Szent István-napi ünnepség és kenyérszentelő
A Humentis szervezésében Oromhegyesen tegnap Szent István-napi ünnepséget és kenyérszentelőt tartottak. Az ünnepi rendezvénysorozat, a Faluház előtti focipályán kispályás labdarúgó-bajnoksággal és a honfoglalás kori étkek főzőversenyével kezdődött.
Délelőtt tíz órakor viszont az ünneplők többsége átsétált a falu templomához, ahol ökumenikus istentisztelet keretében Dobó Tibor, helybéli római katolikus pap és Halász Béla, hertelendyfalvi református tiszteletes áldotta meg a kenyeret, amelyet a hagyományokhoz híven Balla Lajos, a helyi közösség elnöke szegett meg és kiosztotta az arra érdemeseknek. Balla az első szelet kenyeret a földműveseknek ajánlotta, azoknak, akik fáradságot nem sajnálva megtermelték a búzát. A második szelet a faluból elszármazottaknak jutott, hogy mindig emlékezzenek az otthoni kenyér izére, és hogy visszajöjjenek. A következő szeletet Balla a sorainkból örökre eltávozottaknak ajánlotta. Balla az ezt követő szelet átnyújtásakor elmondta, hogy nagy örömére szolgál, hogy végre-valahára az anyaország nak is tud kenyeret adni, abban a reményben, hogy a kinyújtott kezünkből nemcsak a kenyeret fogadnák el, hanem a kezünket is, s végre megvalósul a határok feletti nemzetegyesítés. Ezt a kenyérszeletet egyébként Nikowitz Oszkárnak, Magyarország belgrádi nagykövetének nyújtotta át. Egy szelet kenyeret kaptak a testvértelepülések képviselői, a református tiszteletes, a tartomány, illetve köztársaság képviselői, hogy tegyenek valamit azért, hogy otthonunkat a hazánknak érezhessük, de egy szeletet kaptak Magyarkanizsa képviselői és az MNT alelnöke, valamint tagja, Borsos Csilla és Hadzsy János is, azért, hogy valós autonómiát biztosítsanak a vajdasági magyarok számára, ne csak ezt a jelenlegit. Végül Soós István, a rendezvényt szervező Humentis elnöke is kapott egy szelet kenyeret Ballától, azért, hogy ez a rendezvény hagyománnyá váljon, s hogy bebizonyosuljon az, hogy a vajdasági magyarok párthovatartozástól függetlenül együtt tudnak ünnepelni. A Kenyérszelés után az egybegyűlteket Nikowitz Oszkár üdvözölte, aki beszédében hangsúlyozta, hogy 1992, a falunak a kényszermobilizációval szemben tanúsított ellenállása óta nagy tiszteletet érez Oromhegyes iránt, s külön öröm számára, hogy részt vesz ezen az ünnepen. Nikowitz egyben megjegyezte, hogy ez a fajta hagyományőrzés fogja átvezetni ezt és a magyar közösséget abba, amit a magyar összetartozás törvénye megfogalmazott, hogy ténylegesen összetartozzunk.
A Szent István-i örökségnek mi is hordozzuk az egyik feladatát, a másik részét pedig a határon túli nemzetrészek végzik.
„A mi feladatunk az anyaországban, hogy a közjogi hazát rendberakjuk, a határon túl élő magyaroknak pedig az a feladatuk, hogy gondoskodjanak arról, hogy ez a gyönyörű kultúra, ez az utánozhatatlan nyelv, s Szent István-i örökség megmaradjon, legyen az, aki ezt hordozza, mert ez a gyönyörű kultúra csak akkor él, ha van, aki ezt továbbviszi” – hangsúlyozta Nikowitz.
A kenyérszentelőt követően a Faluház előtt folytatódott az ünnepség, amelyről kedden képes beszámolót közlünk.