Közlemény

A Szabadka város és Topolya község között futó E-5-ös (22.1 sz.) főút felújítása során a Kisbelgrádnál és Nagyfénynél található többnyelvű helységnévtáblák helyére, melyeken szerb nyelven cirill és latin írásmóddal, valamint magyar nyelven szerepeltek a helyes, hagyományos magyar helységnevek, új, egynyelvű helységnévtáblákat helyeztek ki. Mivel a hatályos jogszabályok értelmében minden helyi önkormányzat, amely területén a szerb nyelven kívül a magyar nyelv is hivatalos használatban van, köteles a település hagyományos elnevezést magyarul is feltüntetni, a Magyar Nemzeti Tanács indítványozta a rendkívüli felügyelet megindítását a kivitelező Szerbiai Utak Közvállalat ellen.

A közvállalat válaszában a közlekedési jelekről szóló szabályzat és a Szerbia által becikkelyezett közúti jelzésekről szóló bécsi egyezmény rendelkezéseire, valamint az Infrastrukturális és Energetikai Minisztérium szóbeli értelmezésére hivatkozott, melyek szerint egy közlekedési jelzés, így a helységnévtábla is legtöbb két feliratot tartalmazhat: szerb nyelven cirill és latin írásmóddal. Mindazonáltal vállalta, hogy március végéig saját költségein kicseréli az egynyelvű táblákat többnyelvűekre, mely az elmúlt hetekben meg is történt.

A további jogsértések elkerülése céljából a Magyar Nemzeti Tanács kezdeményezte az illetékes minisztériumnál a fent említett szabályzat módosítását a nemzeti kisebbségek nyelvi jogait szabályozó előírásokkal összhangban, illetve felhívta a minisztérium figyelmét a jogszabály helyes értelmezésre. A megkeresésre azonban mind a napig nem érkezett válasz.

 

      

 

                                                          Tisztelettel,

                                                                                             a Magyar Nemzeti Tanács Hivatala