkában, nincsenek ajándékot. A társadalmi élet igen dinamikus, vagyis mindig újabb és újabb feladatokat eredményez. A kisebbségeknek pedig nem csak azokért a dolgokért kell folyamatosan harcba szállniuk, amiért minden csoportnak, vagy egyénnek kell, hanem ezenkívül azért is, ami a többség számára eleve adott. Ezt is pozitívan kell felfognunk, hiszen általuk edzettebbek, okosabbak leszünk.

- Mennyire elégedett a megválasztása óta eltelt időszakkal? Megvalósultak-e azok a célkitűzések, amelyeket a legeslegelején állított az MNT elé?

- Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a 100 nap elteltével a székfoglalásomkor elhangzottakkal nem kell, hogy mások szembesítsenek, és számon kérjék azokat tőlem. Az ígéreteket felidézve megállapíthatom, hogy azok nagymértékben megvalósultak. Székfoglaló beszédemben azt ígértem, hogy az MNT tevékenységét három dolog jellemzi majd: hatékonyság és sok munka, nyitottság, törvényesség, a törvények betartatása. Ha az első ígéretemet vizsgálom meg, akkor a számok, az eddig megfogalmazott, illetve végrehajtott projektumok azt igazolják, hogy ezek az ígéretek megvalósultak. Szeptember elsején munkába állt az a hivatásos Közigazgatási Hivatal, amely az MNT döntéseinek szakszerű előkészítését, és hatékony végrehajtását végzi. Egy nagyon erős csapatot sikerült összekovácsolni, akik főállásban látják el feladataikat, és felnőttek e komoly feladathoz. Másrészt: október közepén tartjuk meg az MNT 4. rendes ülését. Az eddig üléseken nagyon sok napirendi pontot tárgyaltunk meg, melyek közül például kiemelném a pótköltségvetést, azt, hogy elkezdtük meghatározni a nemzeti jelentőségű magyar intézményeket, megkezdtük az iskolabusz projektumot, az ingyenes Képes Ifjúság projektumot, kiírtunk egy pályázatot 12 millió dináros összegben, elkészült az oktatásfejlesztési stratégia, amelyet október 18-án fogadunk el. Ami a nyitottságot illeti, azt gondolom, hogy az MNT még soha sem tartott fent olyan átfogó és rendszeres viszonyt a nyilvánossággal, és a médiával, mint amilyet jelenleg. Az MNT összes ülését élőben közvetíti a Pannon Televízió. Most készült el az új honlapunk, amely napokon belül bárkinek hozzáférhető lesz. Nincs titkunk a nyilvánosság előtt, és mindent a nyilvánosság támogatásával, és egyetértésével végzünk. A harmadik dolog a törvényesség: kínosan ügyelünk a saját belső jogszabályaink összehangolására, azoknak a törvénnyel történő egyeztetésével. Például az MNT hivatalnokai állami szakvizsgát tesznek majd, és ez nem csak a professzionalizmus miatt fontos, hanem azért is, hogy komolyan vegyenek bennünket.

- Említette, hogy október 18-án fogadják el az oktatásfejlesztési stratégiát. Hol tart a többi – tájékoztatás, kultúra, nyelvhasználat stb. – stratégiák kidolgozása?

- A választási kampányban, de azóta is többször elmondtam, hogy az oktatás azért kapott kiemelt szerepet, mert a magyar közösség megmaradása, versenyképessége elsősorban a közösséget alkotók tudásától, képzettségi szintjétől, az oktatás minőségétől függ. Minden más együttvéve nem nyom annyit a latba, mint az oktatás, és a képzettség (ez nem azt jelenti, hogy minden más kevésbé fontos). Ehhez az elvünkhöz hűen, a teljes szakma bevonásával elsőként az oktatásfejlesztési stratégiánkat véglegesítettük. Ez a stratégia egy közös erőfeszítésnek az eredménye. A stratégiák a sikeres szakpolitikáknak az alapjai, vagyis jó stratégia nélkül lehetetlen lényegesen javítani egy-egy területen. Mindazonáltal, a helyzet akkor fog érdemben javulni, ha a stratégiában foglalt célkitűzéseket sikeresen megvalósítjuk, ehhez kell a professzionális Közigazgatási Hivatal. A célunk az, hogy a többi területen is legkésőbb 2011-ben, azaz jövőre megszülessenek a stratégiák.

- A stratégiák sikeres végrehajtásához összefogásra van szükség, arra, hogy mindenki ugyanazt a szekeret tolja. Azonban azt tapasztaljuk, hogy nem mindenki vesz részt a munkában, sőt...

- Egyrészt meg kell őriznünk azt az összefogást , ami június 6-án teremtődött. Az MNT -nek az a célja, hogy ezt az összefogást – amelynek jelentőségét, súlyát lehet olcsó mellébeszéléssel megkérdőjelezni -, hogy azok, akik hittek a Magyar Összefogásban ne veszítsék el ebben az összefogásban való hitüket. Ehhez kell a sok munka. Az embereknek érezniük kell azt, hogy az összefogás meghozza az eredményt, és az elhangzott ígéretek a gyakorlatban is megvalósulnak. Azt gondolom, hogy az eddig elvégzett munka jó alapot képez mindehhez. Természetesen a bizalom körét szélesíteni akarjuk. Amikor a megvalósításról beszélünk, akkor megpróbálunk minden jóakaratú embert ebbe bevonni. Minden, amit teszünk, az nem az MNT- ről, hanem a közösségről szól. Ezért biztató az, ami történt az oktatásfejlesztési stratégia kapcsán, hiszen gyakorlatilag olyanok is részt vettek a munkában, akik politikai értelemben nem támogatnak bennünket. A történet most már arról szól, hogy vajon lesz-e érdemi előrelépés a közösség helyzetében, versenyképességében. Azt tapasztalatom, hogy a munkában azok is partnerek akarnak lenni, akik egyébként a Magyar Összefogás eszméjében június 6-án nem hittek. Természetesen olyan soha sem lesz, hogy a 290 ezer ember egy irányba tolja azt a bizonyos szekeret. Számomra nem ez a cél, hiszen ez utópia lenne. Számomra az a cél, hogy azok a társadalmi erők, akik tehetnek a közösség érdekében, akiknek súlyuk, tudásuk, érdekérvényesítési képességük van, azok lehetőleg egy irányba tolják ezt a szekeret. Ne gondolják azt az emberek, hogy az MNT egymaga meg tudja oldani mindenki problémáját. Az embereknek azt kell belátniuk, hogy az MNT vezetésével, ők maguk képesek javítani helyzetükön. Fel kell ismerni azt, hogy összefogva, ha mindenki egy kicsit tesz a közössége érdekében, akkor a siker garantált. Például, ha a szülők, a tanítók, az iskolaigazgatók felismerik saját szerepüket, és feladatukat ebben a stratégiában, akkor lesznek igazán megvalósíthatók a célok.

- Hozott anyagból kell dolgozni, és Vajdaságban a demográfiai mutatók igencsak elszomorítóak…

A rossz demográfia helyzet kezelésére az állami szakpolitikának kell megoldást találnia. Az MNT keveset tehet ezen a téren. A rossz demográfiai tendenciák ellenére javítani kell a meglévő emberállomány tudásszintjén és megélhetésén. Nekünk az a célunk - még ha nem is tudunk a demográfiai mutatókon egy az egyben javítani, változtatni - hogy az asszimilációt lelassítsuk. Ezt a közösséget életképesebbé kell tennünk. Ha az emberek jobban érzik magukat, ha jobban képesek érvényesülni a társadalomban, nagyobb biztonságban tudhatják magukat, akkor ez automatikusan oda vezethet, hogy kevesebben vándorolnak el, többen vágnak bele a családalapításba. Magyarán, ha közvetlenül nem is, de azért közvetetten tudunk hatni a dolgokra. Azt gondolom, hogy erőfeszítéseinket elsősorban ebbe az irányba kell mozgatnunk.

- Korábban említette az adatbázisok hiányát. Ezen a téren változott-e a helyzet?

- A stratégiáknak az is része, hogy minél több, naprakész nyilvántartásuk legyen. Most azon dolgozunk, hogy a tájékoztatási kataszter teljes legyen, emellett van egy közös kezdeményezésünk a tartományi titkársággal, az oktatási rendszerben levő intézmények teljes kataszterét újítnánk meg. Azt gondolom, hogy ez egy folyamatos feladat, amely ahhoz szükséges, hogy hatékony legyen a szakpolitizálásunk.

- Ha egy év múlva valaki felteszi önnek a kérdést, hogy mit tett az elmúlt időszakban az MNT, akkor mely válasz esetén lesz elégedett?

- Akkor leszek elégedett, ha azt a hatékonyságot, azt a nyíltságot, törvénytiszteletet és azt a tempót, amit gyakorlatilag a megalakulásunkkor felvállaltunk, többé-kevésbé tartani tudjuk. Akkor leszek elégedett, ha a választási ígéreteinkben, illetve a stratégiában felvállaltakat egy év múlva már dokumentálni tudom. Például az oktatásfejlesztési stratégiában felvázoltuk, hogy már 2011 végén a mostani állapotokhoz képest legalább 30 százalékkal több magyar egyetemista kell, hogy legyen az Újvidéki Egyetem karain, emellett legalább 30 százalékkal csökkenteni szeretnénk a nem magyarul tanuló általános iskolába iratkozók arányát. Ha mindez sikerül, akkor a munka továbbfolytatásához egy újabb ösztönzést kapunk.
 

Tomek Viktor